دردسرهای نتانیاهو از کرونا تا انتخابات

تهران – ایرنا- نتایج تازه‌ترین نظرسنجی در سرزمین‌های اشغالی نشان می‌دهد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از انتخابات ۲۳ مارس آینده (سوم فروردین ۱۴۰۰) برای تشکیل کابینه با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی، نتایح نظرسنجی که روزنامه "معاریو" روز جمعه منتشر کرد، نشان می‌دهد که حزب راستگرای "لیکود" به ریاست نتانیاهو تنها ۳۰ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی را به دست خواهد آورد.

این درحالی است که نتانیاهو برای تشکیل کابینه ائتلافی نیازمند موافقت دستکم ۶۱ نماینده از ۱۲۰ نماینده کنست است.

براساس این نتایج، حتی اگر نتانیاهو موفق شود که دیگر حزب راستگرا به نام "یمینا" که ریاست آن را "نفتالی بنت" وزیر پیشین جنگ نتانیاهو برعهده دارد، نیز متقاعد کند که برای تشکیل کابینه ائتلافی به لیکود بپیوند، بازهم « بی‌بی» موفق به تشکیل دولت نخواهد شد، چرا که حزب بنت تنها بیش از ۱۲ کرسی را در انتخابات پارلمانی فروردین ماه به دست نخواهد آورد.

در مقابل، با وجود اختلاف سیاسی میان احزاب مخالف نتانیاهو، اما این نتایج حکایت از قدرت گرفتن این احزاب دارد.

براساس این نظرسنجی، حزب میانه رو "آینده‌ای هست" به ریاست "یائیر لاپید" ۱۸ کرسی، حزب "امید جدید" به ریاست "جدعون ساعر" رهبر سابق حزب لیکود، ۱۴ کرسی، حزب راستگرای "اسرائیل خانه ماست" به ریاست "آویگدور لیبرمن" وزیر جنگ مستعفی نتانیاهو، هفت کرسی، و حزب آبی و سفید به ریاست "بنی گانتس" که در انتخابات گذشته موفق به کسب ۳۲ کرسی شده بود، چهار کرسی را از مجموع ۱۲۰ کرسی کنست به دست خواهند آورد.

برپایه این نظرسنجی، حزب چپگرای "میرتس" و حزب کارگر هرکدام به ترتیب پنج و چهار کرسی را در انتخابات آینده کنست از آن خود خواهند کرد.

از سوی دیگر این نظرسنجی بیانگر کاهش شمار کرسی‌های احزاب عربی است، به طوری که فهرست مشترک که ائتلاف چهار حزب عرب است تنها ۱۰ کرسی را بدست خواهد آورد، درحالی که این ائتلاف در انتخابات گذشته توانسته بود، ۱۵ کرسی را کسب کند.

براساس نتایج ذکر شده، ائتلاف سنتی نتانیاهو ۴۶ کرسی را به دست می‌آورد درحالی که احزاب مخالف وی ۶۲ کرسی را کسب خواهند کرد و ۱۲ کرسی نیز متعلق به ائتلاف "یمینا" است که حامی دولت راستگرای افراطی خواهد بود.

برپایه این نتایج، معاریو اعلام کرد، در صورت توافق احزاب مخالف نتانیاهو در انتخابات آینده، یائیر لاپید رهبر حزب "آینده‌ای هست"، مأمور تشکیل کابینه ائتلافی دولت صهیونیستی می‌شود.

این نظرسنجی توسط موسسه تحقیقات خصوصی "پنلز" و به صورت تصادفی روی ۵۳۶ تن از ساکنان سرزمین‌های اشغالی انجام گرفت و حاشیه خطای آن ۴.۴درصد بوده است.

چهارمین انتخابات در سرزمین‌های اشغالی پس از آن روی می‌دهد که ساکنان سرزمین‌های اشغالی به شدت نسبت به عملکرد منفعلانه نتانیاهو در کنترل شیوع ویروس کرونا معترض هستند و شنبه شب هر هفته به نشانه اعتراض به سیاست‌های غلط وی، گسترش بیکاری بی‌سابقه در اسرائیل به خیابان‌ها می‌ آیند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار جهان