۱۱ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۱۰
کد خبرنگار: 1208
کد خبر: 84204703
۰ نفر

برچسب‌ها

چرا رییس کهکشانی‌ها تا این‌اندازه حامی سوپرلیگ اروپایی است؟

تهران- ایرنا- باشگاه رئال مادرید یکی از دریافت کنندگان احتمالی مبلغ نقدی ۵۸۳ میلیون یورو در ازای پیوستن به تورنمنت جنجالی سوپرلیگ اروپایی خواهد بود؛ موضوعی که حمایت «فلورنتینو پرز» را از این پروژه توجیه می‌کند.

به گزارش ایرنا، نشریه انگلیسی دِتایمز به تازگی در گزارشی اختصاصی مبتنی بر پرونده‌ای ۱۸ صفحه‌ای، پایه و اساس راه اندازی سوپرلیگ اروپایی را از سوی باشگاه‌های معتبر اروپایی برملا کرد؛ پروژه‌ای که تحت حمایت شدید رییس سفیدپوشان قرار دارد.

یکی از مولفه‌های اصلی حمایت پرز از این پروژه منافع مالی است؛ براساس گزارش تایمز، هر کدام از ۱۵ باشگاه موسس این پروژه ۳۵۰ میلیون یورو بعلاوه ۲۳۳ میلیون یورو دیگر برای بازسازی ورزشگاه‌های خود دریافت خواهند کرد.

در نتیجه مادریدی‌ها می‌توانند از این تزریق ۵۸۳ میلیون یورویی برای اتمام پروژه بازسازی سانتیاگو برنابئو استفاده کنند؛ پروژه‌ای که رئال برای اجرای آن درخواست وام ۵۷۰ میلیون یورویی کرده است.

پروژه سوپرلیگ برملا شده توسط تایمز، چکیده تلاش‌ها را برای از بین بردن شکاف در بالاترین سطح فوتبال اروپا و مابین ۱۵ باشگاه قدرتمند قاره سبز، بیان می‌کند. رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیکومادرید باشگاه‌های اسپانیایی دخیل در این پروژه هستند؛ پروژه‌ای که فیفا، یوفا و حتی کمیسیون اروپا به شدت با آن مخالف است.

۳۵۰ میلیون یورو برای هر کدام از باشگاه‌های موسس سوپرلیگ

براساس اسناد این رقم مبلغی است که به هر کدام از ۱۵ باشگاه وعده داده شده است؛ ۶ باشگاه انگلیسی، سه باشگاه اسپانیایی، سه باشگاه ایتالیایی، دو باشگاه آلمانی و یک تیم فرانسوی.

علاوه بر این ۱۵ باشگاه، پنج باشگاه دیگر عضو علی البدل بوده و هر سال تغییر خواهند کرد.

۳.۵ میلیارد دلار دیگر برای نوسازی و بروزرسانی تاسیسات و ورزشگاه‌ها

مطابق اسناد مذکور، بانک سرمایه گذاری جِی‌پی مورگان چیس آمریکا که در اعطای وام به رئال برای بازسازی برنابئو نیز دخیل است، تمایل دارد تا ۳.۵ میلیارد دلار به منظور توسعه پروژه سوپرلیگ پرداخت کند(هر باشگاه ۲۳۳ میلیون دلار)؛ مبلغی که برای بروزرسانی تجهیزات یا بازگرداندن درآمد از دست رفته به واسطه پاندمی کرونا، مورد استفاده قرار گیرد.

ساختار مسابقات سوپرلیگ(بازی‌های بیشتر)

ایده اولیه مطرح شده در پرونده این تورنمنت، برگزاری بازی در طول هفته و پیگیری دیدارهای لیگ‌های داخلی توسط باشگاه‌ها بود. سوپرلیگ از دو گروه ۱۰ تیمی تشکیل شده است و در جریان آن هر تیم یک بازی خانگی و یک دیدار خارج از خانه برابر سایر تیم‌های گروه برگزار می‌کند.

چهار تیم برتر هر گروه به طور مستقیم راهی یک چهارم می‌شوند؛ دیدارهای این مرحله و نیمه نهایی رفت و برگشت خواهد بود و فینال نیز به طور تک بازی برگزار می‌شود. بنابراین تیم‌ها هر کدام بین ۱۸ تا ۲۳ بازی انجام خواهند داد؛ در حال حاضر تیم‌ها در لیگ قهرمانان بین ۶ تا ۱۳ بازی برگزار می‌کنند.

سوپرلیگ به باشگاه‌های برتر اروپا قدرت بیشتری می‌دهد

این تورنمنت نسبت به درآمد فعلی باشگاه‌ها از لیگ قهرمانان، درآمد بیشتری را از قبل حق پخش تلویزیونی به جیب باشگاه‌ها سرازیر می‌کند و این درآمد برای ۱۵ باشگاه موسس نیز بیشتر خواهد بود که به طور مشخص نسبت به پنج عضو علی البدل درآمد بیشتری خواهند داشت.

سوپرلیگ همچنین حق پخش اینترنتی چهار بازی را برای ۱۵ باشگاه مذکور از طریق پلتفرم‌های دیجیتال خود فراهم می‌کند و این موضوع نیز برای باشگاه‌ها درآمدزا خواهد بود.

پرز در ماه دسامبر ۲۰۲۰ موضع خود را در قبال سوپرلیگ اعلام کرد و گفت: این باشگاه عضوی از همه طرح‌های خلاقانه بوده و همواره از این خلاقیت ها محافظت کرده است. رئال تنها باشگاهی است که به همراه هفت فدراسیون ملی، در سال ۱۹۰۴ جزوی از موسسان فیفا بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار ورزش