اندیشمند سیاسی پاکستان: احیای برجام مستلزم لغو تحریم‌های ایران است

اسلام آباد- ایرنا- اندیشمند سیاسی و کارشناس امور هسته‌ای پاکستان با اشاره به اینکه احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به سود همه طرفها از جمله همسایگان ایران است، تاکید کرد برای این هدف باید دولت جو بایدن به لغو تحریم های آمریکایی اقدام کند.

به گزارش ایرنا، «حسن عسکری رضوی» تحلیلگر سرشناس پاکستان در امور هسته‌ای، نظامی و تحولات بین‌المللی طی مقاله‌ای با عنوان «امکان تغییر رویه آمریکا در جنوب آسیا» که روز شنبه در روزنامه پاکستانی «دنیا» منتشر شد، نوشت: پس از فراز و نشیب‌های غیرمنتظره که در دوره ترامپ آمریکا دچار آن شد، اکنون انتظار می‌رود با آمدن جو بایدن وی برای بهبود اعتبار این کشور و ترمیم روابط با متحدان تلاش کند.

این اندیشمند پاکستانی افزود: جو بایدن می‌تواند با لغو تحریم‌های ضدایرانی از سوی آمریکا، توافق هسته‌ای که میان تهران و قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ به امضا رسیده بود را احیا کند؛ اقدامی که به سود طرف‌های برجام، کشورهای اروپایی و همسایگان ایران به ویژه پاکستان خواهد بود.

وی گفت: پاکستان از احیای برجام، بهبود روابط طرف‌های این توافق با ایران و لغو تحریم‌ها استقبال می‌کند و این باعث رفع فضای تنش آلود در منطقه خلیج فارس نیز خواهد شد.

حسن عسکری رضوی افزود: انتظار می‌رود دولت جو بایدن طی دو ماه آینده در بسیاری از سیاست‌های خارجی متعلق به دولت ترامپ بازنگری کند. در همین راستا لغو تحریم ایران نیز به گسترش روابط پاکستان با کشور همسایه خود جمهوری اسلامی کمک می‌کند و طرح بزرگ انرژی انتقال گاز از ایران نیز می‌تواند عملی شود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیراً در جریان سفر به روسیه و ترکیه اعلام کرد: دولت جو بایدن می‌تواند به طور بالقوه تنش زدایی روابط میان تهران و واشنگتن را آغاز کند. ما امیدواریم که دولت جدید آمریکا بتواند روابط دوجانبه با تهران را در "مسیر درست" پیش ببرد.

ظریف همچنین طی نشست خبری با همتای ترکیه‌ای خود در استانبول گفت: امیدهایی که اعضای دولت جدید آمریکا دارند و ادعا می‌کنند ایران به توافق هسته‌ای بازگردد، نه منطقی است و نه هیچ گاه عملی می‌شود. منطق آن است کسی که از توافق خارج شده به آن بازگردد و ما هم که در داخل برجام هستیم، اقدامات لازم را آن زمان انجام می‌دهیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha