استاندار: ۱۰۵ طرح قابل افتتاح تا پایان دولت در فارس وجود دارد

شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: ۱۰۵ طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد در این استان وجود دارد که در صورت تامین تسهیلات حدود ۶۰۰ میلیارد تومانی تا پابان دولت می‌توان آنها را به بهره‌برداری رساند.

عنایت‌الله رحیمی، پنجشنبه در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که با حضور رئیس کل بانک مرکزی در شیراز برگزار شد افزود: در مجموع ۸۵۳ پروژه فعال با پیشرفت فیزیکی بین ۶۰ تا ۹۰ درصد در این استان وجود دارد که برای تکمیل آنها پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نیاز است.
وی ادامه داد: افزایش سقف اختیارات بانک‌های استان در زمینه افزایش سقف تسهیلات به ۲ برابر موجب کاهش تمرکزگرایی و هزینه‌های اداری خواهد شد.
او اظهار داشت: افزایش میزان پرداخت تسهیلات بانک‌ها به فعالان اقتصادی استان در بخش سرمایه ثابت و سرمایه در گردش و نیز تسهیل در سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور و فراهم شدن امکان انتقال پول به داخل کشور از دیگر اقداماتی است که می‌تواند رونق اقتصادی بیشتری را فراهم کند.
استاندار فارس تصریح کرد: اگر مدیریت بسیار مناسب اقتصاد کشور در شرایط بسیار سخت اعمال تحریم و شیوع کرونا وجود نداشت، شرایط بسیار وخیمی در اقتصاد ایران ایجاد می‌شد.
رحیمی افزود: جمهوری اسلامی و دولتمردان متقاضی تحریم نبوده‌اند و این مشکلی بود که از طرف قدرت‌های استکباری بر ملت ایران تحمیل شد.
وی ادامه داد: در استان فارس با هماهنگی نهادهای حاکمیتی و بخش خصوصی بدون پرداختن به حاشیه‌ها، رفع مشکلات اساسی در دستور کار قرار گرفته است.
او گفت: ارتباط مناسب و هماهنگی میان نهادهایی مانند دادگستری، مجمع نمایندگان استان، اعضای شورای تامین و نماینده ولی فقیه در فارس موجب شده است فضای مناسبی برای حل مشکلات مردم فراهم شود.
استاندار فارس، درآمد عمومی استان در ۱۰ ماهه امسال را سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد و افزود: درآمد مالیاتی استان نیز در این مدت با تحقق ۱۰۴ درصدی، سه هزار و ۱۰۹ میلیارد تومان بوده است.
رحیمی، با اشاره به رتبه اول استان فارس در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی طی سال‌های ۹۶ و ۹۹ ادامه داد: مجموع سرمایه‌گذاری خارجی جذب شده در استان فارس پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده که بیش از دو میلیارد دلار آن یعنی معادل ۶۴ درصد در چهار سال اخیر صورت گرفته است.
وی افزود: مجوز جذب ۶۸۵ میلیون دلار سرمایه ‌گذاری خارجی در فارس برای چهار طرح در قالب ۲۰ پروژه از هیات سرمایه‌گذاری خارجی کسب شده که این رقم بیش از سه و نیم برابر سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۹۸ است.
رحیمی گفت: به منظور ایجاد شفافیت در سیستم بانکی، تجمیع حساب‌های بانکی دولتی در فارس مورد توجه قرار گرفته و تعداد حساب‌های دولتی بانکی از هفت هزار و ۲۰۰ حساب به حدود یک هزار حساب کاهش یافته است.

بانک های خصوصی باید در خدمت توسعه استان فارس باشند
استاندارفارس، همچنین در جلسه شورای هماهنگی بانک‌های استان نیز گفت: بانک‌های خصوصی با توجه به برخورداری از امنیت، بازار و سپرده سرمایه‌گذاران فارس باید در خدمت توسعه این استان باشند و اطلاعات لازم را در اختیار مدیران استان قرار دهند.
رحیمی، افزود: تلاش کرده‌ایم در رابطه با بانک‌ها منصفانه برخورد کنیم و همواره از سیستم بانکی حمایت کرده‌ایم.
او ادامه داد: انتظار داریم در ارزیابی تضامین و وثائق از سوی بانک‌ها به ویژه برای وام‌های خرد، کارشناسی دقیقی صورت گیرد و این کار به گونه‌ای انجام شود که ملک و خانه‌های روستایی نیز به عنوان وثیقه وام پذیرفته شوند.
وی، با اشاره به وارد آمدن خسارت سرمازدگی به بیش از یک هزار هکتار از باغ‌های فارس اضافه کرد: برای حمایت از باغداران نیاز به پرداخت وام‌های کم بهره و کمک‌های بلاعوض هست که انتظار داریم بانک مرکزی در این زمینه حمایت لازم را داشته باشد.
استاندار فارس، بر لزوم افزایش اختیارات بانک‌های استان نیز تاکید کرد و افزود: کمک به بنگاه‌های کوچک و متوسط تاثیر خوبی در ایجاد اشتغال دارد، چرا که بسیاری از اشتغال حوزه خدماتی بر اثر شیوع کرونا آسیب دیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها