دهه فجر ۳۷۰ طرح عمرانی و اقتصادی در لرستان افتتاح و یا اجرا می‌شود

خرم‌آباد - ایرنا - استاندار لرستان گفت: ۳۷۰ پروژه عمرانی و اقتصادی دهه مبارک فجر در این استان افتتاح و یا کلنگ‌زنی می شود که میزان اعتبار و سرمایه گذاری برای این طرح‌ها یکهزارو ۲۰۰ میلیارد تومان است.

به گزارش ایرنا، سیدموسی خادمی شنبه شب در تشریح برنامه های دهه فجر در لرستان افزود: ۳۲۲ پروژه زیرساختی و عمرانی با اعتبار ۷۳۹ میلیارد تومان و ۵۰ طرح اقتصادی با ۴۶۵ میلیارد تومان اعتبار در دهه فجر امسال برنامه ریزی شده که بخشی از این پروژه ها کلنگ زنی و برخی هم آغاز عملیات اجرایی است.

خادمی تصریح کرد: ۲۶۲ پروژه با ۵۹۱ میلیارد تومان طرح افتتاحی از میان پروژه های عمرانی  و ۵۷ پروژه  با ۱۴۷ میلیارد تومان اعتبار نیز در حوزه عمرانی و زیرساختی  کلنگ زنی می شود.

استاندار لرستان با بیان اینکه  با بهره برداری از این طرح ها حدود ۹ هزار و ۸۷۲ نفر در بخش اقتصادی و عمرانی شاغل می شوند، گفت: همچنین ۴۹ طرح افتتاحی با ۴۲۵ میلیارد تومان در بخش اقتصادی به بهره برداری می رسد و عملیات اجرایی یک طرح آغاز می شود.

وی با اشاره به اینکه معادل ۲۴۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی در حوزه وزارت نیرو در دست اجرا داریم ، تصریح کرد: طرح های حوزه نیرو در این لیست نیامده و قرار است چند روز پس از دهه فجر به بهره برداری برسند.

استاندار لرستان افزود: ما به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی تعدادی از طرح ها را به صورت رسمی و با حضور مسئولان کشوری و استانی به بهره برداری می رسانیم و حتی بخاطر کرونا فقط تعدادی از این طرح ها را افتتاح می کنیم، این پروژه ها در تمام شهرها مورد بهره برداری قرار می گیرند و سفر مقامات ملی را به استان خواهیم داشت.

به گفته وی قرار است محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه برای افتتاح طرح ها به استان سفر کند و در شهرستان ها مدیران استانی طرح ها را افتتاح می کنند.

وی اظهار داشت: انقلاب اسلامی یک حرکت تاریخی و نتیجه یک فعالیت های مستمری بوده است که ملت ایران در طول تاریخ داشته است. انقلاب ما یک فرایند بود و ریشه در جان ملت داشت و ملت یکپارچه این انقلاب و تغییر را طلب کردند و نباید فراموش کرد که در شکل گیری این حرکت نقش رهبری و امام راحل کاملا مشهود بوده است.

اجرای ۲۵۰ میلیارد تومان طرح های جهش تولید

استاندار لرستان همچنین به طرح های اقتصادی حوزه جهش تولید اشاره کرد و گفت: در لرستان ۵۶ پروژه جهش تولید در بخش عمرانی و ملی داریم و اولین استان  بودیم که تفاهم نامه با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور منعقد کردیم که قرار است ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار و ۵۳ میلیارد تومان سود تسهیلات نیز به ما اعطا کنند.

وی ادامه داد: تعدادی از این پروژه ها به نتیجه رسیده است و تعدادی از بانک های عامل نیز برخی از طرح های این بخش را تامین اعتبار کرده است البته چند مورد آن هم مشکل اعتباری دارد.

خسارت زیرساخت های سیل هنوز کامل نشده است

وی درباره اینکه  سال ۹۸ سیل خسارت زیادی به لرستان وارد کرد، گفت: خسارات سیل در چند بُعد قابل بررسی است خسارات وارده به اشخاص حقیقی یعنی مردم که ما این نوع خسارت را به خوبی با کمک دولت و مردم با سرعت خیلی قابل قبولی انجام دادیم. ۲۰ هزار خانه در چهار تا پنج ماه اول پس از وقوع سیل تعمیر و تحویل مردم شد.

وی ادامه داد: همچنین ۱۲ هزار خانه جدید ساخته و تحویل مردم شد، ۴۵ هکتار زمین جدید به شهرها و روستاها اضافه کردیم و بخشی از این ۱۲ هزار خانه نیز در این زمین ها ساخته شد. همچنین در بخش کشاورزی و اصناف نیز همه مطالبات پرداخت شد.

استاندار لرستان اظهار داشت: در بخش زیرساخت های عمومی سیل کار شده و در پلدختر برای دیواره آن ۲۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است و ۷۰ میلیارد تومان دیگر هم دولت به این بخش اختصاص داده و کارهای اساسی و اصولی در این بخش انجام شده است.

خادمی تصریح کرد: در مجموع می توانیم ادعا کنیم که خسارت سیل در بخش مردمی حل شده است اما در بخش زیرساخت ها هنوز کار داریم.

وی در ادامه با اشاره به ماههای پایانی دولت دوازدهم، تصریح کرد: مهمترین اولویت ما این است که کارهای نیمه تمام را انجام دهیم و به همین منظور طرح های استانی را لیست کرده ایم و عمده اعتبارات را به این بخش تخصیص داده این و طبق برآوردها ۱۱۲ پروژه در این بخش برنامه ریزی شده است که از خانه بهداشت تا جاده است جزء این طرح ها است که امیدواریم تا پایان فعالیت دولت دوازدهم این طرح ها به تمام برسد.

وی ادامه داد: همچنین در سطح ملی هم تعدادی پروژه مانند سدها و آزاده راه داریم که امیدواریم تا پایان سال مالی انجام شود. سعی خواهیم کردیم این پروژه ها را به اتمام برسد.

خادمی اظهار داشت: یکی از فعالیت های خوب دیگر که در روزهای اخیر انجام شده حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از تهاتر مالیاتی برای طرح های استان تامین شده است و همین عدد از تهاتر بانکی هزینه می کنیم.

استاندار لرستان ادامه داد: یکی از مهمترین کارهای ما بحث انتخابات و برگزاری انتخابات درست متناسب با شان مردم لرستان است، اظهار داشت: از چند روز آینده رسما فعالیت های انتخابات در کشور و استان شروع خواهد شد، پروژه سنگینی است و یکی از وظایف اصلی ما در پایان دولت است همچنان که در انتخابات مجلس درلرستان انتخابات خوب برگزار کردیم امیدواریم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها انتخاباتی سالم، رقابتی و مشارکتی داشته باشیم.

مردم عادی انگاری نداشته باشند

استاندار لرستان درباره بیماری کرونا هم گفت: با تلاش ها واقداماتی که از جمله اجرای طرح شهید سلیمانی انجام شد در کل کشور خوشبختانه ابتلا، فوت و بستری کاهش پیدا کرد اما این بیماری شناخته شده نیست و به هیچ وجه مردم عادی انگاری نکنند به ویژه روزهای پایانی سال مردم باید بیشتر رعایت کنند.

خادمی خاطرنشان کرد: مردم برای حضور در بازار و مراسم عروسی و عزا باید خیلی رعایت کنند و براساس آمارهایی که داریم جرقه هایی از شروع مجدد بیماری را دوباره می بینیم و معمولا زمانی که سرپایی، بستری و فوت در حال افزایش می شود الان سرپایی در لرستان در حال افزایش است، پس مردم عادی انگاری نکنند، ماسک بزنند، از دورهمی خودداری کنند و باید منع رفت و آمد شبانه همچنان اجرا شود.

وی اظهار داشت: درخواست می شود مردم این دوماه را تحمل کنند شاید این ویروس رفت اما اگر رعایت نکنیم ممکن است خیلی خطرناک تر باشد، از همه درخواست داریم تجمعات شکل نگیرد چون اگر ویروس جهش یافته شیوع پیدا کند، بسیار خطرناک تر از کرونا قبلی است و سرعت شیوع آن خیلی بالاست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها