تمامی داوطلبان تا پایان بهمن واکسن ایرانی کرونا را دریافت می کنند

تهران - ایرنا - مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تلاش می کنیم مطابق پروتکل مصوب، تمامی تزریقات واکسن کرونای ایرانی به داوطلبان تا پایان بهمن ماه به پایان برسد.

دکتر حامد حسینی روز شنبه در گفت و گو  با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا در پاسخ به این سوال که آیا تزریق مرحله اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا تا پایان بهمن ماه به پایان می رسد، افزود: تعداد داوطلبان مرحله اول تست بالینی واکسن ایرانی کرونا ۵۶ نفر است و تاکنون ۳۵ تزریق واکسن به داوطلبان انجام شده است.

وی ادامه داد : از زمانی که آخرین داوطلب تزریق خود را انجام داده است، باید ۲۸ روز پیگیری انجام شود و به همین دلیل تا اواخر اسفند مرحله اول تست انسانی این واکسن به پایان می رسد.

 مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در این زمان نتایج اقدامات و جمع بندی اطلاعات در اختیار وزارت  بهداشت و سازمان غذا و دارو قرار می گیرد تا در صورت تایید رگولاتور، مجوز ورود مطالعه به مراحل بعدی اخذ شود.

حسینی تاکید کرد: از روند اجرایی کار راضی هستیم و امیدواریم یافته های مطالعه از نظر کارشناسان سازمان غذا و دارو و ناظرین وزارت بهداشت نیز به اندازه کافی قانع کننده باشد.

وی همچنین گفت : تاکنون عارضه هایی که از داوطلبان ثبت شده از گرید یک عوارض بوده و تا اینجای مطالعه دغدغه ای برای ما ایجاد نشده است ولی باید اجازه دهید که روند پایش تا پایان مطالعه با دقت ادامه یابد، و تا یک ماه آینده با اطمینان بیشتری می توانیم به این سوال پاسخ دهیم.

 مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: هرچند هدف اصلی این مرحله بررسی ایمنی و عوارض احتمالی است اما نتایج ایمنی زایی هومورال و سلولار هم بررسی می گردد.  انتظار داریم نتایج ایمنی زایی به تدریج و بویژه از روز ۲۱ تزریق به بعد، در آزمایشات داوطلبان مشاهده شود.

حسینی خاطرنشان کرد: بیشتر داوطلبان به آن زمان نرسیده اند و تا نیمه اسفند این نتایج را به طور کامل در گزارش پایانی مطالعه در  اختیار رگولاتور قرار می دهیم.

به گزارش ایرنا، تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد و روز شنبه ( ۲۷ دی ماه) مرحله چهار این مطالعه آغاز شد و طی این هفته تزریق واکسن بر روی ۷ نفر دیگر انجام شد.

تعدادی دیگر از مراکز و موسسات تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان در تلاش برای ساخت واکسن ایرانی کرونا هستند که به موفقیت های خوبی در این زمینه دست پیدا کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =