برنامه‌های شهرداری تهران برای دهه فجر؛ از نورافشانی تا پوئم سمفونی

تهران-ایرنا-معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت، برنامه‌های متنوعی برای دهه فجر تحت عنوان «آینده روشن» از سوی این سازمان اجرایی می‌شود که از جمله آنها می‌توان از پوئم سمفونی تا نورافشانی ۴۲ نقطه پایتخت در شب ۲۲ بهمن ماه یاد کرد.

به گزارش ایرنا از اعلام روز شنبه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سیدعلیرضا فاطمیان‌پور اظهارداشت: همزمان با فرارسیدن چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر، بسته برنامه‌های «آینده روشن» را در سه محور محتوایی تقویت باورهای عمومی برای امید به آینده انقلاب اسلامی، ترویج و گسترش نمادهای هویت ملی و افزایش آگاهی مردم از تاریخ انقلاب اسلامی پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی با اشاره به تولید و انتشار پوئم‌سمفونی «آینده روشن» گفت: این اثر یکی از آثار سه‌گانه‌ای است که معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری در سال ۹۹ طراحی کرده است، نخستین پوئم‌سمفونی به نام «سرباز» در نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی رونمایی شد و دومین پوئم‌سمفونی به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می‌پردازد و با عنوان «آینده روشن» در دهه فجر رونمایی خواهد شد.

فاطمیان‌پور با اشاره به برنامه «سه رنگ سربلندی» افزود: این برنامه با هدف ترویج نماد پرچم و سرود جمهوری اسلامی ایران در چهار بخش سرود کودک و نوجوان، مسابقه طراحی پوستر ویژه پرچم ایران، مسابقه عکس موبایلی از نصب پرچم در سطح شهر و مسابقه اجرای نمایش «تاج شاه و کلاه‌ها» توسط کودکان برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بیان کرد: پویش «متا» به منظور معرفی مدیر تراز انقلابی پیش‌بینی شده و مردم در این پویش به معرفی مدیران و مسئولان نمونه‌ای که در ادارات، سازمان‌ها و نهادهای مختلف با آنان ارتباط دارند، می‌پردازند.

وی اظهارداشت: مسابقه کتابخوانی «کتاب ماه» با موضوع انقلاب اسلامی در ۲بخش کودک و نوجوان و بزرگسال از طریق نشانی dtlib.ir برگزار می‌شود و اپلیکیشن‌های حوزه کتابخوانی هم در برگزاری آن مشارکت دارند، همچنین کلیپ‌های «کتاب‌دان» با معرفی یکصد کتاب در حوزه انقلاب اسلامی منتشر می‌شود.

فاطمیان‌پور گفت: پویش میدانی «ایران ما انقلاب ما» نیز با نصب استیکر و نقش پرچم ایران بر شیشه خودروها برگزار می‌شود و فضای شهر را برای دهه فجر مهیا می‌کند.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با بیان اینکه فعالیت‌های این سازمان در حوزه تولید محصولات مجازی با شیوع ویروس کرونا رشد قابل توجهی داشته است، افزود: این فعالیت‌ها در دهه فجر هم ادامه خواهد داشت و محصولاتی در هشت محور تاریخ شفاهی پهلوی، مقایسه انقلاب ایران با سایر انقلاب‌های جهان، معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی، معرفی شهدای انقلاب، روایت تاریخ شفاهی مردم از پیروزی انقلاب، روایت انقلاب از بیان غیرایرانیان، انقلاب ایرانی در عصر ظهور و اندیشه و گفتمان انقلاب اسلامی تولید و در فضای مجازی منتشر می‌شود.

وی بیان کرد: علاوه بر این محصولات، سه کلیپ «خط ویژه»، «چهل سردار» و «فازمترمدیا» در دهه فجر تولید و منتشر خواهد شد.

فاطمیان‌پور گفت: اتوبوس‌های کتابگرد «هدهد» چند سالی است که در نقاط مختلف تهران خدمات کتابخانه‌ای ارائه می‌کنند و در دهه فجر چهار دستگاه اتوبوس و یک مینی‌بوس با حضور در روستاهای محروم اطراف تهران به اجرای برنامه و برگزاری مسابقه می‌پردازند.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: همچنین در محل جلوس حضرت امام خمینی(ره) در بهشت زهرا(س) غرفه‌های متعددی به مدت ۱۰ روز فعالیت خواهند کرد و برنامه‌های فرهنگی و هنری متنوعی هم تدارک دیده‌ایم.

وی اظهارداشت: پویش «هر خانه یک پرچم» با تحویل پرچم ایران به شهروندان داوطلب با کمترین قیمت و با نصب رایگان برگزار می‌شود و برای هماهنگی آن با یکصد مسجد شهر تهران همکاری داریم.

فاطمیان‌پور گفت: برنامه تلویزیونی «مثبت ۴۰» در ۱۰ قسمت به موضوع رسانه در انقلاب اسلامی می‌پردازد و از شبکه چهار روی آنتن می‌رود.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: افتتاح محفل ترانه خانه شعر در فرهنگسرای ارسباران دیگر برنامه‌ای است که در دهه فجر برگزار می‌شود و در این محفل جلسات تخصصی شعر و ترانه برگزار خواهد شد.

وی، اجرای نمایش میدانی «فجر انقلاب» با ۴۲ اجرا در نقاط مختلف شهر تهران از جمله در ایستگاه‌های مترو، برپایی نمایشگاه مجازی «خاطره ۵۷» با نمایش عکس‌های تاریخی از انقلاب اسلامی و نمایشگاه «ایران ما انقلاب ما» با موضوع انقلاب اسلامی در سالن انتظار فرودگاه مهرآباد را از دیگر برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در دهه فجر عنوان کرد.

فاطمیان‌پور با اشاره به برگزاری پویش «آینده روشن» برای نوجوانان گفت: در این پویش ۲ سؤال برای نوجوانان مطرح کرده‌ایم، سؤال اول این است که نوجوانان نقش خود را در گام دوم انقلاب اسلامی بیان کنند و سؤال دیگر مهم‌ترین چالشی است که به نظرشان می‌تواند مانع قوی شدن ایران اسلامی شود، قالب اجرای این پویش بازی سازی است که سامانه اینترنتی آن در دهه فجر در دسترس نوجوانان خواهد بود.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: پویش «الله اکبر» نیز با مشارکت انجمن اسلامی دانش‌آموزی در سطح کشور برگزار می‌شود و در آن نوجوانان از سنت حسنه تکبیر در شب پیروزی انقلاب اسلامی فیلم و عکس تهیه می‌کنند و به این پویش می‌فرستند.

وی گفت: «پیرنگ» دیگر برنامه‌ای است که در آن باشگاه‌های نوجوانانه در حوزه‌های کارآفرینی، مهارت‌افزایی، رسانه و... ایجاد می‌شود و از کارهای ادامه‌دار و دائمی این سازمان خواهد بود.

فاطمیان‌پور اظهارداشت: همچنین جشنواره «کارآزمای» با موضوع کارآفرینی و جهش تولید برگزار می‌شود و در آن نوجوانان، زنان سرپرست خانوار و زنان خانه‌دار می‌توانند با حضور در دوره‌های آموزشی که با همکاری بخش خصوصی برگزار می‌شود، کسب و کار خانگی خود را آغاز کنند.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اضافه کرد: جشنواره «کانون‌های مردمی» با هدف به نمایش گذاشتن دستاوردها و تولیدات کانون‌ها و مراکز مشارکتی سازمان نیز برگزار می‌شود.

وی گفت: برنامه «فصل رویش» امسال با تجلیل از رویش‌های انقلاب اسلامی در عرصه رسانه برگزار می‌شود و در آن چند چهره رسانه‌ای که بعد از سال ۱۳۵۷ متولد شده‌اند، تجلیل می‌شوند.

فاطمیان‌پور بیان کرد: «مهرآیین» به عنوان یکی از برنامه‌های باسابقه سازمان فرهنگی هنری شهرداری است که دهه فجر با دیدار با خانواده شهدای انقلاب اسلامی و رسیدگی به مشکلات آنها برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: یکی از برنامه‌هایی که برای دومین سال برگزار می‌شود، نمایش فیلم سینمایی برای اقشار زحمتکش شهرداری تهران در کنار خانواده‌هایشان در یکی از سینماهای این سازمان است که امسال با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان تعدادی از راننده‌های اتوبوس و تاکسی به همراه خانواده خواهیم بود.

فاطمیان‌پور گفت: امسال با توجه به اینکه راهپیمایی روز ۲۲ بهمن مانند هر سال برگزار نمی‌شود(با توجه به شرایط شیوع کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت نمادین و خودرویی و موتوری برگزار می‌شود)، سازمان فرهنگی هنری ۲ کاروان ویژه برای حرکت در مسیر راهپیمایی و اجرای برنامه آماده خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =