دستور تسریع در اجرای پروژه های مسکن مهر و گردشگری هرمز صادر شد

بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان گفت: پس از بررسی وضعیت پروژه های در دست اجرای مسکن مهر و گردشگری هرمز، دستور تسریع در اجرای این پروژه ها و تعامل بیشتر دستگاه های مسوول در این حوزه ها صادر شد.

فریدون همتی روز جمعه با اشاره به برگزاری هشتمین جلسه ستاد راهبردی طرح پیشرفت، آبادانی و توسعه پایدار جزیره هرمز که با حضور مدیرعامل بنیاد برکت برگزار شد، اظهار داشت: در این نشست موانع پیش روی پروژه ۱۹۵ واحدی و ۲۰۰ واحدی مسکن مهر هرمز بررسی و کمیته ای به ریاست معاونت عمرانی استانداری تشکیل و پس از تصویب نظرهای دستگاه ها و نهادهای عضو این کمیته، فرآیند عملیاتی سازی این پروژه ها طی حداکثر پنج روز آینده و بر اساس برنامه زمانبندی مشخص می شود.

وی افزود: همچنین مشکلات مربوط به مجموعه ۱۰۰ واحدی و ۳۰ واحدی مسکن هرمز نیز مورد بررسی قرار گرفت و دستور لازم در خصوص تسریع در روند اجرای این پروژه ها صادر شد.

استاندار هرمزگان تاکید کرد: معماری و نمای بیرونی مسکن مهر و مسکن ملی باید متناسب با ساختار جزیره هرمز طراحی شود.

همتی با اشاره به موضوع تامین مسکن جوانان جزیره هرمز، گفت: بر اساس تصمیم های اتخاذ شده در نشست مذکور، مصوب شد اقدامات لازم به منظور بهره مندی جوانان هرمزی از مسکن مناسب براساس ضوابط مسکن ملی انجام شود.

همتی خاطرنشان کرد: اجرای رینگ جزیره هرمز نیز در این جلسه مورد پایش و بررسی قرار گرفت که بر این اساس، عملیات اجرایی مرحله دوم پروژه با تأمین دو سوم اعتبارات از محل منابع استانی و یک سوم اعتبارات از سوی بنیاد برکت، به ‌زودی آغاز می شود.

وی اظهار داشت: فاز نخست رینگ دور جزیره هرمز به طول ۱۰ کیلومتر شامل  هفت متر عرض سواره رو ، ۱.۵متر عرض دوچرخه‌رو  بتن رنگی و  ۲.۵متر پیاده‌روی مفروش به کف‌پوش بتنی و سیستم روشنایی سراسر مسیر، به اتمام رسیده است.

همتی طرح توسعه شبکه آب هرمز را یکی دیگر از موضوع های مطرح شده در نشست توسعه جزیره هرمز عنوان کرد و گفت: تمام تعهدهای مربوط به تفاهم نامه انجام شده و مبلغ ۲۰ میلیارد ریال برای افزایش ظرفیت آب شیرین کن پرداخت شده است که تمام مخازن این طرح تا اسفندماه سال جاری آماده بهره برداری می شود.

وی با اشاره به بررسی پروژه پایانه گردشگری هرمز که طراحی آن در یک طبقه انجام و مستندات مربوط به انجام مناقصه آن تکمیل شده است، بیان داشت: شهرداری هرمز باید در سریع ترین زمان ممکن مناقصه آن را برگزار کند و بر اساس برآورد اولیه، هزینه ساخت و تجهیز این پایانه افزون بر ۱۵۰ میلیارد ریال است که مقرر شده با مشارکت بخش خصوصی اجرایی شود.

همتی تصریح کرد: مدیریت پسماند جزیره هرمز دیگر دستور کار این نشست بود که ماشین آلات مورد نیاز خریداری و ماشین آلات فرسوده به روز آوری شده و اقدامات تبلیغی و ترویجی در خصوص تفکیک از مبدأ نیز انجام شده است.

استاندار هرمزگان گفت: دستور لازم به منظور تسریع در نصب انشعاب برق و نصب سوله پردازش برای بهره برداری از این طرح نیز صادر شد.

به گفته وی در این نشست مقرر شد زمین مورد نیاز برای اجرای ۳۰ غرفه صنایع دستی از سوی شهرداری جزیره در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی  و گردشگری استان  قرار بگیرد.

همتی بیان داشت: این غرفه های عرضه صنایع دستی، با مشارکت بنیاد برکت در محدوده قلعه پرتقالی ها احداث خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد : بر اساس نتایج این نشست، مدرسه جری پولاک که طبق مصوبه شورای برنامه ریزی هرمزگان به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری واگذار شده و اجرای طرح مقاوم سازی آن که ۳۰ درصد پیشرفت داشته به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می شود و این مدرسه تاریخی به مجتمع گردشگری رفاهی و اقامتی تبدیل شده و مقدمات اولیه واگذاری آن آغاز شده است.

جزیره هرمز به دلیل وجود تنوع گسترده رنگی که زیبایی‌های چشم نوازی را فراروی گردشگران قرار می‌دهد به جزیره رنگین کمانی خلیج فارس شهره است.

همچنین این جزیره که در ۹.۶ مایلی برابر (۱۸ کیلومتری) بندرعباس واقع شده، بدلیل مجاورت با تنگه هرمز از اهمیت استراتژیک و راهبردی ویژه‌ای برخوردار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها