جهانگیری: مشکلات مردم ماهشهر معیشتی است

اهواز - ایرنا - معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در آبان ماه سال ۹۸ اتفاقات ناگواری در کشور و بخصوص در بندر ماهشهر رخ داد گفت: هیچگاه صف مردم را با معترضان یکی نمی دانیم چرا که مردم با نظام مشکلی ندارند بلکه مشکلات و مطالبه آن ها معیشتی بوده و ما موظف به رفع این دغدغه ها هستیم. 

 به گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری روز شنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی احداث پنج هزار واحد مسکونی خسارت دیده از آبگرفتگی های اخیر خوزستان در شهر بندر امام خمینی (ره) اظهار داشت : حادثه آبگرفتگی و سیل سالهای ۹۸ و ۹۹ در برخی از شهرهای کشور بخصوص در استان خوزستان از جمله اهواز و بندر امام خسارت های زیادی را به بار آورد که لازم است برنامه‌های بلندمدتی را برای حل مسائل مردم در چنین شرایطی در نظر بگیریم.

وی افزود: مردم شهری نظیر بندر امام که در یک نقطه حساس و در کنار مهمترین مراکز اقتصادی کشور قرار دارند نباید از داشتن یک سرپناه مناسب رنج ببرند.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: برای مسئولان در جمهوری اسلامی ایران این افتخار نیست که در کنار سرمایه‌گذاری‌های بزرگ ملی و عظیمی که در کشور انجام می‌شود، مردم از حداقل‌های امکانات زندگی برخوردار نباشند.

وی تصریح کرد: مردم خوزستان و بخصوص بندر امام و ماهشهر در طول تاریخ نشان دادند که از فقر و تبعیض بیزارند و از مسئولان انتظار دارند اقدامات اساسی برای معیشت آن ها انجام دهند.

۲ مصوبه مهم دولت برای مردم شهرستان ماهشهر

جهانگیری گفت: مهمترین کالاهای مورد نیاز سراسر کشور از این درگاه و از این دریچه وارد کشور می‌شود اما در این مسیر خانه هایی وجود دارند که مردم ساکن در آن از حداقل امکانات زندگی برخوردار نیستند؛ دولت تصمیم گرفت که بلافاصله یک اقدام بزرگی را در این راستا انجام دهد و روز چهارشنبه در هیات دولت ۲ مصوبه داشت که یکی از آن ها  مخصوص بازسازی ،مقاوم سازی واحدهای مسکونی شهری و ساماندهی بافت غیررسمی و در معرض خطر شهر بندر امام بود.

وی بیان کرد: اکنون علاوه بر احداث یک هزار واحدی که در مرحله اول به عنوان آبگرفتگی تصویب شد، چهار هزار واحد مسکونی دیگر نیز باید در شهرستان ماهشهر احداث ، بازسازی و نوسازی شود که اعتبار مورد نیاز این منازل  به مبلغ هفت هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال در دولت تصویب شده که به عنوان بلاعوض اختصاص می یابد.

معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: برای هر واحد ۳۰۰ میلیون ریالکمک بلا عوض، ۲۰۰ میلیون ریال کمک معیشتی و برای دوره بازسازی و اجاره منزل خانوارها نیز ۲۰۰ میلیون ریال و در مجموع ۷۰۰ میلیون ریال به هر خانوار کمک بلاعوض می شود.

وی افزود: همچنین چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در اختیار بنیاد مسکن قرار می‌گیرد تا در زمینه آماده سازی تاسیسات زیربنایی مورد نیاز برای احداث چهار هزار واحد اقدامات لازم را انجام دهد.

جهانگیری گفت: پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال نیز تسهیلات ارزان قیمت و بانکی برای این امر در نظر گرفته شده و برای هر واحد یک میلیارد ریال اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: امید است در مدت زمان کوتاهی با پیگیری‌های استاندار خوزستان و رئیس بنیاد مسکن این واحدهای مسکونی احداث تا چهره این منطقه متحول گردد.

تصویب سه هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح فاضلاب اهواز و ماهشهر در دولت

معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: همچنین مصوبه دیگری داشتیم که در آن سه هزار میلیارد ریال برای پیشگیری از حوادث و ایجاد اصلاح شبکه فاضلاب و جمع آوری آب های سطحی اهواز، بندر امام خمینی و شهر چمران در دستور کار قرار گرفت که این اعتبار با همکاری شهرداری‌ها برای جمع آوری آبهای سطحی استفاده می شود و امید است سریع‌تر اجرایی شود.

وی بیان کرد: برای بحث فاضلاب بندر ماهشهر و بندر امام نیز  در جلسه‌ای که با بانک‌ها انجام شد قرار است از محل ماده ۵۶ سه هزار میلیارد ریال تامین شود که تصمیمات نهایی آن به جلسه ای دیگر موکل شده و به زودی اجرایی می شود .

جهانگیری افزود: همچنین از محل فاینانس چین نیز برای تصفیه خانه های  خرمشهر، آبادان، ماهشهر، بندر امام و شادگان اعتبار کافی اختصاص داده شده تا این تصفیه‌خانه  هرچه سریعتر راه اندازی شود.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین به گفت و گو با مردم بندر ماهشهر و دغدغه های آن ها اشاره کرد و گفت: بحث بیکاری که مردم مطرح کردند یکی از مهمترین برنامه های است که دولت در دست اقدام دارد؛ بندر ماهشهر و بندر امام با این حجم بزرگ سرمایه گذاری در پتروشیمی نباید جوان بیکاری داشته باشد؛ باید در صنایع پایین دستی سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد و در کارخانه‌های پایین‌دست صنایع ایجاد شود تا بخش بزرگی از مشکلات مردم در این منطقه برطرف شود.

وی اظهار داشت : این حجم عظیم سرمایه‌گذاری در هیچ نقطه از کشور نبوده و بندر ماهشهر کانون بزرگ سرمایه‌گذاری ایران است و ما از تمامی بنگاه های بزرگ صنعتی خواسته ایم و در شورای اقتصاد تصویب کرده ایم تا چهار درصد از سرمایه گذاری خود را در کنار منطقه‌ای که قرار گرفته‌اند به مسئولیت های اجتماعی اختصاص دهند.

جهانگیری گفت: مردمی که در کنار واحدهای صنعتی هستند نباید با مسائل و مشکلات ابتدایی زندگی درگیر باشند.

شهرستان شدن بندر امام مطالبه به حق مردم

وی همچنین به یکی دیگر از مطالبات مردم این منطقه اشاره کرد و گفت: درخواست شهرستان شدن بندر امام خمینی(ره) در خصوص تقسیمات کشور در دولت یازدهم و دولت گذشته مطرح بود که ناچار شدیم سخت‌گیری های بیشتری داشته باشیم چرا که در هر مقطعی و در هر جایی مسئولان اقدام به تبدیل شهرها به شهرستان کرده بودند اما از اواخر دولت یازدهم با انتظارات مردم در دولت تصویب شد که در هر هفته تعدادی از بخش ها به شهر و شهرها به شهرستان تبدیل شوند.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: برای شهرستان شدن بندر امام خمینی، استاندار خوزستان پیشنهاد خود را به وزارت کشور داده است و وزارت کشور نیز هنوز بررسی‌های لازم را انجام نداده و از وزیر کشور خواستاریم حداکثر ظرف یک ماه بررسی‌های لازم را انجام و نتیجه بررسی‌ها را به دولت ارسال کنند و امید است در ماه‌های ابتدایی سال ۱۴۰۰ بتوانیم بندر امام را به شهرستان تبدیل کنیم.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری شنبه به منظور افتتاح چند طرح عمرانی، بررسی مسایل و مشکلات اقتصادی استان و همچنین پیگیری طرح‌های در دست اجرا در استان خوزستان وارد فرودگاه بین المللی آیت‌الله جمی آبادان شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =