رایزنی عراق و سوریه درباره همکاری اطلاعاتی و  امنیتی

بغداد – ایرنا- سفیر سوریه در بغداد امروز شنبه در دیدار با وزیر کشور عراق درباره مسائل امنیتی گفت وگو کرد و بر گسترش همکاری‌ها اطلاعاتی تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، دفتر اطلاع رسانی «عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق در بیانیه ای اعلام کرد: «صطام جدعان الدندح» سفیر سوریه در بغداد با وزیر کشور عراق دیدار کرد و دوطرف در این دیدار درباره شماری از مسائل مورد علاقه مشترک در راستای منافع دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

براساس این بیانیه، دو طرف همچنین تقویت روابط دوجانبه بین بغداد و دمشق و جنبه های مربوط به مسائل امنیتی بویژه تبادل اطلاعات را مورد بحث و گفت وگو قرار دادند.

این بیانیه تصریح کرد که سفیر سوریه در این دیدار از وزیر کشور عراق به خاطر تلاش برای تقویت امنیت و ثبات و تاکید فراوان وی بر همکاری مداوم تشکر کرد.

عراق و سوریه درحال حاضر در چارچوب کمیته چهارجانبه تبادل اطلاعات بین بغداد، تهران، مسکو و دمشق برای مبارزه با تروریسم همکاری می‌کنند.

کمیته چهار جانبه تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی با ایران، روسیه و سوریه، با هدف همکاری و تبادل اطلاعاتی برای مبارزه با تروریسم از سال ۱۳۹۴ با عضویت وابستگان نظامی این کشورها و نماینده عراق در بغداد راه‌اندازی شده است.

تبادل اطلاعات به ویژه تغذیه اطلاعاتی نیروهای عراقی و سوری در شناسایی و هدف گرفتن مواضع مهم و حساس گروه تروریستی داعش و تکفیری‌ها در عراق و مواردی نیز در سوریه یکی از مهمترین و موفق‌ترین کارکردهای این مرکز بوده است.

عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال نبرد، پیروزی بر گروه تروریستی داعش را اعلام کرد اما عناصر و هسته‌های پراکنده این گروه تروریستی هنوز در برخی مناطق استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد» فعال هستند.

نیروهای امنیتی عراق برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود عناصر تروریستی تلاش می‌کنند.

به تازگی نگرانی‌ها در زمینه بازسازی ساختار داعش از سوی آمریکا با کمک هم پیمانان منطقه‌ای این کشور در سایه تحرکات مشکوک آمریکایی در مرز سوریه و عراق، افزایش یافته و از همین رو، درخواست‌ها در عراق برای پایان بخشیدن به حضور نظامی آمریکا در این کشور بیشتر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار جهان