تجار حلبچه برای سرمایه‌گذاری مشترک با ایران اعلام آمادگی کردند

کرمانشاه- ایرنا- رییس اتاق بازرگانی استان حلبچه عراق اعلام کرد که تجار این استان برای سرمایه‌گذاری مشترک با سرمایه‌گذاران ایرانی در مناطق مرزی آمادگی دارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «پیشوا احمد محمود» که به همراه هیاتی تجاری به کرمانشاه سفر کرده است، روز پنجشنبه در دیدار با مدیران استان در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه، از ریشه تاریخی تعاملات ۲ استان سخن به میان آورد و گفت: ایران همواره یار دیرین مردم اقلیم کردستان عراق بوده که از جمله مهمترین این حمایت ها را می توان در زمان بمباران شیمیایی حلبچه دید.

وی با بیان اینکه آماده توسعه تعاملات اقتصادی با کرمانشاه و تجار ایرانی هستیم، اظهارداشت: در سال های اخیر سه تفاهم نامه همکاری بین کرمانشاه و حلبچه امضا شده است که نشان از تمایل ۲ طرف برای گسترش روابط دارد.

رییس اتاق بازرگانی حلبچه با استقبال از سرمایه گذاری مشترک در مناطق مرزی، توضیح داد: آماده سرمایه گذاری های مشترک در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی در مناطق مرزی هستیم.

احمد محمود، به وجود دشت های حاصلخیز در حلبچه اشاره کرد و گفت: می توانیم زمینه را برای حضور کشاورزان و فناوری های کشاورزی در این استان فراهم سازیم.

وی، خواهان حضور پررنگ تر تجار ایرانی در بازار عراق شد و گفت: علاوه بر کالاهای مصرفی ما مشتاق با همکاری با ایران در زمینه خدات فنی مهندسی هستیم.

راه اندازی حمل یکسره کالا به عراق 

رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه نیز در این نشست بر گسترش روابط تجاری با اقلیم کردستان عراق تاکید کرد و گفت: برای توسعه روابط اقتصادی ایران با اقلیم کردستان عراق علاوه بر آمادگی تجار مقامات دولتی نیز باید پای کار باشند.

کیوان کاشفی، با اشاره به رسمی اعلام شدن مرزهای شوشمی و شیخ صله از سوی دولت ایران افزود: از مقامات دولت عراق تقاضا داریم که روند رسمی کردن این مرزها را تسریع کنند.

وی به امضا اسناد همکاری بین کرمانشاه و استان حلبچه اشاره و خاطرنشان کرد: راه‌اندازی مرکز داوری مشترک بین اتاق‌های بازرگانی ۲ استان به منظور حل مشکلات احتمالی در زمینه معاملات اقتصادی در این اسناد دیده شده است.

رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه، راه‌اندازی حمل یکسره کالا بین ۲ کشور و تابعیت از روش‌های حمل و نقل بین‌المللی و حذف روند تخلیه و بارگیری را نیز ضروری دانست.

سرخط اخبار استان‌ها