تعداد بیماران کرونایی بستری‌ شده در خراسان رضوی رو به افزایش است

مشهد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روند کاهشی مبتلایان به کرونا در خراسان رضوی متوقف شده و تعداد بیماران جدید کرونایی بستری‌ شده در این استان رو به افزایش است.

دکتر محمدحسین بحرینی شنبه شب در نشست خبری پس از جلسه ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در مشهد افزود: تعداد مراجعان و بستری شده‌های جدید ناشی از کرونا از هفته سوم دی ماه در خراسان رضوی روند افزایشی دارد که علت تغییر وضعیت از شرایط آبی به زرد در برخی از شهرستانهای استان به همین دلیل است.
وی ادامه داد: هم‌اکنون ۱۰ شهرستان خراسان رضوی شامل مشهد، نیشابور، بینالود، سرخس، کاشمر، کوهسرخ، بردسکن، گناباد، سبزوار و خلیل آباد در وضعیت زرد قرار دارند و بقیه شهرستانهای استان در وضعیت آبی هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۷ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری شدند که مجموع بستری شدگان به ۵۱۴ نفر رسیده است و تعداد بستری شده‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه نیز ۱۷۶ نفر می‌باشد.
وی افزود: تعداد بستری شده‌های جدید رو به افزایش است اما در تعداد کل بستری‌شده‌ها تفاوت معناداری مشاهده نمی‌شود.

دکتر بحرینی ادامه داد: روند نزولی تعداد بستری‌شدگان در بخش‌ مراقبت‌های ویژه در این استان ادامه دارد بطوریکه تعداد آنان به ۴۲۸ نفر رسیده است.
وی گفت: جایگاه خراسان رضوی در کشور از نظر شیوع کرونا رتبه بیست و چهارم است و وضعیت به نسبت خوبی دارد اما این شرایط شکننده است. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: هم‌ اکنون شهرستانهای گناباد، صالح آباد، قوچان، کلات، بجستان، سبزوار و  نیشابور بیشترین شیوع کرونا را در خراسان رضوی دارند و مشهد از بین ۳۳ شهرستان استان رتبه بیست و دوم را از این نظر به خود اختصاص داده است.

محدودیت‌های کرونایی در شهرستانهای دارای وضعیت زرد افزایش می‌یابد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: وضعیت چهار شهرستان خراسان رضوی طی هفته گذشته از نظر شیوع کرونا از آبی به زرد تغییر یافته‌ به طوریکه اکنون مشهد و ۹ شهرستان دیگر استان وضعیت زرد دارند و ۲۳ شهرستان وضعیت آبی را سپری می‌کنند.
دکتر مهدی قلیان اول افزود: برای شهرستانهای دارای وضعیت زرد محدودیت در هرگونه تجمع از ۵۰ نفر به ۳۰ نفر رسیده و تعطیلی مراکز بازی و اماکن تفریحی، محدودیت در فعالیت استخرها و سینماها، تعطیلی مدارس و آموزشگاهها و دانشگاهها، تداوم طرح منع رفت و آمد شبانه خودروها و فعالیت کارکنان با دو سوم تعداد آنان در ادارات و نهادها در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در زمینه برگزاری مراسم نماز جمعه و جماعت نیز تغییراتی در دستورالعمل‌ها ایجاد شده به طوریکه فقط در شهرستانهای دارای وضعیت نارنجی و قرمز، نماز جمعه و جماعت برپا نمی شود و در شهرستانهای دارای وضعیت زرد و آبی برگزاری آن بلامانع است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و امور مساجد متولی برپایی نمازهای جمعه و جماعات و آیین‌های مذهبی و مراسم آیینی هستند.

۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و به بقیه جمعیت این استان توسط دانشکده و دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شود.
بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون یک میلیون و ۴۱۱ هزار و ۷۳۱ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ تاکنون جان ۵۷ هزار و ۸۸۹  نفر را در کشورمان گرفته است. تاکنون یک میلیون  و ۲۰۲ هزار و  ۸۹۳ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا هم در ایران بهبود یافته‌اند.  
"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان ۱۰۲  میلیون و ۷۱۴ هزار و ۶۳۶ نفر را بیمار کرده و جان ۲ میلیون و ۲۱۸  هزار و ۷۱۵۱ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۷۴ میلیون و ۴۲۲  هزار و ۴۸۱  نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در جهان تاکنون درمان شده‌اند.
در این میان آمریکا با  ۴۴۷  هزار و ۴۵۹ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است و پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و روسیه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند. 
بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول مبتلایان پاندمی کرونا جایگاه شانزدهم را در میان کشورهای جهان دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها