نرخ بیکاری زنان در خراسان رضوی کمتر از نصف میانگین کشوری است

مشهد- ایرنا- مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: نرخ بیکاری جمعیت زنان در این استان کمتر از نصف نرخ میانگین کشوری در این زمینه است.

طاهره طهماسبی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته گرامیداشت مقام زن افزود: هم اکنون نرخ بیکاری جامعه زنان در کشور به صورت میانگین ۱۶ درصد است در حالی که این رقم در خراسان رضوی در پاییز امسال۷.۲ درصد بود.

وی ادامه داد: این نرخ طی پاییز سال گذشته در این استان ۸.۲ درصد بود است که با تمهیدات و اقدامات انجام شده یک درصد کاهش یافته است.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: همچنین نرخ مشارکت اقتصادی زنان در کشور به صورت میانگین ۱۴ درصد است در حالی که این رقم در این استان معادل ۲۰ درصد بوده و در سطح خوبی قرار دارد.

وی با تفکیک نرخ بیکاری زنان روستایی و شهری نیز افزود: نرخ بیکاری زنان روستایی در کشور به صورت میانگین ۹.۳ درصد است در حالی که این رقم در این استان ۲.۴ درصد می‌باشد.

طهماسبی ادامه داد: نرخ بیکاری زنان مناطق شهری در این استان نیز ۹.۴ درصد است شد که در کشور ۱۸.۲ درصد ثبت شده است.

وی علت این امر را تعامل و مشارکت بسیار خوب دستگاههای اجرایی و حل و فصل مسائل مربوط به اشتغال زنان، ارائه تسهیلات و حمایت از اشتغال زنان روستایی و شهری، روحیه خوب و انگیزه بالای زنان استان برای اشتغال دانست.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی در خصوص بیمه زنان روستایی و عشایر استان نیز گفت: هم اکنون ۱۳ درصد کل جمعیت بیمه شده در استان را زنان روستایی و عشایری تشکیل می‌دهند که این میزان باید تا پایان سالجاری به ۲۰ درصد برسد.

وی با اشاره به مصوبه هیات دولت در سال ۱۳۹۶ مبنی براینکه سهم زنان از تصدی پستهای مدیریتی هر سال باید پنج درصد افزوده شود افزود: طبق این مصوبه باید سهم زنان از مدیریت هر استان در پایان سال ۱۴۰۰ باید به ۳۰ درصد برسد.

طهماسبی ادامه داد: در این راستا هم اکنون زنان خراسان رضوی تصدی ۲۳ درصد پستهای مدیریتی را بر عهده دارند و امیدواریم بتوانیم به زودی این میزان را به ۳۰ درصد ارتقا دهیم.

وی با بیان اینکه جمعیت زنان استان سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است گفت: زنان نیمی از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند بنابراین رشد، توسعه و پیشرفت اقتصادی در استان و به تبع آن در کشور با توجه به زنان و مشارکت آنان محقق می‌شود.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی افزود: ماموریت دفتر امور بانوان استانداری، ساماندهی، راهبری و نظارت بر امور فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مرتبط با زنان است و معتقدیم باور جامعه به زنان و باور زنان به خود ۲ محور اصلی موفقیت زنان در عرصه‌های مختلف است.

وی ادامه داد: بر این اساس هفت محور کاری با ۴۸ برنامه جهت پیگیری امور مربوط به زنان در استان در نظر گرفته شده که در چهار سطح استانداری، دستگاههای اجرایی، شهرستانها و بخش خصوصی پیگیری می‌شود.

طهماسبی با اشاره به پرداخت ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به زنان استان و بهره‌مندی ۲ هزار نفر از تسهیلات ۳۰ میلیون ریالی در استان طی یکسال گذشته گفت: همچنین در حال حاضر ۳۰۱ صندوق خرد ویژه زنان روستایی تشکیل شده که بیش از هشت هزار نفر در ۲۱۶ روستای استان در این صندوقها عضو هستند و از خدمات آنها بهره می‌برند.

وی افزود: ۱۸۱ شهیده، جانباز و ایثارگر زن در این استان داریم که ۹۷ نفر آنان شهید از ۱۴ شهرستان استان هستند.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی با اشاره به برگزاری برنامه‌های گرامیداشت مقام زن در این استان ادامه داد: برگزاری یادواره ویژه زنان شهید، ایثارگر و جانباز، همایش‌های گرامیداشت مقام زن، مراسم تجلیل از زنان موفق، دیدار با خانواده شهدا، برگزاری نمایشگاههای مجازی اشتغال و فروش محصولات بانوان از جمله برنامه‌های این هفته در استان است.

وی گفت: اهدای ۱۸۱ سری جهیزیه به نوعروسان نیازمند، فضاسازی شهری به مناسبت هفته زن، انجام تست کرونا ویژه زنان نیز از دیگر برنامه‌های این هفته است.

هفته گرامیداشت مقام زن از روز ۱۱ بهمن ماه آغاز می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =