آبیاری نوین در ۷۱۳ هکتار اراضی نهبندان در دست اجرا است

بیرجند - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهبندان گفت: ۷۱۳ هکتار سامانه آبیاری نوین در این شهرستان با اعتبار دولتی پنج میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان در دست اجرا است.

علیرضا حیدرپور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مقدار ۲۶ طرح در سطح ۶۵۰ هکتار طرح آبیاری کم‌فشار است که با اعتبار چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان احداث می‌شود.

وی گفت: از مجموع این ۲۶ طرح آبیاری کم‌فشار، ۲۲ طرح در سطح ۵۶۲ هکتار بیش از ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و چهار طرح در سطح ۸۸ هکتار با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست.

مدیر جهاد کشاورزی نهبندان عنوان کرد: یک طرح آبیاری تحت فشار در ۶۳ هکتار با اعتبار یک میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان هم در دست اجراست که بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۳۰ درصد اراضی شهرستان نهبندان به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده است افزود: این سامانه‌ها در سطح سه هزار هکتار از اراضی شهرستان تاکنون اجرا شده است.

وی توسعه طرح‌های آبیاری نوین را راهکاری برای افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی و بهره‌وری بهینه از آب در این بخش ذکر کرد و گفت: توسعه آبیاری نوین، مهمترین راهکار مقابله با کم‌آبی منطقه و پیشگیری از کاهش منابع آب‌های زیرزمینی است.

حیدرپور ادامه داد: تجهیز زمین‌های کشاورزی به آبیاری نوین بهترین راهکار برای برون رفت از مشکل کم آبی در نهبندان است که با خشکسالی‌های متولی روبه‌رو است.

وی از مرمت ۳۰ رشته قنات در سال گذشته به طول ۱۲.۸ کیلومتر نیز خبر داد و گفت: امسال چهار میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان اعتبار برای مرمت قنوات شهرستان نهبندان مصوب شده که از این مبلغ ۲ میلیارد تومان توسط بنیاد برکت و ۲ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان توسط جهاد کشاورزی تامین خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی نهبندان اظهار داشت: در صورت تخصیص کامل این اعتبار ۱۶ رشته قنات در این شهرستان مرزی مرمت خواهد شد و در مجموع ۸۴۶ رشته قنات در نهبندان وجود دارد.

استان مرزی خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =