بهره‌برداری از پنج هزار و ۳۱۲ خانه روستایی گلستان در دهه فجر

گرگان - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان گفت که همزمان با دهه فجر امسال پنج هزار و ۳۱۲ خانه در مناطق روستایی استان با اعتبار افزون بر سه هزار و ۱۵۲ میلیون ریال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

​سیدمحمد حسینی روز شنبه در نشست خبری اظهار داشت: از این تعداد واحد، ۲ هزار و ۷۰۰ خانه ویژه محرومان با اعتبار هزار و ۷۵۵ میلیون ریال، ۲ هزار و ۵۰۰ خانه در قالب مقاوم سازی با اعتبار هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال، ۱۰۴ خانه ویژه جوانان با ۷۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال و باقی‌مانده واحدهای ساخته شده به صورت مسکن انتفاعی است.

وی اهدای هزار و ۳۶۶ جلد سند مالکیت در مناطق روستایی و پایان عملیات نقشه برداری در ۴۱۱ روستا که ۷۸ هزار و ۱۳۱ خانه آن تحت مالکیت بنیاد علوی است را از دیگر طرح های آماده بهره برداری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان در دهه فجر امسال برشمرد.

وی همچنین گفت: در دهه فجر امسال ساخت سه هزار خانه روستایی، هزار خانه بازسازی شده متاثر از حوادث طبیعی، ۲۵۶ خانه طرح اقدام ملی و ۷۱ خانه مسکن جوانان با اعتبار بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال، ۱۸۶ پروژه طرح هادی روستایی با اعتبار بیش از  ۳۵۰ میلیارد ریال و ۱۹۹ واحد مسکن انتفاعی با اعتبار ۲۷۰ میلیارد ریال در گلستان آغاز می شود.

نیاز ۵۰۰ میلیارد ریالی برای بازنگری در طرح‌های هادی گلستان

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان همچنین به تداوم اجرای طرح هادی در روستاهای استان اشاره کرد و گفت که بازنگری ۴۴۴ طرح هادی استان به ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

به گفته وی امسال بازنگری طرح هادی ۴۵ روستای گلستان در اولویت قرار دارد.

طرح هادی روستایی در دوره ۱۰ ساله پس از تهیه آن بازنگری می شود تا نیازهای جدید برای توسعه روستا شناسایی و برنامه ریزی لازم براساس نیازهای جدید انجام شود.

حسینی با اشاره به اجرای طرح هادی در ۶۶۷ روستای استان گفت: شاخص شروع عملیات اجرایی طرح هادی روستایی در گلستان ۷۲ درصد بوده که ۲۲ درصد از میانگین کشوری جلوتر است.

طرح هادی روستایی با اهدافی از جمله ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، تامین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولیدی، رفاهی، هدایت وضعیت فیزیکی روستا و بهبود مسکن روستائیان و خدمات محیط زیستی و عمومی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا می شود.

در گلستان حدود ۵۰۰ هزار خانوار سکونت دارند که از این تعداد ۲۳۰ هزار خانوار روستایی هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان در ادامه به مالکیت برخی اراضی و خانه ۶۱۱ روستا و ۱۷ شهر استان توسط بنیاد علوی اشاره کرد و گفت: نقشه برداری در ۴۱۱ روستای تحت مالکیت بنیادعلوی در استان پایان یافته و این طرح برای ۲۰۰ روستای باقی مانده نیز تا پایان امسال انجام می شود.

نیاز  ۳۱۹ روستای گلستان به ایمن سازی

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان در ادامه به تکرار وقوع انواع حادثه طبیعی در استان اشاره کرد و گفت: ۳۱۹ روستای گلستان در معرض تهدید حوادث قهری بوده و نیازمند ایمن سازی در برابر حوادث احتمالی هستند.

حسینی افزود: ۲۰۰ روستا در نوار جنوبی با خطر سیل و سیلاب و ۱۱۹ روستای واقع در نوار جنوبی کوهستانی استان با رانش، زلزله و ریزش سنگ و در نواحی شمالی شرق نیز با فروچاله مواجهه است.

وی ادامه داد: مطالعه ایمن سازی در ۷۵ روستای اولویت‌دار استان انجام شده که ۲۸ روستا با ایجاد دیوار نگهبان، حایل و کانال رفع آب، ایمن شدند.

استان گلستان با افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت به سبب ویژگی های طبیعی و جغرافیایی در تیررس بلایای طبیعی قرار دارد که سیل، آبگرفتگی و رانش زمین سال ۹۸ و زلزله در تعدادی از روستاهای رامیان و مراوه تپه در سال ۹۹ نمونه بازر آن است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان در ادامه گفت که ۱۸ هزار خانوار روستایی استان مستاجر هستند که این اداره کل تسهیلات بانکی برای خانه دار شدن در اختیار آن ها قرار می دهد.

۴۶.۶ درصد از جمعیت یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفری گلستان روستایی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها