جذب سرباز در بنگاه‌­های تولیدی

تهران - ایرنا - معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت اعلام کرد: از آبان‌ماه امسال تاکنون ۴۲ سرباز در قالب طرح سرباز تاپ به عنوان امریه در بنگاه­‌های تولیدی و تجاری بزرگ مشغول به فعالیت شده­ اند.

به گزارش روز پنجشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «برات قبادیان» افزود: اجرای این طرح با توجه به تلاش‌­های صورت­ گرفته و استمرار در سال­­­‌های آتی، گام موثری در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه، مهارت آموزی دانش­ آموختگان نخبه و در طولانی مدت منجر به توانمندسازی بنگاه‌­های تولیدی و تجاری خواهد شد.

وی ادامه داد: دو نفر از افراد اعزام شده دانش­ آموخته مقطع دکتری و مابقی کارشناسی ارشد و در رشته­ های تحصیلی مهندسی مکانیک، مهندسی مواد، مهندسی معدن  بوده اند که پس از طی مراحل لازم به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی و به عنوان امریه در بنگاه­های تولیدی و تجاری بزرگ مشغول به فعالیت شده ­اند.

وی ادامه داد: طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) با محوریت معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ستاد کل نیروهای مسلح اجرا می‌شود.

اجرایی شدن طرح تاپ در سه بخش

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت خاطرنشان کرد: این طرح در سه بخش برای برای دانش‌آموختگان مشمول خدمت سربازی که تمایل دارند دوران خدمت سربازی خود را در بنگاه‌های اقتصادی بگذارانند، دانشجویان تحصیلات تکمیلی که تمایل دارند پایان‌نامه‌های خود را به‌صورت مساله‌محور انجام دهند و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی که مایلند در قالب طرح پسادکترای صنعتی و فرصت مطالعاتی در بنگاه‌های صنعتی و معدنی، انجام پروژه‌های مستقل یا مشترک فعالیت کنند، اجرا می‌شود.

ایجاد ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه و کاربردی شدن پروژه های دانشگاهی

قبادیان ادامه داد: از جمله ویژگی های مهم این طرح ایجاد ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه، کاربردی کردن پروژه های دانشگاهی دانشجویان و اساتید و استفاده از توانمندی­های بالقوه دانش ­آموختگان نخبه و ممتاز در واحدهای تحقیق و توسعه بنگاه­‌های صنعتی، معدنی و تجاری که پیشانی توسعه و پیشرفت بنگاه­‌ها محسوب می‌شوند، است.

وی گفت: حضور و فعالیت دانشجویان، اساتید و سربازان در بنگاه‌های صنعتی معدنی منجر به کسب تجربه عملیاتی و مهارت‌­های لازم برای آن­ها می­‌شود.

اعلام سه هزار و ۶۰۰ نیاز پژوهشی 

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت  با اشاره به استقبال بنگاه­‌های تولیدی و تجاری، دانشجویان، اساتید و دانش ­آموختگان ممتاز دانشگاه‌­های برتر کشور از این طرح، گفت: تاکنون ۱۳ هزار و ۳۱۹ بنگاه صنعتی و معدنی در سراسر کشور بیش از سه هزار و ۶۰۰ نیاز پژوهشی خود را در سامانه تاپ به نشانی WWW.IRANETOP.IR ثبت کرده و ۵۷۰ دانشجو و ۶۹۴ استاد جهت رفع نیازهای ثبت شده در سامانه مذکور اعلام آمادگی کرده اند.

قبادیان افزود: باتوجه به تحلیل­های انجام شده بیشترین نیازهای ثبت شده مربوط به رشته ­های مکانیک، مدیریت، معدن، برق و متالورژی بوده و همچنین بنگاه­‌های استان‌­های اصفهان، البرز و خوزستان بیشترین سهم را در ثبت نیازها دارا بودند. در نهایت تاکنون چهار قرارداد در قالب پروژه تحقیقاتی بین استادان و دانشجویان و بنگاه‌های صنعتی و معدنی در استان­‌های مازندران، گیلان و چهارمحال و بختیاری در حوزه‌­های صنایع شیمیایی و غذایی منعقد شده است.

ثبت نام ۴۹۱ دانش ­آموخته تحصیلات تکمیلی 

وی گفت: همچنین در بخش سرباز بیش از هزار موقعیت در واحدهای تحقیق و توسعه بنگاه­‌های داوطلب برای جذب سرباز امریه تاپ معرفی و ۴۹۱ دانش ­آموخته تحصیلات تکمیلی به عنوان متقاضی در سامانه مذکور ثبت­‌نام کرده‌­اند که از این میان نزدیک به ۱۴۰ مورد پرونده تکمیل و جهت انجام ارزیابی و تعریف پروژه در واحدهای تحقیق و توسعه متناسب با تخصص دانش­ آموختگان، در دبیرخانه ستادی طرح تاپ مورد بررسی قرار گرفته ­است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار اقتصاد