کمک به اصلاح قوانین از خدمات بزرگ حوزه علمیه است

قم - ایرنا - رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: یکی از بزرگترین خدمات حوزه علمیه به نظام اسلامی این است که در برنامه های نظام در ریل گذاری و اصلاح قوانین کمک کند.

به گزارش عصر پنجشنبه مرکز خبر حوزه، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تاسیس این مرکز از مسائلی بود که خیلی دیر اتفاق افتاد و باید در همان روزها و دوره‌های نخستین مجلس، این مرکز با هدف ارتباط نظاممند بین حوزه و مجلس راه اندازی می شد.

وی ارتباط مستمر بین قوا و نهادهای حاکمیتی با حوزه های علمیه را ضروری دانست و افزود: علاوه بر مجلس، ارتباط نظام مند بین دولت ها و حوزه های علمیه نیز لازم است چرا که در طرح‌های مجلس و لوایح دولت،  باید به مبانی فقهی و اسلامی توجه شود یعنی از منظر دینی و فقهی مسائل رصد و در طرح‌ها و لوایح در نظر گرفته شود.

وی ارتباط مستمر مجلس و دولت با حوزه ها را مساله‌ای فراتر و مهمتر از حضور فردی طلبه ها و روحانیان در قوای سه گانه کشور دانست و گفت: این درست است که طلبه ها و روحانیان در نظام حاکمیتی و قوای سه گانه حضور دارند اما هیچ گاه ارتباط آنها با حوزه، یک رابطه تعریف شده نبوده است مثلا نمایندگان روحانی مجلس مانند سایر نمایندگان به طرح ها و لوایح رای می‌دهند اما این رای و نظر، معمولا دارای عقبه و پشتوانه کارشناسی حوزوی نیست.

امام جمعه قم با اشاره به وظایف شورای نگهبان در بررسی مصوبه های مجلس تاکید کرد: وظایف شورای نگهبان معلوم و مشخص است و این نهاد، تنها موارد مخالف با اسلام و قانون اساسی را در طرح ها و لوایح شناسایی می‌کند، بنابر این نمی‌توان از شورای نگهبان انتظار داشت که برای ما نظام سازی کند، این مساله نیازمند کار کارشناسی و ارتباط نهادها با حوزه های علمیه است.

حسینی بوشهری با تاکید بر آمادگی جامعه مدرسین برای همکاری و تعامل فکری و کارشناسی با مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: جامعه مدرسین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی از سوی حضرت امام(ره) ماموریت داشت که راجع به مسائل اقتصادی نظر بدهد و جلسه های متعددی نیز در این خصوص تشکیل شد اکنون نیز همچون گذشته آماده تعامل و همفکری با نهادها و قوای کشور هستیم.

رئیس جامعه مدرسین با استقبال از پیشنهاد و تقاضای رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برای همکاری حوزه و مجلس تاکید کرد: یکی از بزرگترین خدمات حوزه علمیه به نظام اسلامی این است که در برنامه های نظام برای ریل گذاری و اصلاح قوانین کمک کند.

وی ادامه داد: امیدواریم با کار کارشناسی و مبنایی، به جایی برسیم که طرح‌ها و مصوبات مجلس، با کمترین اشکال ها از سوی شورای نگهبان مواجه شود و یا اینکه اصلا اشکالی وجود نداشته باشد، و این همان مجلس انقلابی مورد نظر رهبر معظم انقلاب است.

در ابتدای این دیدار، رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه گزارشی از وظایف و برنامه های این مرکز ارائه گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، برای پرکردن خلا قانونگذاری بر اساس فقه و مبانی اسلامی تشکیل شده است و طی ۱۰ سال گذشته که این مرکز تشکیل شده، کارهای خوبی نیز صورت گرفته است.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی رجایی نیا با اشاره به حجم بالای قوانینی که نیازمند بازنگری است افزود: بازنگری این قوانین، نیازمند آسیب شناسی و پژوهش های فقهی است و امیداوریم با تعامل و ارتباط بیشتر با حوزه‌های علمیه بویژه جامعه مدرسین، از نظرهای کارشناسان و عالمان دینی بیش از پیش استفاده کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =