واشنگتن‌تایمز: دوران چندقطبی بایدن، مشکل تازه پیش روی آمریکاست

تهران - ایرنا - روزنامه واشنگتن تایمز گزارش داد: ریاست جمهوری چند قطبی جو بایدن مشکلی بزرگ برای آمریکا خواهد بود و به اختلافات داخلی در آمریکا دامن خواهد زد.

به گزارش شنبه ایرنا، روزنامه واشنگتن تایمز در گزارش خود آورده است: برخی در واشنگتن بر این باورند که پایان سال ۲۰۲۰ و خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید بازگشت به جو سیاسی عادی را نشان می دهد. اما کارشناسان، تصمیم گیرندگان سیاسی و سیاستمداران در این زمینه هشدار می دهند.

آمریکا بار دیگر در وضعیت نامعلومی قرار گرفته است و ما وارد  دوران ریاست جمهوری چند قطبی شده ایم.

اکنون این پرسش مطرح است که مردم آمریکا کدام بایدن را انتخاب کردند: فردی رانده شده و در عین حال چهره مقبول میانه رو از دهه های قبل و یا کسی که به دیدگاه های چپ گرایانه حزب متبوعش پایبند است. اکنون گروه ها و جناح های مختلف برای جلب توجه او با یکدیگر رقابت می کنند و در نهایت خواست و اراده مردم می تواند درباره روند و سرنوشت این دولت تصمیم گیری کند.

واشنگتن تایمز افزود: این  استدلال که دولت بایدن سومین دوره ریاست جمهوری باراک اوباما است دیدگاه جمهوریخواهان نیست.

پیروزی بایدن تیم اوباما را در موقعیتی قرار داد که می تواند به طور مستقیم بر سیاست نفوذ داشته باشد. سوزان رایس، جان کری، جنت یلن، دنیس مک دونا و بقیه تاکنون به دفتر بیضی دسترسی پیدا کرده اند.

از سوی دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا  احتمالا به فکر بازگشت به بازی برای انتقام گیری از کسانی است که به نظرش چندان وفادار نبوده اند.  

حامیان ترامپ در جناح راست قوی هستند و در حقیقت  بعید است هواداران پروپاقرص او هرگز مشروعیتی برای ریاست جمهوری بایدن قائل باشند. این گروه از حزب جمهوریخواه در هر آنچه که بایدن خواهد گفت بر این اساس عمل خواهد کرد.

ترامپ راه های خلاقانه ای برای مقابله با هر پیام بایدن پیدا خواهد کرد و در عین حال چالش هایی را برای رهبری جمهوریخواهان ایجاد خواهد کرد و به تنش و درگیری خطرناکی دامن خواهد زد که می تواند محبوبیت دولت کنونی و حتی جمهوریخواهان را خدشه دار کند.

حضور کامالا هریس معاون بایدن به تردیدهای کنونی دامن زد. بایدن در ۷۸ سالگی به احتمال زیاد رئیس جمهوری یک دوره ای خواهد بود بنابراین  تحت نفود هریس است. با توجه به تساوی آرا در سنا و قدرت کاستن از جایگاه لیبرال دموکرات ها هریس ممکن است نقش فوق العاده ای به عنوان معاون رئیس جمهور در تدوین راهبردهای قانونی داشته باشد.

این رسانه نتیجه می گیرد،  سیاست دولت بایدن در تسهیم قدرت سیاست های آمریکا را پیچیده تر، سردرگم تر و اختلاف برانگیزتر می کند. این خبر خوبی برای کسانی است که می خواهند آشوب به پا کنند و در عین حال اعتماد ما را به سیستم خراب کنونی بیش از پیش کاهش خواهد داد. کسانی که بایدن را  محاصره کرده اند رئیس جمهوری ضعیف را ضعیف تر جلوه خواهند داد که تبعاتی طولانی برای سلامت نهادهای دموکرات خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

سرخط اخبار جهان