گفت‌وگوهای وزیر خارجه آمریکا با مقامات افغانستان، اروپا و ایتالیا

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا با رئیس جمهوری افغانستان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین همتای ایتالیایی خود گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در بیانیه‌های مطبوعاتی با اعلام این خبرها، افزود: بلینکن در گفت وگو با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، بر تعهد آمریکا به همکاری پایدار با کابل تاکید کرد.

وی افزود: وزیر خارجه حمایت قاطع دیپلماتیک را از روند صلح را متمرکز بر کمک به طرف‌های درگیر برای دستیابی به یک توافق سیاسی پایدار و عادلانه و آتش بس دائمی و جامع که به نفع همه افغان‌ها باشد، مورد تاکید قرار داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: ایالات متحده در حال بررسی توافقنامه فوریه ۲۰۲۰ ایالات متحده و طالبان است و اینکه آیا طالبان به تعهدات خود برای قطع ارتباط با گروه‌های تروریستی، کاهش خشونت در افغانستان و انجام مذاکرات معنادار با دولت افغانستان و سایر طرف‌های دخیل عمل می کنند یا خیر.

پرایس اظهار کرد: وزیر خارجه تمایل خود را برای حمایت از همه رهبران افغانستان در پشتیبانی از این فرصت تاریخی برای صلح ضمن حفظ پیشرفت‌های حاصل شده در ۲۰ سال گذشته در زمینه حقوق بشر، آزادی‌های مدنی و نقش زنان در جامعه افغانستان ابراز داشت.

وی خاطرنشان کرد: بلینکن به مشورت با دولت افغانستان، متحدان ناتو و شرکای بین‌المللی در مورد استراتژی جمعی برای حمایت از آینده‌ای پایدار، مستحکم، دمکراتیک و امن برای افغانستان شد.

تماس به بورل
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین از تماس وزیر خارجه آمریکا با جوسب بورل مسئول هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد و گفت دو طرف در مورد راه‌های ترمیم، احیای مجدد و تقویت روابط ایالات متحده و اتحادیه اروپا بحث کردند.

 پرایس خاطرنشان کرد: بلینکن بر تمایل ایالات متحده برای همکاری با اتحادیه اروپا و کشورهای عضو برای حل چالش‌های مشترک همچون کووید-۱۹، تغییرات آب و هوایی، جریان داده های ماورای اقیانوس آرام و همکاری اقتصادی تاکید کرد.

وی یادآور شد: وزیر خارجه و نماینده عالی اتحادیه اروپا همچنین توافق کردند که همکاری قوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مورد مسائل مربوط به چین را ادامه دهند.

همکاری ایتالیا و آمریکا در لیبی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین از تماس وزیر خارجه بایدن با لوئیجی دی مایو وزیر خارجه ایتالیا خبر داد و گفت: بلینکن تمایل خود را برای بازسازی و تقویت همکاری پایدار بین ایالات متحده و ایتالیا ابراز داشت.

پرایس یادآور شد: وی بر تمایل ایالات متحده برای همکاری با ایتالیا، به ویژه در نقش آن به عنوان رئیس گروه ۲۰، سایر شرکا برای مقابله با چالش‌های مشترک از جمله کووید-۱۹، آب و هوا و چین تاکید کرد.

وی اضافه کرد: وزیران خارجه آمریکا و ایتالیا، همچنین برای ادامه همکاری های در لیبی توافق کردند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =