واکنش به گفتگو وزیران خارجه عراق و آمریکا/ خلاف مصوبه پارلمان عراق است

تهران – ایرنا- تحلیلگر و فعال سیاسی عراقی روز جمعه گفت که صحبت‌های فواد حسین وزیر امور خارجه عراق با "آنتونی بلینکن" همتای جدید آمریکایی‌اش در تضاد با تصمیم پارلمان برای اخراج نیروهای خارجی از کشور است.

به گزارش ایرنا، "کریم الخیکانی" به پایگاه خبری "المعلومه" عراق گفت: (این صحبت ها )  درست زمانی که باید توافق برای خروج نیروهای آمریکایی و پایان دادن به توافق چارچوب راهبردی دو کشور منعقد شود ، به ایالات متحده اجازه می دهد که به بهانه حمایت از دولت بغداد در عراق بماند و  دولت بایدن تفاهمی جدید را با دولت بغداد امضا کند.
الخیکانی افزود: آمریکا در عراق دست به جنایت زده است و این مسأله بر هیچ کس پوشیده نیست، درصورتی که چشم خود را به روی اقدامات واشنگتن ببندیم، بدان معنی است که دولت هیچ توجهی به شهادت رهبران  و رزمندگان الحشد الشعبی در حملات هوایی مستمر آمریکایی‌ها ندارد.

این تحلیلگر افزود: گفت وگوی حسین با بلینکن، در مورد اصول توافق شده در خصوص گفت و گوی استراتژیک بین دو کشور موفقیت آمیز نبود، چرا که این توافق پیشتر بارها توسط واشنگتن نقض شد، گذشته از این که سخن گفتن در خصوص این توافق به معنای ملغی دانستن تصمیم پارلمان عراق است که رأی به خروج نیروهای خارجی [از جمله آمریکایی] از عراق داده بود.

دولت آمریکا پیش تر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی علیه داعش به تازگی  شمار نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد. با این حال، برخی منابع سیاسی و امنیتی این کشور شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

سرخط اخبار جهان