هشدار کارشناس عراقی درباره فعالیت تروریست‌ها در کمربند امنیتی بغداد

بغداد – ایرنا- یک کارشناس امنیتی عراقی امروز (جمعه) درباره فعالیت تروریست‌ها در برخی مناطق کمربند امنیتی بغداد هشدار داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری «العهد نیوز» عراق، «مظفر الحمیداوی» در سخنانی درباره فعالیت گروهک‌های تروریستی در برخی مناطق شمالی و غربی بغداد هشدار داد و با اشاره به ادامه حمایت آمریکا از عناصر تروریست گفت: مناطق کمربند امنیتی بغداد نظیر الرضوانیه، الیوسفیه، الطارمیه و ابوغریب از خطرناکترین مناطق برای امنیت شهر بغداد به شمار می‌رود زیرا برخی خاستگاه‌های تروریستی در آنجا وجود دارد و این امر چندین بار در جریان عملیات نیروهای امنیتی در این مناطق دیده شده است.

وی افزود: ناحیه غربی و شمالی شهر بغداد نیاز به عملیاتی ویژه و ثبت همه تحرکات همزمان با راه اندازی مراکز کنترل و شناسایی و استقرار دستگاه‌های اطلاعاتی در دل این مناطق به منظور تضمین امنیت آنجا و شهر بغداد دارد.

الحمیداوی با اشاره به تداوم حمایت نیروهای آمریکایی از تروریست ها بویژه در استان الانبار در غرب عراق خاطرنشان کرد: اگر حضور خارجی در عراق نباشد، تروریسم هرگز نخواهد توانست حمایت مالی و تسلیحاتی بدست آورد زیرا آنها در سایه این حضور می‌توانند هرچه که می خواهند بدور از چشم نیروهای امنیتی به تروریست‌ها بدهند و این امر چندین بار در صحرای استان الانبار رویت شده است.

عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال نبرد، پیروزی بر گروه تروریستی «داعش» را اعلام کرد، اما عناصر و هسته‌های پراکنده این گروه تروریستی هنوز در برخی مناطق استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد» فعال هستند.

نیروهای امنیتی عراق برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود عناصر تروریستی تلاش می‌کنند.

اخیرا نگرانی‌ها در زمینه بازسازی ساختار داعش از سوی آمریکا با کمک هم پیمانان منطقه ای این کشور - در سایه تحرکات مشکوک آمریکایی در مرز سوریه و عراق - افزایش یافته و از همین رو، درخواست‌ها در عراق برای پایان بخشیدن به حضور نظامی آمریکا در این کشور بیشتر شده است.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت پیشین آمریکا به ریاست دونالد ترامپ پیش تر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد «داعش» اخیرا شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را ۳ هزار نفر اعلام کرد. با این حال، برخی منابع سیاسی و امنیتی این کشور شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار جهان