استان همدان در جذب بیمه اجتماعی کشاورزان از میانگین کشوری بالاتر است

همدان- ایرنا- مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان گفت: این استان با ۳۶ درصد جذب بیمه‌شدگان، ۶ درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

به گزارش ایرنا، «مهدی سماواتی» روز شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تعداد جامعه مشمول استان همدان در سال جاری، ۲۴۷ هزار نفر لحاظ شده است افزود: تاکنون ۱۱۴ هزار و ۸۹۶ نفر عضو این صندوق شدند که از این تعداد ۷۳ درصد جامعه روستایی، ۲ درصد عشایر و مابقی در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر هستند.

وی اظهار داشت: تعداد پنج هزار و ۴۹۲ خانوار از مزایای مستمری ماهانه بازنشستگی پیش از موعد، فوت و از کار افتادگی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان بهره‌مند هستند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان بیان کرد: امسال مطابق با آیین نامه صندوق و پانزدهمین سالگرد صندوق افرادی که به سن ۶۵ سال تمام رسیده اند و دارای ۱۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند، به درجه بازنشستگی سالمندی نایل شدند.

سماواتی گفت: دولت جمهوری اسلامی مصمم است تا با رویکرد گسترش بیمه‌های اجتماعی برای کاهش فاصله طبقاتی جمعیت روستایی و شهری، کاهش محرومیت و گسترش عدالت اجتماعی گام‌های موثرتری دارد.

وی با بیان اینکه بیمه جوانان، نیاز به فرهنگ سازی و اطلاع رسانی درستی دارد، ادامه داد: بیمه زنان خانه دار نیز ضرورتی انکار ناپذیر است اما بسیاری از بانوان به علت بیمه شدن سرپرست خانواده از بیمه خود امتناع می کنند و این در حالیست که می توانند از ۲ حقوق بازنشستگی در خانواده استفاده کنند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان گفت: افراد بدون بیمه در تمامی مناطق روستایی و عشایر باید شناسایی و نسبت به بیمه خود اقدام کنند.

سماواتی خاطرنشان کرد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر دارای هشت کد درآمدی است که هر فرد با توجه به توان مالی خود، یک کد را به عنوان سطح درآمدی انتخاب و به صورت سالانه یک بار آن را پرداخت می کند.

وی اظهار داشت: دولت به ازای مبلغ پرداختی توسط فرد، ۲ برابر آن را به عنوان سهم دولت در حمایت از افراد روستایی و عشایری به صندوق پرداخت می کند.

سماواتی گفت: جامعه هدف صندوق شامل ساکنان روستا و مناطق عشایری، افراد ساکن در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و شاغلان فصلی، قالیبافان، زنبورداران، کشاورزان شهرهای با جمعیت بالای ۲۰ هزار نفر ، رانندگان برون شهری در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، زنان سرپرست خانوار بهزیستی، همه مشاغل وابسته به کشاورزی، کارکنان مراکز دامپزشکی، اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و شاغلان صنایع دستی در شهر و روستا مشمول عضویت و استفاده از مزایای صندوق هستند.

وی ادامه داد: بازنشستگی، ازکارافتادگی، مستمری فوت به بازماندگان از مزایای اصلی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر محسوب می شود و هر فرد زن و مرد برای عضویت با سن ۱۸ تا ۵۰ سال با حضور در کارگزارای رسمی صندوق در سراسر استان می تواند نسبت به ثبت نام خود اقدام کند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان یادآور شد: در راستای تکریم ارباب رجوع و آشنایی روستاییان و عشایر از صندوق و مزایای آن در مناطق و بخشهای مختلف، کارگزاران ایجاد شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها