۹ بهمن و مهمترین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان‌ها - ایرنا - سه هفته دیگر ورود ویروس کرونا به ایران یکساله می‌شود؛ در این مدت چه بسیار هموطنانی که بر اثر شیوع این همه گیری داغ عزیزی بر دلهایشان نشسته و چه بسیارتر هستند آنهایی که هنوز در کمین بیماری کووید ۱۹ زیست می کنند.

به گزارش ایرنا، امروز نهم بهمن ماه وزارت بهداشت آمار داد که در ۲۴ ساعت گذشته ۸۵ ایرانی دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا چهره در نقاب خاک کشیدند و ۶ هزار و ۵۲۷ مبتلای دیگر شناسایی شدند؛ این یعنی هنوز سرعت انتشار بیماری بالاست هرچند روند مرگ ناشی از این ویروس به همت جهادگران عرصه سلامت کنترل شده‌است.

اینکه چرا هنوز تعداد مبتلایان روزانه کاهش نمی یابد و هر روز هموطنان بیشتری در دام بیماری کووید ۱۹ گرفتار می شود، پاسخ روشنی دارد: رعایت نکردن دستورهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی؛ اصلی که از ابتدای شیوع ویروس کرونا از سوی متولیان بهداشت و سلامت کشور بارها تاکید شده اما همین آمار چند هزار نفری ابتلای روزانه نشان می دهد که هنوز آنطور که باید برخی خطر بیماری زایی و مرگ ناشی از این ویروس را درک نکرده اند.

با این اوصاف تعداد مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ از ابتدای شیوع این بیماری در ایران اکنون به یک میلیون و ۳۹۸ هزار و ۸۴۱ نفر و تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۷ هزار و ۷۳۶ نفر رسیده است؛ یعنی حدود ۱.۵ درصد از جمعیت ایران به این بیماری مبتلا شده اند.

مروری بر اخبار کرونایی ایرنا از استان‌های مختلف نیز نشان می دهد که ابتلا به این بیماری پس از کنترل ناشی از محدودیت های آذرماه، اکنون با آهنگی ملایم در حال رشد است و از این رو اوج گیری مجدد آن و ثبت موج جدیدی از شیوع آن دور از انتظار نیست.

در این ارتباط معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار امروز گفت: با عادی‌انگاری شهروندان، آمار مبتلایان به کرونا رو به افزایش است و زنگ خطر چهارمین اوج گیری کرونا در این شهرستان شنیده می شود به طوری که طی سه هفته گذشته آمار مبتلایان و بستری شدگان ناشی از کرونا در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نسبت به اوایل دی ماه افزایش یافته است.

در اردبیل نیز با وجود وضعیت نسبتاً پایدار این استان، همچنان ۱۷۴ نفر مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که حدود یک سوم این تعداد (۶۰ نفر) در بخش‌های ویژه  تحت مراقبت قرار دارند.

آنطور که از ساوه خبر رسید، در این شهرستان یک شهروند با وجود داشتن علائم بیماری و دادن آزمایش های مربوطه، با ساده انگاری و بی مسئولیتی در یک مراسم عروسی حضور می یابد و در نتیجه 12 شهروند دیگر را به این بیماری مبتلا می کند؛ این بی موالاتی در شرایط رخ داد که ساوه در زمره شهرهای آبی کرونا و کم خطر قرار دارد.

در این ارتباط رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز گفت: استان در وضعیت آبی کرونا به سر می‌برد ولی اگر کرونا عادی‌انگاری شود باید منتظر موج جدید این بیماری در اسفند ماه باشیم.

در استان لرستان که هنوز شهرستان های خرم آباد، ازنا، الیگودرز، دلفان و سلسله در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، استاندار هشدار داد که اگر موج چهارم ویروس کرونا شیوع پیدا کند بسیار خطرناک است چرا که رفتار این ویروس جدید شده و سرعت انتشار همچنین درصد مرگ بالایی را در پی خواهد داشت.

همچنین فرماندار ساری وضعیت کرونایی این شهرستان را " بسیار شکننده " توصیف کرد و نسبت به بازگشت رنگ‌بندی قرمز در صورت تداوم بی اعتنایی برخی از شهروندان و اصناف به پروتکل‌های بهداشتی هشدار دارد.

از سوی دیگر معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه تعداد کل بیماران کرونایی بستری در استان ۴۲۵ نفر است، اعلام کرد: تعداد بستری‌های روزانه نیز حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر است؛ این روند کاهشی بیماران کرونایی در استان از ۲ ماه پیش آغاز شده و از ۲ هفته قبل، روند ثابتی را به خود گرفته است.

با این حال رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی امروز گفت: روند فوت شهروندان استان بر اثر ابتلا به کرونا همچنان ادامه داشته و با اضافه شدن یک نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته، کل فوتی های ناشی از این ویروس در استان به سه هزار و ۵۰۳ نفر رسیده است.

همچنین سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: ۱۵۱ بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد ۳۸ نفر به دلیل شرایط حاد در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند. 

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری امروز در نشست روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا با ابراز نگرانی از بروز برخی علایم درخصوص خیز بیماری کرونا در بعضی شهرها از جمله پایتخت گفت: باید سریعا محدودیت‌های لازم در هر استان یا شهرستان درحال حرکت به سمت وضعیت نارنجی یا حتی زرد، اعمال شود.

موضوع روند فعالیت کسب و کارهای مرتبط با ایام عید و اهمیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی این کسب و کارها، از محورهای گزارش‌های جداگانه کمیته‌های اقتصادی و بهداشتی و درمانی و قرارگاه عملیاتی ستاد بود که رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به این گزارش تاکید کرد که باید با رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی، از آغاز موج چهارم بیماری کرونا جلوگیری شود تا به این ترتیب مسئولان ناچار نشوند مجددا یک سلسله محدودیت‌ها را در شهرهایی که در وضعیت نارنجی و یا قرمز قرار می‌گیرند، اعمال کنند.

رییس جمهور به همه کمیته‌ها بویژه کمیته تبلیغات و قرارگاه عملیاتی دستور داد که هشدارهای لازم در خصوص ضرورت رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی با هدف حفظ سلامتی مردم و تداوم فعالیت‌های مرتبط با معیشت مردم، داده شود.

روحانی پس از ارائه گزارش کمیته بهداشتی و درمانی از اقدامات انجام شده در خصوص تولید واکسن داخلی و روند خرید واکسن از خارج، ابراز امیدواری کرد که با اقدامات موثر انجام شده، واکسن ساخت داخل بتواند همه مراحل تایید کیفی را طی کرده و مجوزهای لازم را کسب کند و واکسیناسیون با واکسن‌های خریداری شده از خارج نیز، طبق جدول اولویت‌هایروه هدف، در ماه بهمن آغاز شود.

کرونا در کنار تبعاتی بهداشتی و اجتماعی؛ آسیب های اقتصادی هم به دنبال داشت؛ در این ارتباط امروز مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان اطلاع داد که سه هزار و ۹۰۰ کارگر تحت پوشش بیمه اجتماعی در این استان متاثر از شیوع ویروس کرونا از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند که این تعداد نسبت به ابتدای امسال کاهش چشمگیری یافته است.

در مشهد معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: از ابتدای اسفند سال گذشته تا آخر دی ماه امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا ۳۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال خسارت به حوزه گردشگری شهر مشهد وارد شده است.

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: با همه‌گیری ویروس کرونا و تعطیلی هتل‌ها و مراکز گردشگری، ۶۴۸ تن از شاغلان استان در این بخش بیکار شدند.

امروز مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) سیستان و بلوچستان اعلام کرد این ستاد امسال برای مبارزه با ویروس کرونا شامل راه‌اندازی کارگاه‌های تولید ماسک، محلول ضدعفونی، تجهیز گروه‌های جهادی جهت ضدعفونی معابر و اماکن عمومی این استان یک میلیارد ریال هزینه کرده است.

فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر نیز گفت: از ابتدا شیوع کرونا سپاه این استان برای آسیب دیدگان در اثر شیوع ویروس کرونا در مجموع ۱۰۲ میلیارد تومان کمک رسانی کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =