۱۱ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۲۵
کد خبرنگار: 2111
کد خبر: 84204493
۳ نفر

برچسب‌ها

مدیرکل: محیط زیست، مبنای توسعه کشوری است

سنندج - ایرنا - مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: حفاظت از محیط زیست و تقویت آن در هر کشوری مبنای توسعه و پیشرفت آن منطقه است.

به کزارش ایرنا، فریبا رضایی روز شنبه در آیین بهره برداری از پاسگاه حفاظت از محیط زیست روستای قمچقای شهرستان بیجار گفت: توجه و فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست از سرمایه گذاری‌های ارزشمند و بی نظیر بوده که جزء مهمترین عوامل توسعه هر کشوری محسوب است.

وی افزود: برای حفاظت و پاسداری از گونه‌های جانوری و حفظ حیات محیط زیست از دست سودجویان و شکارچیان غیر مجاز، سازمان حفاظت از محیط زیست با جذب نیروهای محیط‌بان و همیاران محیط زیست، این وظیفه مهم را برعهده دارد.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست کردستان ادامه داد: پاسگاه حفاظت از محیط زیست روستای گردشگری قمچقای بعد از ۲۰ سال از زمان احداث اولیه، با کمک مسئولین و خییرین مرت، بازسازی و نوسازی شده است.

وی با اشاره به اینکه عملیات بازسازی این پاسگاه از فصل پاییز آغاز شده است گفت: طرح نوسازی و تجهیز این پاسگاه شامل نصب پکیج، سرامیک، تغییر فضای داخلی و نمای جدید، لوازم مورد نیاز پخت و پز، یخچال و اتاق برای استراحت چهار محیط بانان این منطقه با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

رضایی با تشریح اینکه طی سالیان متمادی، بودجه تجهیز و نوسازی پاسگاه‌ها در دستور کار بوده و امسال محقق شده است اظهارداشت: توسعه و تجهیز پاسگاه‌ها با همراهی صنایع مادر در شهرستان بیجار برای نخستین بار در طول این سال ها بوده است که جای امیدواری دارد.

وی تاکید کرد: یکی از بهترین و اولین مناطق حفاظت از محیط زیست استان کردستان در شهرستان بیجار نیاز به تقویت نیروی انسانی و تجهیزاتی بروز دارد که با نگاه خوبی که این روزها به محیط زیست در فرهنگ عمومی مردم و مسئولان کشوری قرار گرفته است و باری از مشکلات پیشین برداشته خواهد شد.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان کردستان ادامه داد: سازمان حفاظت از محیط زیست و بخوصص مدیریت شهرستان بیجار، همکاری تمام و کمال در خصوص جانمایی زنجیره فولاد و سایر صنایع در استان صورت گرفته است و تلاش میکنم برای مهاجرت معکوس و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان این دیار تعاملات را افزایش دهیم.

وی افزود: سازمان حفاظت از محیط زیست آمادگی دارد با توجه تمایل بخش خصوصی، نسبت به ارائه مجوز قُرق اختصاصی برای مشارکت بخش خصوصی و با امانت وحوش منطقه در راستای تکثیر و پرورش همکاری نمود و زمینه ایجاد اشتغال و توسعه گردشگری را ایجاد نمود.

منطقه حفاظت شده بیجار حدود ۳۲ هزار هکتار مساحت دارد و بخاطر تنوع گونه‌های جانوری، گیاهی، تنوع اقلیمی، زیستگاه پستانداری همچون قوچ، میش ارمنی، گربه وحشی، کفتار، گرگ، پرندگان کبک دری، کبوتر، عقاب طلایی و باقرقره از منحصر بفردترین مناطق حفاظت شده کشور است.
در شهرستان بیجار که با حدود ۸۹ هزار نفر جمعیت در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان واقع است، سه منطقه بی نظیر و شاخص طبیعی، تاریخی و باستانی به نام‌های منطقه چنگ الماس در نزدیک روستای حسن تیمور در شرق، مناطق قم چقای و قلاع قوره نزدیک روستاهای قم چقا و چشمه سنگین واقع در شمال است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =