۱۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه سبزه میدان زنجان مورد نیاز است

زنجان - ایرنا - شهردار زنجان گفت: در صورت افزایش۲۰ تا ۲۵ درصدی تعرفه ها این مهم صرف حقوق پرسنل شهرداری شده و بودجه عمرانی تا سقف ۲۴۵میلیارد تومان باقی خواهد ماند و این در حالی است که طی سال آینده فقط برای تکمیل پروژه سبزه میدان به ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

حبیب ملایی یگانه روز شنبه در جلسه فوق العاده رسمی و علنی شورای اسلامی شهر زنجان با دستور کار طرح و بررسی لایحه تعرفه پیشنهادی عوارض و بهای خدمات در سال ۱۴۰۰ شهرداری افزود: شهرداری زنجان به اندازه کافی کار کارشناسی انجام داده که بعد از این لایحه تعرفه های درآمدی، باید بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ را به شورای اسلامی شهر تقدیم کند.

وی اظهار داشت: در بحث تعرفه های درآمدی باید به نکاتی توجه داشت و اینکه از بودجه ۵۵۰ میلیارد تومانی امسال شهرداری ۱۶۰ میلیارد تومان آن، عوارض سه درصد مالیات ارزش افزوده است که ۳۰ درصد بودجه را تشکیل می دهد که باید، از امور مالیاتی استان وصول کند که طی ۱۰ ماه گذشته حدود ۹۰ میلیارد تومان از این محل به حساب این نهاد غیر دولتی واریز شده است.

این مسوول ادامه داد : بر این اساس شهرداری زنجان ۳۰ درصد از منابع درامدی بودجه سال جاری را باید از ارزش افزوده تامین کند و دومین منبع بودجه مبلغ ۱۳۷ میلیارد تومان است که مقرر بود این رقم از عواید حاصل از فروش زمین به اضافه تبصره سه ماده محقق شود که این عدد حدود ۲۵ درصد بودجه را شامل می شود.

وی اظهار داشت: مجوزی که از سوی شورای اسلامی شهر زنجان برای فروش مغازه های سبزه میدان اخذ شد، تا به این لحظه حتی یک واحد تجاری به فروش نرسیده و این در حالی است که ۳۰ درصد از منابع بودجه شهرداری زنجان به ارزش افزوده باز می گردد که به گفته مدیر کل دفتر امور شهری استانداری زنجان نسبت به سال گذشته چیزی در حدود ۲۰ تا ۳۰ کاهش در آمدی در این بخش به وقوع پیوسته است.

یگانه افزود: در بحث صدور پروانه های ساختمانی نیز طبق برآورد انجام گرفته حدود ۷۰ درصد بودجه طی ۱۰ ماهه امسال محقق شده و طبق اعلام دولت طی سال آینده ۲۵ درصد افزایش حقوق کارمندان به وقوع خواهد پیوست که بروز چنین مساله و در خوش بینانه ترین حالت جبران کننده هزینه نیروهای پرسنل ونیروهای انسانی در سال ۱۴۰۰ خواهد شد.

وی اضافه کرد: از مبلغ بودجه ۵۵۰ میلیارد تومان شهرداری زنجان ۲۴۵  میلیارد تومان به پروژه های عمرانی  و ۳۰۵ میلیارد تومان نیز به هزینه های جاری اختصاص یافته است.

شهردار زنجان با اشاره به اینکه از ۳۰۵ میلیارد تومان هزینه های جاری شهرداری ۸۵ درصد آن برای پرداخت حقوق پرسنل شهرداری زنجان صرف می شود، ادامه داد: بر این اساس شهرداری زنجان ماهیانه ۱۸ میلیارد تومان حقوق مربوط به کارکنان را پرداخت می کند و این در حالی است که با توجه به افزایش ۱۶ درصدی حقوق کارمندان در سال جاری این رقم به ۲۰ تا ۳۵ درصد رسید که لایحه های اصلاحی به شورای اسلامی شهر زنجان ارسال شد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر ارزش افزوده، فروش زمین نیز در حدی امکان پذیر بوده  که در این ارتباط تعرفه درآمدی و مصوبه در اختیار شهرداری باشد، این نهاد غیر دولتی می تواند پیشنهاداتی را در خصوص بودجه سال آینده ارائه کند.

پروژه سبزه میدان به عنوان بزرگترین و مهمترین پروژه شهری زنجان در هسته مرکزی شهر و در کنار بازار معروف و تاریخی، مسجد جامع، خانه‌های به یاد ماندنی و خاطره انگیز ذوالفقاری واقع شده است که به لحاظ اهمیت این منطقه و تاریخی بودن آن، سال ۶۷ اجرای پروژه سبزه‌میدان با تصمیم مدیران شهری تصویب شد، اما با گذشت ۳۲ سال‌ اقدام خاصی به جز تملک محدوده این پروژه انجام نگرفت تا اینکه عملیات اجرایی آن بصورت رسمی شهریور سال ۹۳ با حضور وزیر راه و شهرسازی وقت آغاز شد.

این پروژه بر اساس برنامه ریزی ها مقرر بود، با زیربنای ۱۳۰ هزار مترمربع و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با اختصاص ۵۹ هزار مترمربع میدان اصلی شهر و ۱۶ هزار مترمربع کاربری تجاری اجرا شود، اما پس از فسخ قرارداد با سرمایه‌گذار پروژه در سال ۹۵ در عمل، به فراموشی سپرده شد، تا اینکه با روی کار آمدن شورای شهر دوره پنجم و انتخاب شهردار جدید تصمیمات جدی‌تری برای اجرای آن اتخاذ شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها