از «کارنامه» تا «هفت»، ویژه‌های پیروزی انقلاب اسلامی

تهران- ایرنا- آخرین انقلاب قرن در «اتاق روشن»، «هفت» در جشنواره فیلم فجر، دستاوردهای دریایی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در «ما ایرانی ها»، «کمی آن سوتر» در بهار انقلاب و بی‌پرده درباره «کارنامه» انقلاب از جمله مهمترین برنامه‌های امروز تلویزیون است.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، برنامه اتاق روشن از شنبه یازدهم بهمن ساعت ۲۲ به مدت دو هفته از شبکه چهار پخش خواهد شد.

اتاق روشن ‌روایتی هنرمندانه از سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی ایران است. در این مجموعه مستند، عکاسان روایتگر انقلاب ایران هستند. ماجراهای رفتن شاه و آمدن امام و سقوط پادشاهی در ایران را از زبان کسانی می‌شنویم که در صحنه تظاهرات حضور داشتند و کنار مردم سعی کردند هیچ‌چیز دور از چشم آنها و شاتر دوربین‌شان نماند. گاهی در میدان مبارزات علیه رژیم پهلوی کسی باقی نمی‌ماند، به جز «سربازها» و «عکاس‌ها».

در عکس‌های انقلاب می‌شود ترس و وحشت و شور و اشتیاق و استقلال‌طلبی و آزادی‌خواهی را دید. گاهی چند حس باهم  در هم تنیده در یک تصویر دیده می‌شود. از بعضی عکس‌ها صدای هیاهو و شلیک گلوله به گوش می‌رسد و بوی دود و رنگ خون.

در این مستندها، با عکاسانی ازجمله مرتضی خاکی، عباس ملکی، حسین شرکت، محمد قاسم، خاناده مرحوم حسین پرتوی خانواده مرحوم قربان خلیلی گفت‌وگو شده است. بهمن امسال صدای انقلاب را از زبان عکاس‌ها و دریچه دوربین‌هایشان بشنوید.

پرونده های محیط زیست در تلویزیون بررسی می شود

برنامه طبیعت ۳۶۰ درجه با رویکرد محیط زیست، پرونده های مختلفی را در حوزه محیط زیست مورد بررسی قرار دهد.

طبیعت ۳۶۰درجه با رویکرد محیط زیست به تهیه کنندگی و اجرای پرهام دیباج با حضور کارشناسان، مسئولان و متولیان اصلی محیط زیست به روی آنتن شبکه دو سیما می رود.

این برنامه با دعوت از کارشناسان و مسئولان، مسائل مربوط به محیط زیست ایران را با نگاهی موشکافانه و دقیق بررسی می کند. طبیعت ۳۶۰ درجه» برنامه ای پرچالش درباره محیط زیست ایران است که در آن پرونده های مختلفی در حوزه ی محیط زیست مورد بررسی قرار می گیرد.

پرهام دیباج که خود از مستندسازان این عرصه است با سفر به نقاط مختلف ایران تصاویری بکر از طبیعت، حیات وحش، گونه ها و زیستگاه های طبیعت و مخاطرات این گنجینه های ملی را با رویکرد علمی به تصویر کشیده است که برخی از این تصاویر، نتیجه سال ها سفر و جست و جو در دل طبیعت ایران است.

طبیعت ۳۶۰درجه کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه دو سیما شنبه، ۱۱ بهمن ماه حوالی ساعت ۲۳:۳۰ با موضوع: طاعون نشخوارکنندگان کوچک بلای جان حیات وحش به روی آنتن شبکه دو سیما می رود.

«هفت» در جشنواره فیلم فجر

همزمان با آغاز سی و نهمین جشنواره فیلم فجر برنامه هفت هر شب روی آنتن می‌رود.

همزمان با آغاز سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر، برنامه هفت از روز شنبه ـ ۱۱ بهمن ماه ـ به مدت ۱۲ شب همزمان با جشنواره ملی فیلم فجر روی آنتن می رود.

برنامه هفت در ایام جشنواره با دعوت از عوامل فیلم های حاضر در جشنواره به بررسی آثار آن ها خواهد پرداخت.

محمدرضا مقدسیان به عنوان کارشناس میز فیلم های کوتاه، رامتین شهبازی به عنوان کارشناس میز مستند، مسعود فراستی برای میز نقد و محمدحسین لطیفی به عنوان مجری در برنامه هفت حضور خواهند داشت.

واکاوی موضع ایران در زمینه تحریم‌ها در برنامه «حرف قطعی»

ویژه برنامه حرف قطعی مواضع ایران در زمینه تحریم‌ها و برجام را واکاوی می کند.

رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی ۱۹ دی درباره گمانه‌زنی‌ها و مباحث جاری در فضای سیاسی کشور پیرامون رفتار جمهوری اسلامی در قبال برجام و وظایف آمریکا در این خصوص، گفتند: «ما هیچ اصراری نداریم، هیچ عجله‌ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد؛ اصلاً مسئله ما این نیست که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد. آنچه مطالبه منطقی ما و مطالبه‌ عقلانی ما است، رفع تحریمها است؛ این حقّ غصب‌شده ملّت ایران است.» این جملات مواضعی بود که رهبر انقلاب آن را به عنوان «سخن پایانی و قطعی» جمهوری اسلامی اعلام کردند.

به همین مناسبت، در آستانه دهه مبارک فجر ویژه برنامه گفتگو محور حرف قطعی در ۶ قسمت به بررسی و واکاوی موضع جمهوری اسلامی در زمینه تحریم‌ها و برجام می‌پردازد.

در این ویژه برنامه، با اعضای هیئت نظارت بر اجرای برجام، مسئولان ارشد کشور، منصوبان و مشاوران رهبر معظم انقلاب گفتگو شده است. دکتر محمدباقر قالیباف، دکتر محمدجواد ظریف، دکتر علی‌اکبر ولایتی، دکتر علی لاریجانی، دکتر سعید جلیلی و دکتر کمال خرازی، مواضع جمهوری اسلامی را در این زمینه تبیین کرده‌اند.

حرف قطعی کاری از موسسه انقلاب فرهنگی است که از امشب ۱۱ بهمن هر شب پس از بخش خبری ساعت ۱۹ روی آنتن می رود.

«نسل آفتاب» شبکه آموزش برای بزرگداشت دهه فجر

شبکه آموزش سیما با ویژه برنامه نسل آفتاب و رویکرد  مناسبتی در برنامه های روزانه ، در ایام الله دهه فجر  به این مناسبت بزرگ خواهد پرداخت.

مریم هاشمیان، سرپرست طرح و برنامه شبکه آموزش با اعلام این خبر گفت: ویژه برنامه نسل آفتاب» از گروه آموزش های عمومی  به تهیه کنندگی حسین باقرزاده نمازی با رویکرد " بررسی پیشرفت های نسل جوان پس از انقلاب در المپیادهای علوم پایه زیست و شیمی " برای بزرگداشت این ایام روی آنتن خواهد رفت.

سرپرست طرح و برنامه شبکه آموزش افزود : این برنامه در ۱۰ قسمت ۲۵ دقیقه ای از ۱۲ بهمن شروع تا ۲۲ بهمن پخش خواهد شد.

هاشمیان در ادامه گفت : دیگر برنامه های شبکه آموزش نیز با هدف گذاری انجام شده ، با رویکرد مناسبتی به مناسبت دهه فجر خواهد پرداخت.

سرپرست طرح و برنامه شبکه آموزش تصریح کرد: برنامه «مشاعره ایران» از جمله برنامه هایی خواهد بود که در همین راستا تولید و پخش خواهد شد.

هاشمیان افزود : این برنامه هر روز به جز روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ به مدت ۴۵ دقیقه به تهیه کنندگی آقای دکتر امیرحسین آذر و اجرا و کارشناسی‌ دکتر اسماعیل آذر روی آنتن می رود .

سرپرست طرح و برنامه شبکه آموزش در ادامه گفت : برنامه «به وقت ایران» به تهیه کنندگی علیرضا  عاصم یوسفی که یکشنبه و سه شنبه ها ساعت ۲۱:۴۵ به مدت ۷۰ دقیقه پخش می شود قرار است با رویکرد درون برنامه ای با موضوع رشد و پیشرفت مهارت آموزی در چند دهه پس از انقلاب به مناسبت بزرگداشت دهه فجر ، برنامه های خود را روی آنتن بفرستد.

هاشمیان ادامه داد : برنامه دکتر سلام از گروه آموزش های عمومی با دعوت از پزشکانی که در مبارزات انقلابی بیشتر فعال بودند ، علاوه بر موضوع روز برنامه در حوزه پرسش های  پزشکی مخاطبان ، به برخی از خاطرات مبارزاتی میهمانان برنامه تا به ثمر رسیدن انقلاب می پردازد.

وی تصریح کرد: برنامه گفتگو محور«دکتر سلام» شبکه آموزش با تهیه کنندگی وحید رستگار و با محوریت پزشکی همه روزه از حوالی ساعت  ۱۳:۵۰ به مدت ۴۰ دقیقه پخش می شود.
هاشمیان در پایان گفت: برنامه زنگ‌ هفت از گروه آموزش های عمومی و برنامه های ماگرام و دوربین هفت از گروه رسمی و برنامه صبحی دیگر از گروه مهارت ها نیز با رویکرد درون برنامه ای به مناسبت بزرگداشت دهه فجر ، برنامه های خود را روی آنتن می فرستند.

پخش ویژه برنامه «مصباح» در دهه فجر

برنامه مصباح ویژه ایام دهه فجر هرشب به صورت زنده تقدیم مخاطبان شبکه قرآن ومعارف سیما خواهد شد.

این برنامه که بصورت ویژه قرار است هرشب در ایام سالروز انقلاب شکوهمند اسلامی پخش شود، میزبان مسئولین نهادهای مختلف باشد، و طی آن به مرور دستاوردهای انقلاب اسلامی با موضوع قرآنی و فرهنگی پرداخته می‌شود.

معاونت قرآن ومعارف و عترت وزارت فرهنگ و اسلامی، سازمان دارالقرآن، امور مساجد و کانونهای وابسته به ان، گروه قران فرهنگستان علوم پزشکی کشور ،ادره کل قران و عترت وزارت آموزش و پرورش، و دیگر نهادهای مشابه، ازجمله نهادهایی هستند که عملکرد و دستاوردهایشان در این ایام مورد واکاوی قرار خواهد گرفت.

مصباح کاری از گروه اطلاع رسانی شبکه قرآن ومعارف سیما است که روزهای زوج ساعت ۲۲ به صورت زنده پخش می‌شود  و بناست در ایام سالروز انقلاب شکوهمند اسلامی، هرشب در همین ساعت راهی آنتن این شبکه گردد.

دستاوردهای دریایی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در «ما ایرانی ها»

برنامه ما ایرانی ها به تهیه کنندگی و کارگردانی قاسم اورنگی امشب شنبه ۱۱ بهمن ماه ساعت ۲۲ به مناسبت بزرگداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام الله دهه مبارک فجر روی آنتن می رود.

ما ایرانی ها امشب میزبان مهندس سعید رضا مختاری "مدیر عامل هلدینگ تخصصی دریایی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) " و مهندس فرهاد نظری " مدیر عامل موسسه عمران ساحل قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) " است.

در این برنامه مهندس مختاری از دستاورد ها و پیشرفت های دریایی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) خواهد گفت.

همچنین در بخش دیگر برنامه امیر ابراهیمی "خواننده نسل جوان کشورمان" به اجرای قطعه ای موسیقی درباره ایران خواهد پرداخت.

برنامه ترکیبی  ما ایرانی ها کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که در ایام دهه مبارک فجر هر شب از شنبه تا سه شنبه ساعت ۲۲ روی انتن شبکه پنج سیما می رود.

مخاطبان برنامه می توانند پیام های خود را راجع به موضوعات و محورهای برنامه از طریق سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۱۵ با ما در میان بگذارند.

«کمی آن سوتر» در بهار انقلاب

فیلم تلویزیونی کمی آن سوتر به کارگردانی محمد درمنش یکشنبه ۱۲ بهمن ماه ۴۰ دقیقه بامداد از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

این تله فیلم محصول سال ۹۳ در ژانر خانوادگی است و  هنرمندانی همچون جعفر دهقان، امیرحسین مدرس، محمد کاسبی، رزیتا غفاری و....  در آن نقش آفرینی کرده اند.  

کمی آن سوتر روایت گر قصه زندگی ناصر، یک مامور ساواک که سالهای زیادی است که هویت گذشته خود را پنهان کرده و به صورت مخفیانه زندگی می کند. او بسته های مشکوکی دریافت می کند بسته هایی که حاوی تسبیح و عکس خود او در روزگار جوانی است وی پس از کش و قوس های فراوان سعی دارد فرستنده بسته ها را پیدا کند و ...

بی پرده درباره «کارنامه» انقلاب

مجموعه مستند کارنامه در روزهای دهه مبارک فجر هر روز ساعت ۱۸ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد

محمد دلاوری در این مستند با حضور مهمانان، در پی پاسخ به دو پرسش است ؛ اگر در ایران انقلاب نمی شد یا اگر در انقلاب ایران آنقدر بر خودکفایی، مبارزه و مقاومت تاکید نمی شد چه پیش می آمد؟. در مستند۱۰ قسمتی کارنامه محمد دلاوری با ۱۰ چهره سیاسی و فرهنگی در۱۰ مسیر مختلف قرار می گیرد و با آنها علاوه بر کند وکاو درباره مسیر مستند، بی پرده درباره چرایی وقوع انقلاب در ایران و آسیب شناسی آن گفتگو می کند.

دلاوری در این مجموعه مستند امیر حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش در مراکز نظامی، محمدصادق کوشکی در کاخ های شاه مخلوع، محسن روح الامینی در لانه جاسوسی ، دکتر حجت الله عبدالملکی در پروژه های کمیته امداد و مناطق فقیر نشین تهران، مصطفی میرسلیم در مرکز تحقیقات موتور، محسن هاشمی در منزل سابق مرحوم آیت الله رفسنجانی، دکتر جواد منصوری در موزه عبرت، دکتر عماد افروغ در مجلس مشروطه، دکتر علی آبادی مدیر عامل شرکت مپنا درکارخانجات ساخت توربین و لوکوموتیو همراه می شود.

مستندکارنامه قالبی روایت گونه از زبان شخصیت های سیاسی و فرهنگی کشور است که علاوه بر این که درباره مناطق مورد بازدید حرف می زند، درباره پرسش های نسل جدید بی پرده سخن می گوید.

مجموعه مستند کارنامه به تهیه کنندگی محمد دلاوری کاری از معاونت امور استان های صدا و سیما است که از امروز ۱۱ بهمن به غیر از پنج شنبه و جمعه، هر روز ساعت ۱۸ از شبکه یک سیما روی آنتن می رود. ۳۰ دقیقه بامداد و ۱۱ صبح روز بعد این مستند بازپخش خواهد شد.

گفتگوهایی تحلیلی پیرامون انقلاب اسلامی در «چراغ مطالعه»

چراغ مطالعه عنوان ویژه برنامه شبکه چهار سیما در دهه فجر انقلاب اسلامی است.

هر قسمت از چراغ مطالعه به بررسی یک کتاب با حضور نویسندگان یا مترجمان این آثار خواهد پرداخت. این آثار رویکردهایی تاریخی-اجتماعی به مسائل نظری و تاریخی انقلاب اسلامی دارند.

کتاب اصلاحات ارضی با حضور رسول مهربانی به عنوان یکی از مجریان «انقلاب شاه و مردم» بررسی خواهد شد؛ روحانیت و اندیشه‌های چپ با حضور محمد صدرا به تعامل دو سنت مهم و تأثیرگذار اسلامی به نمایندگان روحانیان و چپ مارکسیستی می پردازد؛ عملیات مهندسی بررسی‌گر عملیات‌های تروریستی سازمان مجاهدین است؛ انقلاب تصور ناپذیر در ایران برررسی می‌کند چرا هیچ کس نتوانسته بود انقلابی چنین سهمگین را پیش‌بینی کند؟

انقلاب ایران با حضور مصطفی مهرآیین شرایط تاریخی، اجتماعی و اقتصادی زمینه‌ساز انقلاب ایران را بررسی می‌کند؛ انقلاب اجتماعی، سیاست و دولت رفاه در ایران با حضور محمدرضا فدایی تاریخ سیاستگذاری اجتماعی و رفاهی در ایران از هنگام تأسیس حکومت پهلوی تا امروز و تبعات خواسته و ناخواسته آن بر تحولات اجتماعی و سیاسی کشور را بررسی می‌کند؛ پرونده مسکوت با حضور محمد مهدی اسلامی به انفجار دفتر نخست وزیری می‌پردازد؛ انقلاب اسلامی و نبرد نمادها با حضور مجید استوار جریان شکل گیری و تکوین انقلاب اسلامی ایران را با استفاده از مباحث نظری پیر بوردیو جامعه شناس برجسته فرانسوی بررسی می‌کند.

یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار با حضور موسی فقیه‌حقانی تحولات نیم قرن اخیر تاریخ معاصر ایران از نگاه ابوالحسن عمیدی نوری را بررسی می‌کند؛ الف لام خمینی با حضور هدایت‌الله بهبودی با معرفی خاندان امام خمینی آغاز می شود و سیر زندگی روح الله را از تولد، نشو و نما، تحصیل در زادگاه، ادامه درس آموزی در اراک و مهاجرت به حوزه علمیه قم پی می گیرد؛ کتاب‌هایی است که در هر قسمت از برنامه در مورد آن ها گفتگو خواهد شد.

چراغ مطالعه، فصل انقلاب اسلامی به تهیه کنندگی مرتضی روحانی و دبیری  مهند حامدی در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما برای پخش در شب‌های دهه فجر تولید شده است که به مدت دوهفته از شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۲۱ روی آنتن می رود.
بازپخش چراغ مطالعه روز بعد از پخش، ساعت ۱۴ می باشد.

تبیین شرایط آموزشی کشور در شبکه آموزش

حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش و لیلا شیربیگی متخصص طب ایرانی از جمله میهمان های برنامه های زنده شنبه ۱۱ بهمن شبکه آموزش بودند.

حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش برای تبیین شرایط آموزشی کشور در ایام کرونا به صبحی دیگر آمد و درباره این مسئله توضیحاتی ارائه کرد.

لیلا شیر بیگی ، متخصص طب ایرانی نیز این شنبه میهمان برنامه «صبحی دیگر» خواهد بود.

مجله صبحگاهی صبحی دیگر»هر روز از حدود ساعت ۹:۲۰ به مدت ۷۰ دقیقه به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می رود.

در برنامه شامگاهی رویش که با محوریت آموزش کشاورزی است در روز شنبه ، با موضوع " بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان"، دکتر سید بهمن نقیبی ، معاون بهداشتی و پیشگیری  سازمان دامپزشکی کشور ، میهمان فرشید فهیم خواهد بود.
برنامه رویش با هدف آموزش و ترویج روحیه جهاد کشاورزی  هر روز در ساعت ۱۹:۱۰ به مدت ۴۵ دقیقه به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می رود .
برنامه رادیو هفت نیز از حدود ساعت ۲۳ با اجرای رشید کاکاوند پخش خواهد شد.

فجر صبا

مرکز پویانمایی صبا به مناسبت فرارسیدن ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی تولیدات مناسبتی خود را معرفی کرد.

مرکز پویانمایی صبا تعداد ۱۳ عنوان برنامه انیمیشن در ۱۴۸ قسمت و در مدت زمان ۲۰ ساعت برای نمایش در دهه فجر به شبکه های مختلف سیما ارسال شد.

مجموعه انیمیشن خاطرات زیر زمینی، آن روزها، پاییز گرم، تلخند، خاطرات انقلاب، خاطرات شیرین انقلاب، سرودهای انقلاب، طلایه، کلیپ انقلاب، امام مهربانی، میرزا جان، کلیپ های «دهه فجر» و «پا به پای آفتاب» آثاری هستند که در این دهه از شبکه های سیما پخش می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

سرخط اخبار فرهنگ