رئیس جمهوری افغانستان: طالبان بهانه می‌آورد

نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری افغانستان بر لزوم توقف خشونت در این کشور تاکید کرد و گفت: طالبان برای نیامدن به میز مذاکره با دولت، بهانه می‌آورد.

به گزارش ایرنا، محمد اشرف غنی روز جمعه در نشست مجازی با موسسه امنیتی آسپین درباره تداوم ماموریت زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان افزود: خلیلزاد با رویکرد جدید دولت بایدن ادامه ماموریت می‌دهد.

وی ادامه داد: ما دو عملکرد متفاوت داریم، من رئیس جمهوری افغانستان هستم و او نماینده یک کشور دیگر. ما می‌خواهیم مطمئن شویم که بهترین شکل همکاری را با دولت جدید داشته باشیم.

رئیس جمهوری افغانستان درباره مبارزه با داعش هم گفت: تروریسم دارای یک اکوسیستم شده است و فقط یک گروه نیست. افغانستان در یک مرکز جغرافیایی بین جنوب آسیا و سایر مناطق قرار گرفته است. ما می خواهیم یک درک مشترک از تهدید تروریسم داشته باشیم نه اینکه درباره آن مبالغه کنیم.

غنی افزود: ما دردستیابی به صلح با طالبان نیازمند یک فرایند تایید شدنی از فعالیت آنها داریم.

وی با اشاره به تماس روز پنج‌شنبه وزیر خارجه آمریکا گفت: بلینکن متعهد شد که آمریکا بدون در نظرگرفتن اندازه مشکل در فرایند صلح افغانستان، همراه خواهد بود.

رئیس جمهوری افغانستان فرایند توافق را مهم دانست و افزود: او به من قول داد که دیپلماسی در منطقه را افزایش دهد، هماهنگی کامل با ما داشته باشد و بر پایان دادن به ۴۰ سال خشونت تمرکز کند.

غنی ادامه داد: من منتظر تماس با رئیس جمهوری بایدن هستم که وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی وی گفتند که او تماس خواهد گرفت. البته به خاطر شرایط کووید-۱۹ ما باید صبور باشیم هرچند مدت که لازم است اما فرایند آغاز شده است که نمی‌تواند بدون توجه نظام‌مند و گفت‌وگو بین دو شریک درباره منافع و مزایای فی مابین بر مبنای احترام و اعتماد متقابل باشد.

وی در پاسخ به این سوال که سخنگوی پنتاگون روز گذشته اعلام کرد طالبان به تعهدات خود طبق توافق عمل نکرده است، انتظارتان از زمان‌بندی و نتیجه این دیدگاه چیست، گفت: انتظار نداریم که بازبینی درباره این توافق به مداخله بیشتر منجر شود. مساله این است که همه شرایط مندرج در توافق باید اجرایی شود.

رئیس جمهوری افغانستان افزود: طبق گزارش تیم ارزیابی شورای امنیت سازمان ملل متحد، طالبان هنوز به چندین مورد از تعهداتشان همچون قطع پیوندشان با شبکه تروریستی به ویژه القاعده عمل نکرده است.

غنی ادامه داد: حرکت پنج هزار و ۵۰۰ زندانی در خاورمیانه، بی‌سابقه است. ما باید اطمینان یابیم که وزیر خارجه آمریکا و نماینده ویژه وی به یک آتش‌بس پایدار دست خواهند یافت در حالیکه خشونت و حمله به همه نهادهای ما ادامه دارد.

وی اضافه کرد: انتظار داریم که مذاکرات صلح ژانویه انجام شود، هیات مذاکراتی ما در پنجم ژانویه به دوحه رفت اما طالبان با بهانه‌های متعدد حاضر به ملاقات نشد. انتظار دیگر ما این است که راه حل دیپلماتیک شامل یک مذاکرات معنادار مستقیم بین دولت افعانستان به نمایندگی از مردم این کشور و گروه طالبان است.

رئیس جمهوری افغانستان اظهار کرد: هنوز برنامه این مذاکره مورد توافق قرار نگرفته است. بنابراین نیاز داریم که حرکت کنیم. آنچه که باید در میز مذاکره اتفاق بیفتد، صلح است نه اینکه فرماندهان و رهبران طالبان را که در کنار عاملان انتحاری عکس می‌گیرند، در جامعه مطرح کنیم.

غنی یادآور شد: طالبان باید به جایگاه مقدس خود پایان دهد و خود را بخشی از جامعه افغانستان بداند. همچنین باید ارتباط خود با مواد مخدر را قطع کند.

وی درباره همکاری با دولت بایدن برای تحقق یک مذاکره معنا دار تصریح کرد: در کنار دیپلماسی، بخش نظامی و اطلاعاتی آمریکا هم باید در این تصمیم‌گیری تعامل داشته باشند.

رئیس جمهوری افغانستان درباره تمدید ماموریت زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا درامور افغانستان با وجود نارضایتی کابل از رویکرد وی هم گفت: خلیلزاد به کار خود ادامه می‌دهد اما به نمایندگی از افرادی جدید یعنی رئیس جمهوری جدید و وزیر خارجه بلینکن.

غنی افزود: فکر می‌کنم یک ساختار جدید در راه است و چارچوب تازه‌ای را در نظر خواهند گرفت. با این حال نباید این سوال را از من پرسید چرا که انتظارات دولت بایدن را باید نسبت به نماینده ویژه آن جویا شد.

وی ادامه داد: خلیلزاد یک دوست قدیمی است اما ما دو راه برای فعالیت داریم، من نماینده مردم افغانستان هستم و او مامور دولت آمریکا است. ما با او همکاری خواهیم کرد. آنچه که اهمیت دارد شیوه کار است. خلیلزاد باید به نهادهای تصمیم‌گیر، گزارش بدهد.  

رئیس جمهوری افغانستان درباره کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان اضافه کرد: تعداد نیروها در وهله نخست اهمیت ندارد اما سوال این است که منافع شما چیست؟ تهدیدهای تروریسم چیست؟ نیازمندی‌های قانونی چیست؟

غنی افزود: این سوالات برای اعتماد افرادی با تجربه و خردمند مورد توجه است. من فکر می‌کنم اگر این‌ها محاسبه شود، تصمیم درستی درباره تعداد نیروها گرفته خواهد شد.

وی اظهارات سخنگوی پنتاگون درخصوص تداوم خشونت را برای پاسخگو کردن طالبان مثبت ارزیابی کرد و گفت: این احتمالا یک علامتی به طالبان است که آمریکا برای صلح و امنیت اینجا است نه اینکه زمینه‌ای را برای آنها باز کند.

رئیس جمهوری افغانستان درباره نگرانی خود برای جایگزین شدن داعش در صورت خروج نیروی آمریکایی و به تبع آن ناتو از این کشور اظهار کرد: نخست آنکه افغان‌ها مسئول افغانستان هستند.

غنی با بیان اینکه «ما برای ممانعت از ورود تروریسم به کشورمان مبارزه می‌کنیم»، یادآور شد: اکنون تروریسم دارای یک چرخه اکوسیستمی شده است و دیگر همچون گروه‌های محصور شده نیست.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی افغانستان که آن را راه ارتباطی میان جنوب و شمال، شرق و غرب آسیا دانست، اظهار کرد: از این رو، ما در محدوده یک نبرد جهانی هستیم. ما نمی‌خواهیم در این زمینه مبالغه کنیم بلکه می‌خواهیم به یک درک مشترک از تهدید تروریسم دست یابیم.

رئیس جمهوری افغانستان خاطرنشان کرد: اگر خدای نکرده افغانستان بدون یک راه حل سیاسی برای دستیابی به صلح رها شود، همه گروه‌های تروریستی احتمال وارد اینجا خواهند شد و ما را هدف خواهند گرفت.

غنی افزود: همانگونه که از سال ۲۰۰۵ به اینجا آمدند و ارتباط تنگاتنگی با طالبان داشته‌اند. تعهد طالبان در این زمینه چیست؟ راه تایید اجرای تعهدات طالبان مطابق توافق صلح کجاست؟ اگر بخواهیم به صلح دست یابیم، باید یک فرایند تاییدیه داشته باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار جهان