دولتمردان و پیگیری‌های آموزشی، اقتصادی و هسته‌ای در استان‌ها

استان‌ها - ایرنا - نهمین روز بهمن ماه با حضور پررنگ دولتمردان و برخی معاونان وزرا در استان‌ها همراه بود و آنان در کنار افتتاح طرح‌های آموزشی، اقتصادی و کشاورزی پای درد دل های تولیدکنندگان و فعالان عرصه های مختلف نشستند.

به گزارش ایرنا، قرار گرفتن اغلب مناطق کشور در شرایط کم خطر کرونایی اعم از زرد و آبی، سبب شد تا سفرهای پنجشنبه دولتمردان به استان های مختلف این هفته نیز ادامه یابد که از جمله می توان به سفر رییس کل بانک مرکزی به فارس، وزیر آموزش و پرورش به اصفهان، وزیر علوم تحقیقات و فناوری به همدان و مسئولان سازمان انرژی اتمی به قم اشاره کرد.

گزیده‌ای از اقدامات و اظهارات مسئولان در این سفرها در این گزارش جمع بندی شده است:

تورم موجود، ناشی از محدودیت عرضه ارز است

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی که شامگاه هشتم بهمن در مسیر بازگشت از مسقط عمان وارد شیراز شده بود، امروز هم با فعالان اقتصادی این استان و هم با مدیران بانکی نشست داشت؛ وی در این نشست ها به ترسیم فضای اقتصاد کلان کشور بویژه تشریح سیاست های پولی در زمانه تحریم ها پرداخت.

وی گفت: تورم موجود در کشور ناشی از محدودیت عرضه ارز و انباشت نقدینگی است و لذا بالا رفتن قیمت ارز به دلیل محدودیت‌ها بدون تردید بر افزایش قیمت‌ها و تورم تاثیر زیادی داشته است.

همتی این را هم متذکر شد که در شرایط تحریم و با کاهش درآمدهای دولت، بخشی از ارزهای صادراتی نیز به کشور برنگشت که البته بخش مهمی از صادرکنندگان ارز خود را برگرداندند که قابل تقدیر است.

وی خاطر نشان کرد: اگر بانک مرکزی مانع واردات بدون انتقال ارز نمی‌شد و سایر محدودیت‌ها را اعمال نمی‌کرد نرخ ارز می‌توانست بسیار بالاتر برود.

اعتبارات دولتی در توسعه و نوسازی مدارس ۴ برابر شد

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در سفر به اصفهان گفت: اعتبارات دولتی در توسعه و نوسازی مدارس ۴ برابر شده و به سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی در عین حال از وجود سه هزار و ۹۰۰ مدرسه کانکسی در کشور خبر داد و تاکید کرد که این میزان در مقایسه با ۱۱۵ هزار مدرسه چندان رقم قابل توجهی نیست اما تلاش می شود با توسعه و ساخت مدارس دانش آموزان از محیط های مناسب آموزشی و مدارس با کیفیت بهره مند شوند.

وی در این سفر یک روزه از مرکز تحقیقات معلمان بازدید، مدرسه فرقدانی را افتتاح و با روسای ادارات آموزش و پرورش استان دیدار کرد.

تعداد دانشجویان به سه میلیون نفر کاهش یافته است

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جریان سفر به همدان از اجرای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی در سراسر کشور خبر داد و گفت: فعالیت برخی از مراکز آموزش عالی به دلیل کاهش تعداد دانشجویان توجیه اقتصادی ندارد که با اجرای این طرح ساماندهی می‌شوند.

وی با اعلام اینکه تعداد دانشجویان در کشور به سه میلیون نفر کاهش یافته و فعالیت برخی از مراکز دیگر توجیه اقتصادی برای دولت ندارد، اظهار داشت: تعداد مراکز آموزش عالی کشور بسیار زیاد است و اغلب آنها کوچک و دارای امکانات محدود هستند که نیازمند ایجاد تغییر و تحولی دراین زمینه برای ساماندهی و فعالیت بهینه آنها هستیم.

وی در این سفر در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه و اقتصاد مقاومتی استان همدان شرکت کرد.

همچنین امروز فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سفری به کردستان داشت و در نشست با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی این استان گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و معضل بیکاری، ارتقای فناوری‌های حوزه سلامت در راستای ورود به عرصه تجاری سازی با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان الزامی است و در همین زمینه تولیدات فناورانه در حوزه سلامت حمایت می‌شود.

بازدید از فردو و دستیابی به ۱۷ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصدی

امروز رییس سازمان انرژی اتمی و برخی مسئولان این سازمان به همراه رییس مجلس شورای اسلامی از تاسیسات هسته ای شهید علیمحمدی (فردو) در استان قم بازدید داشتند؛ بهروز کمالوندی سخنگوی این سازمان در حاشیه این بازدید به خبرنگاران گفت: پس از اجرای قانون راهبردی رفع تحریم ها،ذخایر اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد کشور به حدود ۱۷ کیلوگرم رسیده است.

وی وضعیت نصب سانتریفیوژهای IR-۲m را مورد توجه قرار داد و افزود: طبق مصوبه مجلس در برنامه قانون راهبردی رفع تحریم ها در سایت هسته ای نطنز تا قبل از پایان سه ماهه طرف غربی، یک هزار ماشین IR۲m را نصب خواهیم کرد.

هیچ مشکلی برای تامین مایحتاج شب عید نیست

عباس تابش رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که به اصفهان رفته بود، این اطمینان را به مردم داد که ارز مورد نیاز تا پایان امسال و همچنین برای سه ماه اول سال آینده تامین شده است و هیچ مشکلی برای تامین مایحتاج شب عید در کشور وجود ندارد.

وی همچنین گفت: پنج میلیون تن کالا در بندرها انبار شده است و به لحاظ پشتوانه کالا هیچ مشکلی نداریم و در مجموع شب عید خوبی را برای مردم متصور هستیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر یک روزه خود به اصفهان ضمن شرکت در جلسه تنظیم بازار این استان، از سه واحد منتخب نمونه ملی در زمینه رعایت حقوق مصرف کنندگان تجلیل و به طور میدانی از چند فروشگاه بزرگ در سطح شهر بازدید کرد.

مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در سفر یکروزه به آذربایجان‌غربی از نساجی خوی که یکی از واحدهای مهم تولیدی در شمال استان است، بازدید کرد.

تجهیز ۷۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم نوین آبیاری در سال جاری

مسعود علایی مشاور معاون وزیر جهادکشاورزی و مجری سامانه‌ها نوین آبیاری در سفر به بوکان در آذربایجان غربی گفت: امسال حدود ۷۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در مناطق و استان های مختلف کشور به سیستم نوین آبیاری تحت فشار تجهیز شده‌است.

وی اظهار داشت: هشت میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار اراضی آبی در کشور وجود دارد که از این میزان، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار به سامانه آبیاری نوین مجهز شده‌ است.

سواحل مکران فرصتی برای اشتغال در جنوب شرق کشور

محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه بازدید خود از بنادر جنوب شرق کشور، امروز بازدیدی از سواحل گردشگری درک، اسکله چندمنظوره جُد، اسکله صیادی شهید رجایی و موج شکن چندمنظوره گوردیم کنارک در منطقه چابهار داشت و به ایرنا گفت: سواحل مکران از گواتر دشتیاری تا زرآباد کنارک فرصتی مهم برای ایجاد اشتغال در زمینه تجارت، بازرگانی،گردشگری و کشاورزی است و می‌تواند به توسعه کشور بویژه سیستان و بلوچستان کمک کند.

وی افزود: فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی منطقه، نیازمند لجستیک و زیرساخت‌های مناسب است و خوشبختانه زون کانتینر یخچالی در چابهار برای صادرات وجود دارد و بندر صیادی شهیدرجایی ظرفیت ویژه‌ای برای صادرات دارد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به بخش جدید تجهیزات وارد شده به بندر چابهار،افزود: ۲ دستگاه جرثقیل ١٤٠ تنی به ارزش ۸.۵ میلیون دلار به عنوان بخشی از ٨٥ میلیون دلار تجهیزاتی است که از سوی هندی‌ها به این بندر وارد می‌شود و مکمل سایر تجهیزات است.
 

۱۱۶۰ واحد صنعتی جدید امسال در کشور راه‌اندازی شده‌است

علی رسولیان مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در حاشیه بازدید از کارخانه دوچرخه‌سازی قوچان گفت: از ابتدای امسال تاکنون هزار و ۱۶۰ واحد صنعتی جدید در شهرک‌های صنعتی ایجاد شده و به بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: با بهره‌برداری از این تعداد واحد صنعتی در مجموع ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته و ۲۰ هزار شغل جدید در کشور ایجاد شده است.

وی پیش از ورود به مشهد، سفری به خراسان شمالی داشت و در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا این نکته را گفت که ۹ هزار واحد صنعتی با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در کشور برای ورود به چرخه تولید و اشتغال به تسهیلات نیاز دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =