امام خمینی (ره) در دفاع از حقوق بانوان به طور جدی ورود کرد

کرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج با بیان اینکه اسلام زن را مستقل می داند، گفت: یکی از کسانی که در دوران معاصر به‌ طور جدی در دفاع از حقوق بانوان ورود کرده و آنان را وارد صحنه‌های مختلف کرده، حضرت امام خمینی (ره) است.

آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه کرج با اشاره به پیش رو بودن بیستم جمادی‌الثانی سالگشت ولادت ام الائمه صدیقه طاهره (س) و روز زن و تولد حضرت امام خمینی (ره)، بیان داشت: اسلام بانوان را که نیمی از پیکر جامعه هستند مانند مردان قشر تأثیرگذار جامعه در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و دینی می‌بیند.

وی اظهار داشت: در ادیان دیگر چنین دیدگاهی وجود ندارد البته با مقررات ویژه‌ای که مربوط به هرکدام است و این اصل پذیرفته‌شده همه جوامع است.

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه اعضاء جامعه اسلامی باید تابع مقررات مدنی، احکام جزایی، کیفری و احکام اجتماعی و خانوادگی وضع‌شده باشند، گفت: هرگز در اسلام زن طفیلی مرد نیست و در همه امور معنوی، دینی، سیاسی و اجتماعی مربوط به خودش مستقل است و برای خودش تصمیم می‌گیرد که این موضوع در ادیان دیگر مطرح نیست.

وی در ادامه بابیان اینکه در طول تاریخ بعضی از عادات و رسوم مربوط به اقوام مختلف به اسم اسلام با زندگی مردم گره‌خورده که نگذاشته احکام صریح اسلام درباره بانوان خود را نشان دهد، افزود:  این جایگاه معنوی و فرهنگی زن در اسلام است که در کدام مکتب چنین اعتباری برای زن قائل شده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با اشاره به جایگاه سیاسی زن در اسلام، یادآور شد: بُعد سیاسی زن هم بعد از هجرت جامعه اسلامی شکل گرفت به طوریکه برای خانم‌های مهاجر در قرآن آیه نازل شد و بر اساس این آیه در سوره ممتحنه برای مهاجرت زنان از مکه به شهرهای دیگر حجاز نمی‌گوید اگر این خانم‌ها با اجازه پدر و مادرشان یا همسرانشان آمدند بپذیرید که نشان دهنده استقلال در تصمیم گیری و استقلال سیاسی بانوان در اسلام است.

وی با تأکید بر اینکه آیات در زمینه‌های مختلف فراوان است که از اول زنان را مستقل در اموراتشان دیده است، گفت: آن زمانی هم که هنوز جامعه اسلامی کاملاً مستقر نشده برای تصمیم‌گیری بانوان در امور مختلف استقلال قائل است که همه این‌ها در طول تاریخ مغفول مانده یا دچار انحراف و کج‌فهمی و خرافات شده بود تا انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و با هدایت‌های امام خمینی (ره) این جایگاه برای خانم‌ها احیاء شد و رشد کرد.

استقلال بانوان یکی از برکات انقلاب اسلامی

رییس شورای فرهنگ عمومی استان البرز با تأکید بر اینکه یکی از برکات انقلاب اسلامی، فراهم کردن شرایطی بود که بانوان بتوانند به نقش مستقل خود پی ببرند و به وظائفی که در قبال جامعه دارند عمل کنند، گفت: خوب است دوستان کلمات حضرت امام درباره خانم‌ها را ببینند که بسیار گویاست.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه خاطرنشان ساخت: کسانی که می‌گویند انقلاب، آزادی را از خانم‌ها گرفته خوب است یک نگاهی به آمار و ارقامی که غربی‌ها که کعبه آمال یک عده‌ای هستند می‌دهند نگاه کنند و کاری که در این بیش از ۴۰ سال با تمام مشکلات و سختی‌هایی که در جلوی پای انقلاب بوده انجام داده نگاه کنند.

 وی در ادامه به مقایسه برخی آمار مربوط به حوزه بانوان در قبل و بعد از انقلاب پرداخت و گفت: در بعد سوادآموزی و جمعیت باسواد امروز کشور در بین بانوان و یا در بخش بهداشت و درمان بانوان و تعداد پزشکان بانو و به‌خصوص متخصص در امور پزشکی بانوان که قبل از انقلاب ۱۶ درصد بود و امروز به ۹۸ درصد رسیده است، یا به طور مثال سازمان ملل گزارش زنان سرپرست خانوار را داده که آمریکا ۴۷ درصد و فرانسه ۴۹ درصد و لوگزامبورگ ۵۹ درصد و در ایران ۱۲ درصد است.

وی در ادامه تصریح کرد: در بحث ورزش بانوان نیز قبل از انقلاب ۹ نفر مربی در ۷ رشته با ۷ نفر داور فعالیت داشتند و بعد از انقلاب ۳۵ هزار مربی در ۳۸ رشته فعال با ۱۶ هزار داور فعالیت دارند.

پیشنهاد امام جمعه کرج برای کمک به زوج های نابارور

امام جمعه کرج با بیان اینکه برای اطلاع بیشتر از اینگونه موارد کتاب «صعود ۴۰ ‌ساله» را مطالعه کنید، به تعدد زوج‌های نابارور در استان البرز اشاره کرد و پیشنهاد داد: ما تعداد زیادی زوج جوان داریم که باروری ندارند و آرزوی فرزند آوری دارند که اگر همین‌ها را کمک کنیم که پدر و مادر شوند تحولی در جمعیت به وجود می‌آید.

وی گفت: خوشبختانه یکی از مراکز دولتی باروری در استان ما فعال است که توصیه می‌کنم تا خیرینی که علاقمند به فعالیت در این حوزه هستند از یک تا چند زوج را برای درمان حمایت کنند که حسنه‌ای ماندگار خواهد بود.

انقلاب اسلامی انسان را از زندگی حیوانی نجات داد

آیت الله حسینی همدانی در بخش دیگری ضمن عرض تبریک به مناسبت دوازدهم بهمن‌ماه سالگشت بازگشت امام خمینی (ره)به ایران، بیان داشت: در آستانه ۴۳ سالگی انقلاب اسلامی هستیم و عده‌ای که آرزو داشتند انقلاب ۴۰ ‌ساله نشود اکنون کجا هستند؛ انقلاب ما تحول و دگرگونی ایجاد و همه اقشار را متحول کرد و مسیر زندگی را به راه درست تغییر داد.

نماینده رهبر معظم انقلاب با اشاره به نزدیکی به سالگرد صدور بیانیه «گام دوم» عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب نکته‌ای را در بیانیه مطرح می‌کنند که شما باید نسبت به گذشته و راه‌رفته شده شناخت کامل داشته باشید یعنی باید ۴۰ سال قبل را بازبینی کنید و ارزیابی درستی از گذشته داشته باشید.

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه یک پدیده‌ی بی‌نظیر به نام انقلاب اسلامی در تاریخ بشر اتفاق افتاد و بیش از ۴۰ سال از آن می‌گذرد، با طرح پرسشی بیان داشت: جوانانی که آینده کشور در اختیار آنان است و امروز درگیر مشکلات زندگی هستند و فرصت مطالعه ندارند و دائماً هم زیر بمباران تبلیغاتی دشمن با انواع جنگ‌های شناختی هستند، چقدر با انقلاب و انگیزه‌های آن آشنایی دارند؟

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه انقلاب ما تحول و دگرگونی روحی ایجاد کرد، اظهار داشت: همین تحول و تغییر باعث شد که استکبار دست به تحریم بزند و نگذارد رفاه اقتصادی داشته باشیم و همه سخت‌گیری‌ها و محاصره‌های اقتصادی که کرده‌اند چون می‌خواهند ما را مهار و به گذشته‌ای برگردانند که چشم می‌گفتیم اما استکبار جهانی و اذناب پلیدش هرگز کرنش مردم ایران در مقابل خودشان نخواهند دید.

وی افزود: انقلاب روح و فکر مردم را متوجه سعادت بزرگ‌تر کرد و روحیه مادی نگر و لذت‌جوئی و شکم‌چرانی را گرفت و به‌جای همه این‌ها هدف بزرگ‌تری جایگزین کرد و آن اینکه باید حکم خدا جاری باشد نه حکم طاغوت و شیطان که اگر حکم خدا جاری شد البته وضع معیشت، اقتصاد، بهداشت، امنیت، بندگی و عزت جهانی مردم هم خوب خواهد شد و لازم نیست برای به دست آوردن این‌ها زیر بار ذلت برود و با همه دوست باشد.

به‌جای کارهای ژورنالیستی به فکر معیشت مردم باشید / آبرو را با خدمت برای خود بخرید

امام جمعه کرج در پایان ضمن قدردانی از دستگاه قضا به‌واسطه ایستادگی‌اش در مقابل فساد دانه‌درشت‌ها و تحمل ناسزاها و بداخلاقی‌ها، پیشنهاد داد: به آقایان توصیه می‌کنم به‌جای غوغا سالاری و کارهای ژورنالیستی به فکر معیشت مردم و تولید و اشتغال باشند و بترسید از قهر خدا که اگر اراده کند آبرویی برای شما نخواهد ماند و آبرو را با خدمت به مردم برای خود بخرید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =