برجام در دستور کار سفر هفته آینده بورل به مسکو

مسکو -ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز ۵ ماه فوریه (۱۷ بهمن ماه) در مسکو با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار می کند و مسائل مهم ازجمله برجام در دستور کار مذاکرات با وی قرار خواهد گرفت.

به گزارش روز جمعه ایرنا، ماریا زاخارووا در جمع خبرنگاران گفت: سرگئی لاوروف با جوسپ بورل در مسکو دیدار خواهد کرد و مجموعه مسائل بین المللی از جمله برجام و دورنمای روابط روسیه -اتحادیه اروپا بررسی خواهد شد.

به گفته زاخارووا، تبادل نظر گسترده در مورد مسائل مهم دستور کار بین المللی ازجمله وضعیت در غرب منطقه بالکان، اوضاع منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و جامعه همسود (شماری از جمهوریهای شوروی سابق) برای دیدار لاوروف و بورل برنامه ریزی شده است.  

وی افزود: دو طرف دورنمای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک برای حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران (برجام)، تثبیت بیشتر اوضاع منطقه قره باغ و مسائل امنیتی در اروپا و سایر موضوعات مورد علاقه را بررسی خواهند کرد.   

اتحادیه اروپا در واقع هماهنگ کننده مذاکرات در چارچوب ۱+۴ برای حل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای ایران است.

پیشتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که برای گفت‌وگو با مقامات روسیه در خصوص اعتراضات اخیر مردم این کشور در پی دستگیری و حبس الکسی ناوالنی فعال سیاسی مخالف دولت، راهی مسکو خواهد شد.

به گزارش ایرنا، «جوسپ بورل» روز دوشنبه پس از پایان نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل این خبر را که پیش‌تر برخی رسانه‌ها گزارش کرده بودند تائید کرد و افزود: ‌در سفر به مسکو با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برای انتقال پیام صریح اروپا گفت‌وگو خواهد کرد. او درباره زمان دقیق این سفر توضیحی نداد اما تلویحا به اوایل ماه فوریه (هفته آینده) اشاره کرد.

او درباره احتمال تحریم روسیه هم گفت که این مساله در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت اما پیشنهاد روشنی از سوی اعضا ارائه نشد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این حال احتمال تحریم مقامات مسکو را رد نکرد و افزود که اعضا این آمادگی را دارند تا بر اساس تحولات در این کشور، واکنش مناسبی را نشان دهند.

اعتراضات اخیر در مسکو محور اصلی جلسه امروز وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی در بروکسل بود.  پیش از آغاز جلسه، وزیر امور خارجه لیتوانی در گفت و گو با خبرنگاران مدعی شد که شکل گیری تحولات ضد دولتی، رئیس جمهوری روسیه را بشدت نگران کرده است.   

روسیه کشورهای غربی را از مداخله در امور داخلی خود برحذر داشته است و زاخارووا در این رابطه گفته است که آمریکا و کشورهای اروپایی بهتر است به مسائل داخلی خود بپردازند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =