عراق و اردن روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای را بررسی کردند

بغداد – ایرنا- نخست وزیر اردن امروز در دیدار جداگانه با نخست وزیر و رئیس جمهور عراق در بغداد درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای با آنها بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه دفتر نخست وزیری عراق آمده است که «بشر الخصاونه» نخست وزیر اردن امروز در دیدار با «مصطفی الکاظمی» همتای عراقی خود در بغداد درباره روابط دوجانبه و شماری از مسائل منطقه ای و بین المللی مورد علاقه مشترک بحث و تبادل نظر کرد.

براساس این بیانیه، دوطرف بر تقویت همکاری مشترک بین بغداد و امان و عمق روابط و پیوندهای برداری بین دو کشور تاکید کردند.

دو طرف سپس در بیانیه مشترکی بر تداوم تلاش برای حل بحران های منطقه و برقراری امنیت و ثبات و محکوم کردن همه اشکال تروریسم و ادامه تلاش مشترک برای مبارزه با آن تاکید کردند.

این بیانیه افزود: دو کشور درخصوص همکاری سه جانبه بین اردن و عراق و مصر، بر لزوم تسریع در اجرای نتایج اجلاس سران سه کشور در ماه اوت سال ۲۰۲۰ میلادی در امان تاکید کردند.

تسهیل و افزایش تبادل تجاری، احداث شهرک اقتصادی، همکاری در زمینه صنایع دارویی، انرژی، حمل و نقل، بهداشت، آب و فاضلاب و آموزش و پرورش و همکاری بخش خصوصی از دیگر توافق های دو کشور براساس این بیانیه بود.

الخصاونه همچنین با «برهم صالح» رئیس جمهور عراق دیدار و درباره روابط دوجانبه و مسائل مورد علاقه مشترک بحث و تبادل نظر کرد.

جزئیات بیشتری از دیدار الخصاونه و صالح تاکنون منتشر نشده است.

نخست وزیر اردن ظهر امروز در سفری رسمی وارد بغداد شد. بررسی آینده همکاری اردن و عراق در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی در راستای منافع مشترک دو کشور محور سفر الخصاونه به بغداد اعلام شد.

سفیر عراق در اردن بیست و هفتم دیماه گذشته از همکاری اطلاعاتی - امنیتی دو کشور و تهیه ۱۴ یادداشت تفاهم همکاری در زمینه های مختلف خبر داده بود.

«حیدر العذاری» تصریح کرده بود که ۱۴ یادداشت تفاهم بین عراق و اردن در زمینه های حمل و نقل، صنعت ، مواد معدنی، منابع آبی، آموزش عالی، کار و امور اجتماعی، فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی بین عراق و اردن تهیه شده و سفارت عراق در اردن و سفارت اردن در عراق بی وقفه در تلاش برای امضا و اجرایی کردن آنها هستند.

وی افزوده بود: پنج عدد از این یادداشت تفاهم ها عملا نهایی شده و آماده امضا است و منتظر تعیین زمان و مکان مناسب برای انجام این امر هستیم. تلاش ها برای نهایی کردن ۹ یادداشت تفاهم دیگر نیز در جریان است.

العذاری درباره همکاری امنیتی و اطلاعاتی بین عراق و اردن نیز گفته بود: اردن بر اساس روابط استراتژیک و تاریخی و جغرافیایی دو کشور نقش مهمی در حمایت و پشتیبانی از عراق در جنگ علیه تروریسم داشت.

وی افزوده بود: ثبات عراق به دلیل موقعیت دو کشور و مرزهای مشترکی که آنها را به هم متصل می کند، به سود اردن است. همچنین همکاری مشترکی در زمینه آموزش نیروهای عراقی وابسته به وزارت دفاع وجود دارد و سال گذشته هر سه ماه یک دوره آموزشی برگزار شد و همکاری ها همچنان ادامه دارد.

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق ۲۹ آذرماه گذشته در یک سفر از پیش اعلام نشده به اردن رفت و با شاه این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

دفتر الکاظمی آن زمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف در این دیدار روابط دو جانبه و مسائل مشترک مورد علاقه به ویژه مقابله با چالش های اقتصادی کنونی و روش‌های بهبودی نسبت به آثار همه گیری کرونا بر اقتصاد دو کشور را بررسی کردند.

عراق و اردن در قالب سازوکار هماهنگی سه جانبه با مصر همکاری می کنند. شهر قاهره چندی پیش شاهد رایزنی‌های سه جانبه این سه کشور برای تقویت روابط و همکاری در زمینه‌های مختلف بود.

آخرین نشست سه جانبه بین سه کشور در سطح وزیران امور خارجه درباره سازوکار هماهنگی سه جانبه درخصوص مسایل فی‌مابین و منطقه‌ای، ۲۲ مهرماه گذشته در شهر قاهره برگزار شده بود.

این رایزنی ها در چارچوب اجرایی کردن نتایج اجلاس سران سه کشور عراق، مصر و اردن صورت گرفت که شهریورماه گذشته در شهر امان برگزار شد.

امان پایتخت اردن چهارم شهریور گذشته شاهد برگزاری نشست سه جانبه «عبدالله دوم» شاه این کشور، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق و «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر بود که طی آن، همکاری منطقه‌ای و در صدر آن مسئله فلسطین و هماهنگی برای مقابله با شیوع «ویروس کرونا» مورد بحث قرار گرفت.

اردن، عراق و مصر تاکنون سه نشست در سطح سران برگزار کرده‌اند که نخستین نشست در ماه مارس سال ۲۰۱۹ میلادی در قاهره، دومین نشست در ماه سپتامبر همان سال در آمریکا و سومین نشست مردادماه گذشته، در امان برگزار شد.

قرار است چهارمین نشست سران اوایل سال جاری میلادی با سفر «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر به بغداد برگزار شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار جهان