لایحه تعرفه پیشنهادی عوارض و بهای خدمات شهرداری زنجان تصویب شد

زنجان - ایرنا - در جلسه شورای شهر زنجان لایحه تعرفه پیشنهادی عوارض و بهای خدمات سال ۱۴۰۰ ارسالی شهرداری با تغییرات اعمال شده در ۱۳ جلسه کمیسیون بودجه شورای شهر مورد تصویب اکثریت اعضای شورای شهر قرار گرفت.

رییس کمیسیون بودجه شورای شهر زنجان روز شنبه در جلسه فوق العاده رسمی و علنی شورای اسلامی شهر زنجان با دستور کار طرح و بررسی لایحه تعرفه پیشنهادی عوارض و بهای خدمات در سال ۱۴۰۰ شهرداری افزود: یکی از موارد مهمی که در تعرفه عوارض و بهای خدمات سال ۱۴۰۰ از سوی شورا قید شده و مورد موافقت اکثر اعضای شورای شهر در کمیسیون بودجه قرار گرفت این بود که در سال ۱۴۰۰ از بابت تقسیط بدهی مردم هیچ سودی دریافت نمی‌شود.

اکبر اوصالی افزود: از طرفی در صورت بروز حوادث غیرمترقبه که منجر به تخریب بنای کلی ساختمان شود، عوارض شناسنامه ساختمانی و یا مجوز تعمیرات با ارائه گزارش جامع با تخفیف ۷۰ درصد صادر می‌شود که این بند نیز در تعرفه‌ها اضافه شده و در سال ۱۴۰۰ اعمال می‌شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه شهرداری در تدوین تعرفه عوارض و بهای خدمات سال ۱۴۰۰ احساس مسئولیت نکرده و تعرفه پیشنهادی خود را بین ۴۰ تا ۱۵۰ درصد افزایش داده است.

عضو دیگر شورای شهر زنجان در این جلسه گفت: ملاک شورا بخشنامه ابلاغی بودجه وزارتخانه است و نباید به صورت ۱۰۰ درصدی عمل کرد و این در  حالی است که تورم لجام گسیخته فعلی شهرداری چندان تاثیری نداشته و خود با افزایش قیمت در پروژه‌های شهری مواجه است.

امامعلی دادخواه افزود: باید بین دخل و خرج شهرداری تعادل برقرار کرد و اگر در تعرفه‌ها افزایش قیمتی انجام نمی شود، هزینه انجام پروژه‌ها نیز با همان قیمت اولیه به سرانجام برسد، شدنی نیست.

وی اضافه کرد: در تدوین تعرفه‌های پیشنهادی باید واقع‌بینانه عمل کردو این درست نیست که شهرداری افزایش تعرفه نداشته باشد ولی پروژه‌ها گران‌تر اجرا شود.

عضو دیگر شورای شهر زنجان نیز در این جلسه ادامه داد: افزایش تعرفه‌ها در برخی از بخش‌های شهرداری اجتناب‌ناپذیر است چرا که در هزینه‌های جاری ثابت ماندن هزینه‌ها امکان‌پذیر نیست و در خوشبینانه‌ترین حالت حقوق کارکنان با افزایش ۲۵ درصدی همراه شده و نمی‌توان در این شرایط با افزایش تعرفه‌ها مواجه نشد.

احمد نصیری افزود: شورا جدا از مردم نیستند و دغدغه اقتصادی کنونی جزو چالش‌های کنونی بوده اما  اگر تصمیم بر ثابت نگه داشتن تعرفه عوارض و بهای خدمات شهرداری در سال آینده است، شهرداری باید محل درآمدی برای جبران افزایش هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر در بخش‌های مختلف از جمله هزینه‌های جاری تعیین کند.

به گفته این عضو شورای شهر، هیچ کدام از اعضای شورا به دنبال اعمال تصمیمی نیستند که موجب وارد آمدن فشار بر مردم شود اما افزایش برخی تعرفه‌ها اجتناب ناپذیر است.

شهردار زنجان نیز در این جلسه با اشاره به تاکیدات رهبری مبنی بر جهش تولید در سال جاری گفت: امیدواریم سال آینده با تعرفه‌های در نظر گرفته شده رونق تولید مسکن به صورت انبوه در شهر زنجان به وقوع بپیوندد.

حبیب یگانه افزود: در این راستا شهرداری تمامی تخفیفاتی که در سال ۹۹ در قالب طرح اقدام ملی مسکن و بافت‌های ناکارآمد شهری از شورای شهر دریافت کرده بود در تعرفه‌های پیشنهادی ۱۴۰۰ نیز آنها را مدنظر قرار داده است.

وی اضافه کرد: در بحث ۵۰ درصد تخفیف صدور پروانه‌ طرح اقدام ملی مسکن و ۱۰۰ درصد تخفیف در پروانه بافت‌های ناکارآمد شهری در بحث عوارض داخل تراکم، بافت فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی در لایحه پیشنهادی شهرداری برای سال آینده لحاظ شده است.

شهردار زنجان اظهار داشت: در بحث تخلفات ساختمانی و احداث بنا بیش از آنچه در مقررات طرح تفصیلی پیش‌بینی شده نیز کدهای درآمدی جدیدی تعریف شده که امیدواریم با کار کارشناسی انجام شده تصمیمات خوبی در این بخش اتخاذ شود.

وی با اشاره به حذف و اضافه برخی ردیف‌های درآمدی پیشنهادی شهرداری توسط اعضای شورای شهر خاطرنشان کرد: این حذف و اضافه‌ها مردم را سردرگم و مشکلاتی را ایجاد می‌کند از همین رو درخواست از شورا این است که در سال ۱۴۰۰ هیچ تعرفه حذف شده‌ای نسبت به سال ۹۹ انجام نگیرد.

این مسوول شهری ادامه داد: اگر اعضای شورا تصمیم بر تغییر مبنای محاسبه دارند مشکلی نیست اما اینکه  عوارض و تعرفه‌ای در سال ۹۹ وجود داشته اما  در سال ۱۴۰۰ به حذف آن اقدام کنیم،  فارغ از اینکه این موضوع کد درآمدی شهرداری را دچار مشکل می‌کند ضوابط و مقررات شهرسازی را دچار مشکل کرده و موجب سردرگمی مردم و سازندگان مسکن می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها