مشاور شهردار تهران: قدرت برنامه‌ریزی در برابر بحران ضروری است

تهران- ایرنا- رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران گفت: شرایط کشور ما از نظر وقوع بحران ها به گونه ای است که باید مردم را بحران زی کنیم و قدرت برنامه ریزی در برابر بحران را داشت.

به گزارش ایرنا، غلامحسین محمدی روز شنبه در آیین اختتامیه شهر آماده گفت: ما در کرونا، بحران را بهتر درک کردیم شاید در مسائل دیگر مثل زلزله و سیل بخشی از مردم یا منطقه ای دچار مشکل می شد و زمانی درگیر بود و بعد هم عده ای فراموش می کردند، چون کرونا یک پاندمی است و همه جا را فراگرفته باعث شده است که متوجه شویم  چقدر مسیرهای دیگر برای ارتباط باهم مهم است.

وی افزود: این پاندمی نشان داد که ارتباطات و فعالیت هایی که برای توسعه ارتباطات برخط و مجازی در کشور ما شروع شده است و در بخش های مختلف روی آن کار می شود مثل شبکه های اجتماعی و سایت ها و ابزارهای هوشمند اطلاع رسانی. اینها از اهمیت استراتژیک و راهبردی برخوردار است، جایی مثل شهرداری اگر از این ظرفیت استفاده نکند دچار مشکلات جدی می شود و پیام ها و گزارش ها و درخواست های خود را نمی تواند منتقل کند. در شهرداری تهران هم این مساله  پیش آمد و ما فکر می کردیم این هم دیرشده است و  زمانی راه ارتباطی ما روزنامه همشهری بود اما امروز از روش دیگری باید استفاده شود که تولید برخط است.

محمدی اضافه کرد: بشریت از زمانی مسائل خود را حل کرده که خود را با واقعیات روبرو کرده است. تا دردی را نپذیریم هیچ دارویی کشف نمی شود و اگر مسائل و مشکلات خود را خوب طرح کنیم راه حل ها خود را نشان می دهند. انفعال در تصمیم گیری و مدیریت سم است.

وی ادامه داد: بحران، یک آشوب قابل بررسی است. بحران هایی مثل زلزله و سیل یک واقعیت است اما پیدا کردن نظم برای مواجهه با این آشوب، آن شاهکاری است که بشر باید نشان دهد و راه حل مناسب را پیدا کند. برای این کار یک اندیشه بحران زی نیاز داریم، کشور ما کشور بحران های طبیعی و غیر طبیعی است، برای بحران های طبیعی حداقل با دانشی که داریم باید تلاش کنیم مردم و مسئولان را بحران زی کنیم و مردم عادت داشته باشند که در این شرایط زندگی کنند و مسائل را حل کنند. کرونا این ذهنیت را تقویت کرد و در بازه بزرگی به مردم و مکان ها آسیب زد.

رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم برای بحران برنامه داشته باشیم نمی توانیم خود را در برابر بحران مقاوم و تفکر مناسب ایجاد کنیم، بنابراین به نقطه ای می رسیم که کرونا هم شکست خواهد خورد و با آن مبارزه جدی می کنیم و هم این که برنامه ریزی کنیم که دوباره سراغ ما نیاید.

وی با تشکر از دبیرخانه جشنواره شهر آماده گفت: این اولین جشنواره است و آماده سازی فضا برای آینده بود و انشاءالله از سال آینده به کارهای جدید خواهیم پرداخت هر چند نگاه خود را از گذشته نخواهیم گرفت.

محمدی ضمن تشکر از داوران از همکاری مدیرعامل سازمان مدیریت بحران هم تشکر کرد و گفت: مستند سازی بحران به همان اندازه مهم است که ما مساله را حل کنیم و راه حل ارائه دهیم، ما از هر راه حلی در بحران استقبال می کنیم، برخورد با بحران در پیشگیری و آماده سازی اهمیت جدی دارد و این کارها مسئولیت اجتماعی است.

توجه یک درصدی شهروندان به بحران ها فاجعه است

 رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در آیین اختتامیه جشنواره شهر آماده گفت: با توجه به شرایطی که کشور دارد متاسفانه بحران مساله اصلی ما نیست، با توجه به این که تمام جوامع در حال توسعه، به دلیل افزایش جمعیت و ریسک های جدید برای خود تولید می کنند مقدار ریسک های متنوع در تمام دنیا رو به افزایش است اما رویکرد اصلی در مواجهه با بحران، آوردن آن به درون جامعه است.

رضا کرمی محمدی گفت: ما دو مساله جدی داریم که هدف ما از این جشنواره است یکی این که حافظه تاریخی ما در بحران ها از دست می رود و سریع یادمان می رود و تمام که می شود دیگر هیچ اقدامی نمی کنیم. ما نیاز به حافظه داریم و این حافظه سازی یکی از اقدامات اساسی است که در خصوص بحران ها باید انجام دهیم.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران ادامه داد: پس یکی از اهداف حافظه سازی است و بعد این ما باید گفتمان در کشور درست کنیم امروز می بینیم که کرونا گفتمان جامعه است و همه درباره آن صحبت می کنند، ما باید گفتمان را در زمینه زلزله و سیل هم داشته باشیم.

به گفته وی، زلزله می تواند در تهران به فاجعه منجر شود اما هنوز گفتمان ما نیست و تنها یک درصد از جمعیت تهران توجه به بحران دارند و این فاجعه است و کسی می تواند این گفتمان را درست کند که دستی در هنر و رسانه داشته باشد، ما این گفتمان سازی را باید به داخل هنرمندان ببریم و هنرمندان ما برایشان داغدغه شود و مساله را طرح کنند.

محمدی درباره آثار جشنواره شهر آماده گفت: آثار ارائه شده برای من بسیار جالب بود. اساتیدی که داوری را انجام دادند می گفتند که در آثار ارائه شده به بحران توجه شده که انشاءالله با کمک همه ظرفیت ها بتوانیم این گفتمان را وسیع تر و گسترده تر کنیم.

وی درباره عکس های ارائه شده به جشنواره اضافه کرد: عکس ها برای ما شگفت انگیز و جالب بود و نکته ای که در این عکس ها به آن اشاره شده است این است که مفاهیم مورد نظر ما را منتقل کرده است و فکر ایده آل ما را نمایش داد. مثلا خیلی زیبا امید را نشان می دهد و ما باید این عکسها را به سطح مسئولین ببریم و اگر مسئولین با این صحنه ها مواجه شوند کشور ما خیلی بهتر می تواند جدا شود و مساله را جدی تر و بهتر ارائه دهد.

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران خاطرنشان کرد: دوربین و ابزارها می توانند یک فرهنگ بسازد و در زوایای مختلفی که در بحران های مختلف مواجه شوند دو نکته ای که گفتم را نشان دهند. یعنی یکی حافظه سازی برای ملت و دیگری گفتمانی ایجاد شود.

بحران زا نباشیم

همچنین دبیر نخستین جشنواره شهر آماده با تاکید بر پرهیز از بحران زا شدن در جامعه، آثار ارائه شده در بخش عکس این جشنواره را درخشان عنوان کرد.

سیف الله صمدیان کارگردان و دبیر نخستین جشنواره شهر آماده در این مراسم با تاکید بر اینکه جناب محمدی در این جشنواره از بحران زی بودن سخن گفتند، امیدوارم بحران زا نباشیم و افزود: بحران زایی مهمتر از زیستن در کنار بحران است. تک تک ما وظایفی داریم که یادمان رفته یا جدی نگرفته ایم و باید به آن عمل کنیم.

وی افزود: حضور من به عنوان دبیر این دوره از جشنواره شهر آماده از این جا شروع شد که دوستان مدیریت بحران با مرکز ارتباطات شهرداری به ائتلاف دوستانه ای رسیده بودند که اولین جشنواره را برگزار کنند و وقتی من شنیدم که این موضوع هست با این که عادت به حضور در مجامع دولتی نداشتم  فکر می کردم ورود به این جاها مشکل است ولی خوشبختانه تا این لحظه احساس خوبی دارم و گروه داورانی که از آنها دعوت کردم و نتیجه کار را که دیدم احساس کردم با این که  ۱۷ سال دیر (از زلزله بم) شروع کرده ایم اما باز خوب است که شروع کرده ایم. از آن زمان انبوهی از تصاویر از بحران های ناخواسته را داریم که می شد نباشد و تصاویر اینها موجود بود و یک جا جمع نشده بود خوشبختانه این دوره این اتفاق افتاد وقتی نتیجه کارها را دیدیم باور نمی کنید.

صمدیان خاطرنشان کرد: در بخش عکس بسیار آثار ارائه شده درخشان بود و  در بخش فیلم چون اولین دوره بود، آثار زیادی ارائه نشد، حدود دو هزار عکس و ۹۵ فیلم به جشنواره آمده است و امیدوارم این جشنواره جرقه امیدی ایجاد کند که شهروندان جامعه بدانند بحران و مقابله با آن جدی گرفته شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha