۱۷۰ هزار هکتار جنگل بلوط در کهگیلویه و بویراحمد دچار خشکیدگی شد

گچساران- ایرنا- رئیس اداره جنگلداری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۷۰ هزار هکتار از جنگل های بلوط این استان بر اثر تغییرات اقلیمی، خشکسالی های پی در پی و نفوذ ریزگردها و شیوع آفت دچار خشکیدگی شده است.

جواد رحیمیان روز شنبه در گفت و گو  با خبرنگار ایرنا افزود: در نیمی از این جنگل ها به دلیل در دست نبودن مصالح و قرار گرفتن در مناطق کوهستانی امکان اجرای عملیات اصلاحی وجود ندارد.

وی ادامه داد: در راستای صیانت از جنگل های این استان انجام عملیات اصلاحی در ۵۰۰ هکتار از جنگل های این استان امسال انجام خواهد شد.

رحیمیان تصریح کرد: برای این طرح بیش از ۱۵ میلیارد ریال اعتبار هزینه خواهد شد و تاکنون این عملیات در ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی این استان انجام شده است.

وی ادامه داد: از زمان شناسایی کانون های خشکیده بلوط در این استان  اقدامات مختلف بیولوژیکی و کاهش تنش رطوبتی کوتاه و بلند مدت در استان انجام گرفته که این روند تا کنترل کامل خشکیدگی درختان بلوط در استان ادامه دارد.

رحیمیان گفت: شاخه زنی و قطع بافت های آسیب دیده ناشی از خشکیدگی یا بیماری های دیگری چون زغالی، خروج بافت های آسیب دیده از جنگل و معدوم سازی آنها، تولید نهال و بذرکاری و ایجاد سامانه های سطوح آبگیر باران از جمله فعالیت های مربوط به احیای درختان بلوط در این استان است.

وی گفت: ۳۶۰ هزار اصله  نهال در سه شهرستان کهگیلویه، بویراحمد و گچساران از نوع کنار، کهور، اکالیپتوس و تعدادی از گونه های زاگرسی اعم از بلوط، بنه، زالزالک و گلابی وحشی امسال تولید شد.

رحیمیان  با اشاره به اینکه بخشی از جنگل های استان هرساله به دلایلی مانند آتش سوزی دچار آسیب می شود افزود: سالیانه بخشی از جنگل های کهگیلویه و بویراحمد با غرس نهال ترمیم می شود.

وی تصریح کرد: ۲ هزارو ۱۳۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های این استان امسال  نهالکاری و بذرکاری خواهد شد.

رحیمیان گفت: از این میزان یکهزارو ۹۰۰ هکتار بذر کاری  و ۲۳۰ هکتار نهالکاری خواهد بود.

رئیس اداره جنگلداری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۵۵ میلیارد ریال از محل توسعه ملی برای اجرای طرح نهال کاری و بذر کاری  امسال دراراضی ملی این استان در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۵ هزار هکتار هم اکنون جنگل دست کاشت در این استان وجود دارد.

کهگیلویه و بویراحمد ۵۵۲ هزار هکتار مرتع و۸۸۰ هزار هکتار جنگل است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =