۱۱ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۳
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84204016
۰ نفر

برچسب‌ها

«دوستی نصفه و نیمه»، روایت مکرون از روابط پسابرگزیت پاریس-لندن

تهران – ایرنا – امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه ضمن هشدار به دولت بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس درمورد انتخاب متحدانش، گفت که لندن باید بداند دوستی نصفه و نیمه فایده ای ندارد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از گاردین، وی گفت: انگلیس چه سیاستی را می خواهد انتخاب کند؟ این کشور نمی تواند همزمان بهترین متحد آمریکا و بهترین متحد اتحادیه اروپا باشد، باید مدلی را انتخاب کند.

وی تصریح  کرد: تصور می کنم رهبران انگلیس همه این مدل ها را به مردمشان ارائه کرده اند. اگر انگلیس برای یک سیاست ترانس آتلانتیک کامل برنامه دارد، باید این مساله را برای اتحادیه اروپا شفاف سازی کند، زیرا اختلافاتی در مورد قوانین و دسترسی به بازارها وجود خواهد داشت.

مکرون با تاکید بر اینکه پاریس خواهان مناسبات خوب و مسالمت آمیز با لندن است، افزود: سرنوشت ما بهم پیوسته است، رویکرد فکری ما به هم ارتباط دارد و محققان و صنعتگران ما با هم کار می کنند. من به یک قاره مستقل و دولت ملت ها اعتقاد دارم؛ من اعتقادی به نئوناسیونالیسم ندارم.

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد: من خواهان آرزو و سرنوست مشترک هستم. امیدوارم که بوریس جانسون نیز همین مسیر را در پیش گیرد، زیرا تصور می کنم که مردم انگلیس این طور فکر می کنند. ما متحد باقی می مانیم. تاریخ و جغرافیا تغییری نمی کند، از اینرو تصور نمی کنم مردم انگلیس سرنوشت متفاوتی از ما داشته باشند.

مکرون در پاسخ به پرسشی درمورد سرزنش طرف مقابل نه تنها درمورد واکسن، بلکه درمورد برگزیت و کنترل ویروس کرونا گفت: هر زمان که مشکلی با اتحادیه اروپا به وجود می آید، انگلیس فقط دوست دارد از فرانسه و من متنفر باشد و ما را مسئول بداند. من این نقش را پذیرفته ام. بعضی وقت ها وقتی تنش وجود دارد، می پرسم «چرا من؟». شاید این مساله باعث شود من از اهمیت بیشتر از آنچه دارم، برخوردار شوم.

برگزیت یک اشتباه است

وی با لحنی جدی افزود: من کشور شما را بسیار دوست دارم، اما همانطور که قبلا گفته ام، تصور می کنم که برگزیت یک اشتباه است. من به استقلال مردم (انگلیس) احترام می گذارم و مردم (این کشور) رای دادند، پس این کار باید انجام شود، اما فکر می کنم آن رای مبتنی بر دروغ های بسیاری بود و اکنون می بینیم که چطور اوضاع از بسیاری جهات سخت تر شده است.  

مکرون در جمع خبرنگاران درمورد موضوعات دیگری از مداخله نظامی فرانسه در منطقه ساحل گرفته تا تئوری های توطئه، قانون جنجال برانگیز فرانسه علیه تجزیه طلبی مذهبی و نحوه کنار آمدن فرانسه با گذشته استعماری اش صحبت کرد.

براساس این گزارش، مقررات منع رفت و آمد شبانه ۱۲ ساعته در فرانسه برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا اعمال شده است. از مکرون درمورد اینکه آیا قرنطینه سوم سراسری را در فرانسه اعلام می کند، سوال شد و این تنها پرسشی بود که وی از پاسخ به آن خودداری کرد.

مکرون یادآور شد که اروپا مانع از صادرات واکسن کرونا نمی شود، اما این مساله باید تحت کنترل درآید. وی شرکت دارویی انگلیسی – سوئدی آسترازنکا را به نداشتن شفافیت متهم کرد، زیرا این شرکت اعلام کرده است که نمی تواند به کل قراردادش با اتحادیه اروپا پایبند باشد.

وی درمورد واکسن انگلیسی - سوئدی آسترازنکا گفت که به نظر می رسد این واکسن برای افراد بالای ۶۵ سال تاحدی بی اثر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha