اراده عراقی ها تعیین کننده فرایند انتخابات است

بغداد - ایرنا- نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور عراق تاکید کرد که این اراده عراقی ها و نه جامعه بین المللی است که فرایند انتخابات پارلمانی زودهنگام آینده این کشور را تعیین خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، «جنین پلاسخارت» رئیس دفتر سازمان ملل متحد در عراق پنجشنبه شب بعد از دیدار با اعضای کمیسیون عالی انتخابات این کشور در کنفرانسی مطبوعاتی در بغداد گفت: سازمان ملل از انتخابات عراق حمایت فنی می کند و این کمیسیون با چالش های زیادی روبرو بوده اما توانسته است از آنها عبور کند.

وی افزود: سازمان ملل جای کمیسیون را نخواهد گرفت و از انتخابات تا این لحظه از جنبه فنی حمایت می کند.

پلاسخارت گفت: نقش ما در انتخابات، اشراف و نظارت و رسیدگی خواهد بود.

وی افزود: دولت عراق برای پاسداری از سلامت انتخابات درخواستی به شورای امنیت داده است و این امر می تواند به شیوه های مختلفی انجام شود.

پلاسخارت درعین حال تصریح کرد: شورای امنیت هیچ تصمیمی درباره مشارکت خود در انتخابات عراق نگرفته است لذا ما منتظر تصمیم شورای امنیت هستیم و نظارت بر روند انتخابات در بسیاری از کشورها انجام می شود.

وزیر امور خارجه عراق روز چهارشنبه در جریان دیدار رئیس دفتر اتحادیه اروپا در بغداد از ارسال نخستین نامه کشورش به شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با نظارت بر انتخابات پارلمانی زودهنگام آینده عراق خبر داد و گفت که درصدد ارسال دومین نامه است.

دولت عراق در جلسه اواخر آذرماه خود به ریاست «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر این کشور با حضور اعضای کمیسیون عالی انتخابات عراق، با تعیین روز دهم اکتبر آینده (۱۸ مهر) به عنوان زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور موافقت کرد.

پیش از این نخست وزیر عراق روز ششم ژوئن آینده (۱۶ خرداد) را به عنوان روز برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور تعیین کرده بود.

رایزنی‌ها و گام‌های احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف عراق و تغییر آرایش نیروهای سیاسی از  نزدیک به چهار ماه پیش برای ورود به این انتخابات آغاز شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

سرخط اخبار جهان