وزیر علوم: طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی اجرا می‌شود

همدان- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اجرای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی در سراسر کشور خبر داد و گفت: فعالیت برخی از مراکز آموزش عالی به دلیل کاهش تعداد دانشجویان توجیه اقتصادی ندارد که با اجرای این طرح ساماندهی می‌شوند.

به گزارش ایرنا، «منصور غلامی» روز پنجشنبه در جریان سفر به همدان و شرکت در شورای توسعه و برنامه ریزی استان در جمع خبرنگاران، افزود: تعداد مراکز آموزش عالی کشور بسیار زیاد است و اغلب آنها کوچک و دارای امکانات محدود هستند که نیازمند ایجاد تغییر و تحولی دراین زمینه برای ساماندهی و فعالیت بهینه آنها هستیم.

وی گفت: در سال های گذشته شاهد افزایش دانشجو تا ۴.۵ میلیون نفر در دانشگاه های کشور بودیم اما اکنون این رقم به سه میلیون دانشجو کاهش یافته و فعالیت برخی از مراکز دیگر توجیه اقتصادی برای دولت ندارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در اجرای طرح ساماندهی، هیچ دانشگاهی تعطیل نمی شود بلکه در قالب یک شبکه علمی به دانشگاه های بزرگ تر متصل شده و از امکانات و سرویس های آنها برخوردار می‌شود و در واقع با این اقدام، هم افزایی در عرصه علمی و آموزش این مراکز ایجاد می شود.

غلامی افزود: فراهم کردن تمام امکانات برای مراکز دانشگاهی کوچک و پراکنده با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور، سالها طول میکشد و این اصلا به صرفه و صلاح نیست.

او گفت: اختصاص منابع ملی کشور به چنین مراکزی اتلاف سرمایه است و با یک برنامه مشخص به سمت بهره وری از دانشگاه ها پیش خواهیم رفت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: اجرای طرح ساماندهی موجب ارتقای علمی و هم افزایی و آمادگی برای یک حرکت علمی قوی در آینده می‌شود و هیچ جای نگرانی نیست.

به گزارش ایرنا، وزیر علوم در بهمن سال ۹۷ از آماده شدن طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی خبر داد، طرحی که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و قانون برنامه ششم توسعه، وزارت علوم را ملزم به ادغام دانشگاه های کوچک در دانشگاه های بزرگ از سال ۹۸ کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز(پنجشنبه) در جریان سفر به استان همدان در شورای برنامه ریزی و توسعه این استان شرکت کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها