استاندار خراسان شمالی: بازآفرینی مجموعه مفخم بجنورد عملیاتی می‌شود

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: موسسه اعتباری ملل برای سرمایه‌گذاری در اجرای طرح احیا و بازآفرینی مجموعه فرهنگی و تاریخی مفخم بجنورد مردد شده است، اما این طرح عملیاتی می‌شود.

به گزارش ایرنا محمدعلی شجاعی روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح احیا و توسعه این مجموعه تاریخی، فرهنگی کلنگ زنی می شود.  این طرح برای مردم است و یقینا با سرمایه گذاری موسسه ملل و یا سرمایه گذار دیگری اجرا خواهد شد.

بر اساس این طرح با دیوارکشی ۱.۷ هکتار اراضی بیمارستان، طرح توسعه این بافت تاریخی در سطح ۶.۴ هکتار از عرصه باقیمانده این مجموعه تاریخی به اجرا درمی آید.

عمارت مفخم، قدیمی‌ترین بازمانده دوران قاجار و بنایی تکرار نشدنی در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی است که مجاورت آن، بیمارستان امام رضا (ع) (مفخم قدیم) قرار گرفته است که زمین آن از سوی صاحبان عمارت وقف درمان شده و اکنون این بیمارستان در محدوده و حریم این بنای باشکوه قرار گرفته و طرح توسعه آن را با مشکل مواجه کرده است.

از مدتی پیش با طرح مجدد مقوله ساماندهی مجموعه فرهنگی و تاریخی مفخم بجنورد برای دادن نقشی تازه به آن در عرصه گردشگری استان خراسان شمالی، برخی از سایت ها و افراد دوباره مساله تخریب و برچیدن احتمالی بنای بیمارستان امام رضا (ع) از این مجموعه را مطرح کرده اند، که این ماجرا بعضا نگرانی هایی را در مردم ایجاد کرده است.

مجموعه فرهنگی و تاریخی مفخم که شامل عمارت و  آیینه خانه مفخم است با ۱۴۱ سال قدمت، نگین انگشتری میراث فرهنگی مرکز استان خراسان شمالی است که قرار است نقشی نو در حوزه گردشگری این خطه ایفا کرده و به تعبیری میدان «نقش جهان» بجنورد باشد.

توزیع کالا در خراسان شمالی بیشتر از میانگین کشور 

استاندار خراسان شمالی همچنین در خصوص گرانی برخی از کالاها در بازار گفت: آنچه از کالاهای اساسی برای تنظیم بازار در استان توزیع می شود، کمتر از میانگین کشوری نیست، البته این سرانه از متوسط کشور بالاتر است.

شجاعی اظهار داشت: توزیع هیچ کدام از اقلام، کمتر از میانگین کشور نیست و البته هنوز هم کمبودهایی وجود دارد.

وی افزود: در نشست با فرمانداران، تاکید شده است تا نظارت خود بر بازار را افزایش دهند و بر این اساس از امروز نظارت ها با کیفیت بهتری انجام می شود.

استاندار خراسان شمالی گفت: یکی از مشکلات، چند نرخی بودن برخی کالاها است، تلاش داریم تا از چندگانگی قیمت جلوگیری شود.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور قرار دارد و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها