حضرت ام‌البنین(س) رسالت تبلیغی واقعه کربلا را به خوبی انجام داد

کرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت: حضرت ام‌البنین(س) رسالت تبلیغی و معنوی خویش را برای ماندگاری واقعه کربلا به خوبی انجام داد تا این واقعه فراموش نشود.

آیت سید محمدمهدی حسینی همدانی عصر امروز پنجشنبه در نشستی که به مناسبت وفات حضرت ام‌البنین (س)با جمعی از شاعران و ستایشگران اهل‌بیت (ع) داشت، مروری بر سبک زندگی و خصوصیات اخلاقی حضرت ام‌البنین (س) داشت و افزود: نگاه این بانوی مکرمه به امیرالمؤمنین (ع) نگاه همسرانه نبود و به آن حضرت  به‌عنوان حجت‌الله و ولی‌الله نگاه می‌کردند.

وی در ادامه بابیان اینکه حضرت ام‌البنین (س) برای امام حسن و حسین علیهماالسلام مادری کرد، بیان داشت: حضرت ام‌البنین (س) به حسنین نیز به‌عنوان ولی‌عصر و امام زمان خود نگاه می‌کرد.

امام‌جمعه کرج ذوب در ولایت بودن را شاخص‌ترین ویژگی ام‌البنین (س) برشمرد و عنوان کرد: ام‌البنین (س) شاعر، خطیب، سخنران، ادیب، رزمنده و یک مبارز درجه‌یک بود که از هنر خود برای تبلیغ و دفاع از دین استفاده کرد.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه بابیان اینکه حضرت ام‌البنین (س) از هنر سخنوری و ادیبی خود یک رسانه ساخت، عنوان کرد: این بانو با استفاده از این هنر خود نگذاشت واقعه عاشورا و کربلا به فراموشی سپرده شود.

وی با اشاره به نام‌گذاری سالروز وفات حضرت ام‌البنین (س) به‌عنوان روز تکریم مادران و همسران شهدا، تصریح کرد: مادران شهدا به تأسی از حضرت ام‌البنین (س)شجاعت، صبوری و وظیفه‌شناسی را از ایشان آموختند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز بابیان اینکه حضرت ام‌البنین (س) سرباز اسلام تربیت کرد، اظهار داشت: وظیفه‌شناسی و عمل به وظیفه در زمان مناسب یکی دیگر از ویژگی‌ها و درس‌های این بانوی مکرمه است.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه بابیان اینکه حضرت ام‌البنین (س) از اشک نیز برای تبلیغ استفاده می‌کرد، گفت: حضرت زهرای اطهر بنیان‌گذار «گریه سیاسی» است و حضرت تا زمان شهادت دائم البکا بودند.

وی در ادامه به تشریح اقسام اشک پرداخت و «اشک خودسازی» را به‌عنوان یکی از انواع اشک برشمرد و با اشاره به بخشی از دعای کمیل که می‌فرماید «لَاَبکِیَنَّ عَلَیکَ بُکاءَ الفاقِدینَ» و «ارْحَمْ مَنْ رَأْسُ مَالِهِ الرَّجَاءُ وَ سِلاَحُهُ الْبُکَا»، گفت: این اشک برای خودسازی است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز از «اشک شوق» به‌عنوان یکی دیگر از انواع اشک نام برد و گفت: خداوند متعال در آیه ۸۳ سوره مبارکه مائده می‌فرماید: «تَرَی أَعْیُنَهُمْ تَفِیضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُوا مِنَ الْحَقِّ» که این اشک از سر شوق است.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه گفت: یکی دیگر از اقسام اشک، «اشک دروغی» است که خداوند در آیه ۱۶ سوره یوسف می‌فرماید: «وَجَاءُوا أَبَاهُمْ عِشَاءً یَبْکُونَ» که «برادران شبانگاه با چشم گریان نزد پدر بازگشتند» لذا این گریه، گریه واقعی نبود.

وی در ادامه از «اشک سیاسی» به‌عنوان مهم‌ترین نوع از اقسام اشک نام برد و اذعان داشت: حضرت امام خمینی (ره) از این قدرت و سلاح مؤثر در ادبیات سیاسی جهان پرده‌برداری کردند و فرمودند: «ما ملت گریه سیاسی هستیم، ما ملتی هستیم که با همین اشک‌ها سیل جریان می‌دهیم و سدهایی را که در مقابل اسلام ایستاده است خرد می‌کنیم.»

رییس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز خاطرنشان ساخت: بنیان‌گذار «اشک سیاسی» حضرت زهرا (س) و ادامه‌دهنده آن حضرت ام‌البنین (س)است.

کتاب شهدای مداح استان البرز تهیه شود 

آیت‌الله حسینی همدانی در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به اهمیت توجه به شهدای مداح در سطح استان، پیشنهاد داد: خوب است کتابی از زندگی شهدای مداح استان از انقلاب، دفاع مقدس و دفاع از حرم و امنیت تهیه شود.

وی با تأکید بر لزوم توجه به مداحان جوان و نوجوان، بیان داشت: به مداحان جوان فرصت بروز و شکوفا شدن دهید و خوب است از همین‌جا شروع و در مراسم هرساله بخشی از شاعران و ستایشگران را صرفاً به مادحان جوان اختصاص دهید.

رییس شورای سیاست‌گذاری امور مساجد استان البرز در خاتمه با هدیه دادن کتاب «الی الحسین» به شاعران و ستایشگران اهل‌بیت (ع) به معرفی این کتاب پرداخت و بیان داشت: «الی الحسین» یک کتاب پژوهشی و تحقیقی است که از زمان حضرت آدم (ع) تاکنون تمامی بیانات راجع به حضرت حسین (ع) را مستندا جمع‌آوری‌ کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =