۹ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۰۹
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84202576
۰ نفر

برچسب‌ها

عفو بین الملل خواستار توقف صادرات سلاح فرانسه به لبنان شد

تهران-ایرنا- عفو بین الملل در بیانیه ای جدید، فرانسه را بخاطر آنچه استفاده از تسلیحات صادراتی این کشور در سرکوب اعتراضات لبنان خواند، سرزنش کرد و از پاریس خواست فروش سلاح به لبنان را متوقف کند.

منظور از تسلیحات در این بیانیه، تجهیزات ضد شورش است که تجارت آن در دنیا برای مقابله با آشوب‌ها و اغتشاشات، امری عادی است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه نوشت: سازمان عفو بین المل امروز (پنجشنبه) فرانسه را به دلیل نقش سلاح های صادارتی این کشور در سرکوب مردم لبنان توبیخ کرده است. در بیانیه عفو بین الملل ادعا شده، از گلوله های لاستیکی، گاز اشک آور و پرتابگرهای ساخت فرانسه برای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز در لبنان استفاده شده است.

این سازمان در بیانیه اش افزود: فرانسه سالها در تجهیز نیروهای امنیتی لبنان با وسائلی که از آنها برای ارتکاب یا تسهیل نقض جدی حقوق بشر استفاده می شود، نقش داشته است.

آیمریک الیون/ Aymeric Elluinمسوول انتقال تسلیحات در  بخش فرانسه عفو بین الملل گفت: ما از فرانسه می خواهیم اطمینان دهد که فروش تسلیحات دیگری در آینده در کار نخواهد بود، تا زمانی که مقامات لبنانی موارد نقض گذشته را تایید کنند.

وی با بیان این که نیروهای امنیتی لبنان در یک فضای مصونیت کامل فعالیت می کنند، افزود: تحقیقات موثری درباره استفاده غیر قانونی از سلاح ها از جمله سلاح های ساخت فرانسه علیه معترضان مسالمت آمیز انجام نشده و هیچ نیروی امنیتی از سوی مقامات قضایی لبنان مقصر شناخته نشده است.

در بیانیه عفو بین الملل در حالی آشوب های فلج کننده سال های۲۰۱۹ و ۲۰۲۰  میلادی را مسالمت آمیز دانسته و مدعی سرکوب آن توسط دولت لبنان شده است که برخی دسته های تندرو و افراطی حتی به مراکز دولتی و خصوصی در بیروت حمله کرده و خسارات زیادی وارد کردند ولی در عین حال این اغتشاش ها و آشوب ها کمترین تلفات انسانی را به همراه داشته است.

 بیانیه عفو بین الملل اضافه کرده "از زمان آغاز اعتراضات بی سابقه ضد دولتی در لبنان در اکتبر ۲۰۱۹ بارها از گلوله های لاستیکی، نارنجک های گاز اشک آورد و دیگر پرتابگرهای ساخت فرانسه استفاده شده است. همچنین از چنین تجهیزاتی در سال ۲۰۱۵  برای متفرق کردن معترضان در اعتراضات بر سر بحران مدیریت پسماند که باعث انباشته شدن اشغال ها در سراسر پایتخت لبنان شد، استفاده شده است."

عفو بین الملل ادعا کرده که یافته های آن بر اساس تحلیل بیش از ۱۰۰ ویدئوی اعتراضات در بیروت و شواهد و اسناد پزشکی محققان این گروه است.

در این گزارش نیروهای امنیتی لبنان به پرتاب مستقیم گاز اشک آور به سمت معترضان و شلیک گلوله های لاستیکی به سینه آنها در اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ تا آگوست ۲۰۲۰ متهم شده اند.

بیانیه عفو بین الملل در باره آشوب های لبنان درحالی است که در جریان انتخابات در آمریکا با هجوم افراط گرایان به ساختمان کنگره، نیروهای امنیتی آمریکا برای مقابله از سلاح گرم استفاده کرده و بر روی معترضان خشمگین طرفدار ترامپ آتش گشودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار جهان