۱۱ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۰
کد خبرنگار: 3154
کد خبر: 84204595
۰ نفر

برچسب‌ها

معاون فرماندار: ۴ هزار واحد مسکونی عنبرآباد ایمن‌سازی شد

جیرفت - ایرنا - معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری عنبرآباد با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید چهار هزار واحد مسکونی عنبرآباد ایمن‌سازی شد گفت: زلزله ۴.۵ ریشتری اخیر به ۱۰۰ واحد مسکونی خسارت ترک‌خوردگی وارد کرد.

به گزارش ایرنا، امید سمندری ظهر شنبه در جلسه ستاد بحران فرمانداری عنبرآباد به زلزله شامگاه پنجشنبه اشاره کرد و افزود: مرکز زلزله اخیر در حوزه‌های جبالبارز و مَردَهَک قرار داشت و تعداد ۴ هزار واحد مسکونی تحت تأثیر ارتعاشات گسلی قرار گرفت.

وی بیان داشت: با ارزیابی‌هایی که صورت گرفت ۱۰۰ واحد مسکونی دچار خسارت و ترک خوردگی‌هایی شد که برای شهرستانی همچون عنبرآباد این زلزله در مرکز سکونت‌گاهی و مرکز روستاهای شهرستان اتفاق افتاد و از دو بعد می‌توان به این مسئله نگاه کرد، یک بُعد بحث خطرپذیری بوده که بحث فنی است یعنی زمانی که زلزله‌ای رخ می‌دهد شرایط آن زلزله برای تحت تاثیر قرار دادن واحدهای مسکونی و ابنیه که در اطراف آن وجود دارد به چه شکل است.

معاون فرماندار عنبرآباد گفت: زلزله ۴.۵ ریشتری در عمق ۱۳ کیلومتری زمین موضوع ساده و گذرایی نیست بلکه عامل دیگری که این اعداد و ارقام را تحت تاثیر قرار می‌دهد ایمن‌سازی‌هایی است که در چند سال اخیر در شهرستان عنبرآباد رخ داده است.

سمندری گفت: در دولت تدبیر و امید چهار هزار واحد مسکونی شهرستان عنبرآباد ایمن سازی شده است و در دولت قبل مجموعا حدود ۲ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی در این شهرستان ایمن سازی شد و این جهش، نتیجه برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و ما باید این اقدامات ارزنده را عنوان کنیم که برای مردم ما اطمینان خاطری شکل بگیرد و بدانند که مسئولان‌شان در حال خدمت رسانی و تلاش شبانه روزی هستند.

وی افزود: در دهه ۸۰ میزان ایمنی و تاب آوری شهرهای ما در برابر حوادث ۵۰ درصد بود و به عبارتی یعنی ۵۰ درصد مناطق کشور فرسوده بودند و امروز در شهرستان عنبرآباد به یک ایمنی ۷۰ درصدی دست پیدا کرده‌ایم و این ایمنی باعث می‌شود که در حوادث و زلزله‌هایی که اتفاق می‌افتد مردم احساس آرامش کنند و هدف ما این است تا ایمنی، تاب آوری، آسایش و آرامش و آستانه تحمل را در شهرستان عنبرآباد در مقابل حوادث غیرمترقبه افزایش دهیم.

سمندری گفت: در حادثه زلزله شامگاه پنجشنبه گذشته مشاهده کردید که ظرفیت مدیریت بحران شهرستان عنبرآباد به همت پیگیری‌هایی که انجام شد، کمترین آسیب پذیری را داشتیم.

وی ادامه داد: با توجه به مواردی که وجود داشت در ارزیابی‌ها و مطالعاتی که مدیریت و ستاد بحران شهرستان عنبرآباد انجام داد بسیار سنجیده و دقیق بود و در این رابطه ما با همکاری اداره کل زمین شناسی استان کرمان در بحث گسلی و مشکل فرو نشست زمین‌های شهرستان جزئیات پهنه‌های مختلف را داشته باشیم که بتوانیم تشخیص دهیم محدوده‌های زرد و قرمز شهرستان که منطبق با وضعیت سکونت‌گاهی وضعیت جمعیتی شهرستان است اقدامات و تمهیدات لازم برای ایمنی و تاب آوری آن محدوده‌ها در نظر گرفته شود.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری عنبرآباد گفت: در ۱۰۰ واحد مسکونی که دچار آسیب شدند بنیاد مسکن برای نوسازی واحدهای مسکونی و آسیب‌دیده اقدام و پیگیری لازم را در دستور کار خود قرار داده است و در قالب وام‌های بلاعوض تمهیدات لازم اندیشیده خواهد شد و همچنین در دستور کار است که واحدهای مسکونی ترک خورده و آسیب‌دیده تخریب شوند تا مسکن جدید با ایمنی بالا به جای آنها ساخته شود.

 سمندری گفت: گسل عنبرآباد مابین دو گسل فاریاب و بم واقع شده است و تحرکات گسلی که در اطراف وجود دارد می‌تواند فعالیت‌های گسلیِ گسل عنبرآباد را تحت تاثیر قرار دهد.

وی افزود: شهرستان عنبرآباد و جنوب استان کرمان به عنوان یکی از محدوده‌های ریسک پذیر کشور از حوادث غیر مترقبه قرار دارد و از این قاعده مستثنی نیست و ما مجموعه‌ای از عوامل خطر پذیری همچون خشکسالی، فرو نشست زمین، ریزگردها، سیل و زلزله را داریم.

وی گفت: بعد از وقوع زلزله در ساعات اولیه بامداد جمعه طبق هماهنگی فرماندار عنبرآباد اقدامات مربوطه شروع شد و بیشترین تاثیر زلزله از حوزه جهادآباد به سمت پل بهادرآباد تا میثم‌آباد و مَردَهَک تا حوزه نیروگاه تاثیر زلزله مشاهده شد و ۱۲ روستا بیشترین ارتعاشات زلزله را داشتند و در این ۱۲ روستا قریب به ۲ هزار و ۲۵۰ واحد مسکونی در سالیان اخیر نوسازی شده بود که این موضوع کمک شایانی کرد تا آسیب جدی و خسارات جانی وارد نشود.

وی افزود: واحدهای مسکونی که دچار آسیب جزئی شده بودند شناسایی و جزئیات آن‌ها توسط تیم‌های ارزیاب برداشت شد و طی این بررسی‌ها پرونده‌های خانواده‌های آسیب‌دیده تکمیل و به اداره بنیاد مسکن و بانک ارسال می‌شود و اقدامات لازم انجام شود.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری عنبرآباد تاکید کرد: قبل از سال جدید عملیات ساخت این واحدها آغاز می‌شود.

وی اظهار داشت: در شورای بانک‌ها بانکی را به عنوان بانک عامل مطرح می‌کنیم که در جبالبارز جنوبی حضور داشته باشد تا مشکل بُعد مسافت برطرف گردد که کارکنان آن در روزهای خاصی حضور داشته باشند و برای تشکیل پرونده مردم اقدام کنند و فرمانداری با هماهنگی بنیاد مسکن و بانک عامل جهت پرداخت تسهیلات مسکن تمهیدات لازم را پیش رو قرار خواهد داد.

سمندری افزود: تعداد مدارس در روستاهای میثم‌آباد و سعدآباد دچار خسارت شدند که می‌توان گفت ۶ مدرسه آسیب دیدند و ترک‌خوردگی داشتند و بیشترین آسیب مربوط به مدرسه صداقت واقع در منطقه سبزگزی عنبرآباد که در مدرسه ۶ کلاسه آسیب شدیدی مشاهده شده است و همچنین مدرسه جوادالائمه میثم‌آباد به صورت ترک خوردگی در دیوار و سقف مشاهده شده است و همچنین در دبیرستان ابرار توکل‌آباد ترک خوردگی‌هایی ایجاد شده و سه مدرسه دیگر دیوارها ترک خوردگی شدید داشتند و گسترش پیدا کردند و چیزی که برآورد شده است، قریب به ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان خسارت به مدارس وارد شده است.

وی گفت: از لحاظ متراژ بیش از یکهزار مترمربع از واحدهای آموزشی و فضای فیزیکی مدارس عنبرآباد دچار مشکل و آسیب شدند.

مرکز شهرستان عنبرآباد در فاصله ۲۶۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها