امام جمعه شاهرود: تبیین اندیشه‌های انقلابی وظیفه ملی است

شاهرود – ایرنا – امام جمعه شاهرود با بیان اینکه دهه فجر فرصت مناسبی برای تبیین اندیشه های انقلابی است، گفت: تبیین اندیشه های انقلابی وظیفه قانونی، ملی و وجدانی است.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام عباس امینی روز شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی شاهرود  افزود:  انقلاب اسلامی باید آن طوری که هست به نسل جدید گفته شود.  

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش و دستگاه های اجرایی شهرستان نقش مهمی در این زمینه دارند، تصریح کرد: یکی از مهمترین اعیاد ملی و اسلامی ما ۲۲ بهمن است که باید برای تکریم آن تلاش بیشتری شود.

امینی بازشناخت  انقلاب اسلامی برای نسل سوم و چهارم را ضروری خواند و اظهار داشت: با توجه به محدودیت‌هایی که به خاطر شیوع ویروس کرونا وجود دارد می توان از تجربیات برگزاری آیین‌هایی از جمله ماه رمضان، محرم و صفر استفاده کرد که پیروزی انقلاب را در ذهن نسل قدیم و جدید بهتر و بیشتر از آنچه که هست، تداعی کند.

امام جمعه شاهرود ادامه داد: در برگزاری آیین های دهه فجر می توان به جای کثرت جمعیت به دنبال کارهایی که با تعداد افراد محدود و با در نظر گرفتن رعایت شیوه نامه های بهداشتی رفت تا برنامه های این دهه کم فروغ نشود.

وی با بیان اینکه می توان صدها برنامه بدیع به جای برنامه های جمعیتی برای دهه فجر در نظر گرفت، افزود: در برگزاری برنامه های دهه فجر و ۲۲ بهمن تابع مقررات ستاد کرونا هستیم حتی اگر آیین راهپیمایی هم تعطیل شود می‌توان برنامه‌های صوتی را تا جایی که مزاحم مردم نباشد، مانند پخش آهنگ های انقلابی قبل از اذان در مساجد اجرا گردد.

امینی به برگزاری پیش کنگره یادبود آیت الله العظمی سید محمود حسینی شاهرودی در اردیبهشت ماه سال آینده به میزبانی شاهرود اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری تلویحاً بر برگزاری این آیین تاکید فرموده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسوولیت برگزاری این کنگره را برعهده گرفته است.

وی با بیان اینکه کنگره اصلی در شهرهای قم، مشهد و نجف در تیرماه برگزار می شود، ابراز داشت: کمیته هایی برای پیش کنگره در شاهرود تشکیل شده است، از خیران و مسوولان دستگاه های اجرایی هم در خواست می شود برای برگزاری هر چه باشکوه تر این آیین همراهی لازم را داشته باشند چرا که این عالم حق بزرگی بر گردن جهان تشییع دارد.   

به گفته وی با برنامه ریزی دقیق فرهنگی باید موقعیت و جایگاه اصلی زن مسلمان را زمینه سازی نمود.

سرپرست فرمانداری شاهرود هم در این نشست با تبیین برنامه‌های دهه فجر در سطح دستگاه‌های اجرایی شهرستان، گفت: اجرای برنامه های متنوع، اثرگذار و متناسب با دهه فجر در تمامی دستگاه های اجرایی شهرستان پیش بینی شده است.

ابوطالب جلالی با بیان اینکه تولید محتوا در برنامه‌های دهه فجر در دستور کار است، افزود: مسوولان دستگاه های اجرایی شهرستان در اقدامی جهادی باید برنامه های مشخص تری برای پاسخ گویی به مطالبات مردم ارائه کنند.

سرپرست فرمانداری شاهرود ادامه داد: طرح های دهه فجر به صورت متمرکز در یکی از روزهای این دهه  با حضور مسوولان استانی افتتاح خواهند شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شاهرود هم گفت: برای نخستین بار شهرستان شاهرود میزبان فیلم‌های جشنواره فیلم  فجر شده است.

رضا مهدیان با اشاره به اینکه در صورت موافقت ستاد مقابله با کرونا شهرستان فیلم‌های جشنواره پخش می شود، افزود: نمایش این فیلم ‌ها با یک سوم ظرفیت سینما انجام خواهد شد که امیدواریم استقبال خوبی از طرف شهروندان صورت گیرد. 

به گزارش ایرنا در این نشست درباره چگونگی اجرای برنامه های دهه فجر، برگزاری پیش کنگره یادبود آیت الله شاهرودی، برنامه های ولادت حضرت فاطمه(س) و همچنین مسایل مرتبط با روز مادر و ساماندهی مراکز بومگردی و تفریحی از لحاظ فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت.

شورای فرهنگ عمومی به منظور سیاست‌گذاری، هدایت و نظارت فرهنگ عمومی کشور زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده و پیگیری منویات مقام معظم رهبری در حوزه مسائل فرهنگ عمومی کشور برای یافتن زمینه­ های تحقق و اجرایی شدن آنها ، بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط و جریانات فرهنگی کشور و سنجش نظام فرهنگی جامعه به منظور تعیین نقاط قوت و ضعف آن و ارائه راه حل­ های مناسب و بررسی و تجزیه و تحلیل و رصد جریانات فرهنگی جهان و تبیین تاثیر کانون­ها و ابزارهای مهم در این زمینه و تعیین میزان تاثیر آن بر فرهنگ عمومی کشور و ارایه پیشنهادهای لازم و گزارش تحلیلی جامع به شورای عالی انقلاب فرهنگی برخی از وظایف آنست.

همچنین برنامه‌ریزی و هدایت فرهنگ عمومی به منظور تحقق اهداف و اجرای سیاست‌های فرهنگی کشور مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی ، برنامه ریزی برای هماهنگ سازی کوشش‌های فرهنگی و هنری و تبلیغی در سازمان‌ها و مراکز رسمی، فرهنگی و هنری در جهت اعتلای فرهنگ و هنر و بهبود کیفیت آنها از دیگر وظایف این شوراست .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha