۲۱ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در استان مرکزی ساخته می‌شود

اراک - ایرنا- مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی گفت : ۲۱هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در راستای طرح اقدام ملی مسکن در این استان ساخته می‌شود.

«احمدعلی جعفری»  روز پنجشنبه در یک نشست خبری افزود: ۴۳هزار و ۶۰۰ متقاضی در طرح اقدام ملی مسکن در استان ثبت نام کرده بودند که حدود نیمی از آنان واجد شرایط شناخته شدند.

وی اظهار داشت: اعطای تسهیلات در طرح اقدام ملی مسکن به ازای هر واحد یک میلیارد ریال، با دوران تنفس دو سال و فروش اقساطی ۱۰ ساله است و  در مجموع بازپرداخت این تسهیلات ۱۲ سال به طول می‌انجامد.
وی با اشاره به طرح های بانک مسکن به مناسبت دهه فجر و تاسیس ۸۲ سالگی این بانک گفت : طرح بخشودگی جرائم  با عنوان « مهراندیش» یکی از برنامه‌ها است که بر اساس آن  متقاضیانی که تا ۲۰ اسفندماه نسبت به پرداخت معوقه بدهی خود اقدام کنند،  از بخشودگی ۶ درصدی کل جرائم برخوردار می‌شوند.
مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی ادامه داد: در  « طرح ۸۲» نیز  متقاضیانی که بخواهند از تسهیلات خرید مسکن بهره‌مند شوند از تخفیف ۵۰ درصدی اوراق بدون سپرده تا سقف تسهیلات مقرر شده برخوردار می شوند که مدت زمان پرداخت این تسهیلات پنج ساله با نرخ ۱۸ درصد است.
جعفری اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه در مجموع ۶ هزار میلیارد ریال در قالب ۹ هزار فقره تسهیلات در استان پرداخت شده است که نسبت به مشابه سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته‌است.
وی میزان مطالبات معوق بانک مسکن استان را ۶۵۰میلیار ریال ذکر کرد و افزود : پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در حال تصویب است و از ابتدای سال آتی این طرح به منظور ایجاد رونق بازار مسکن اجرایی می‌شود.
مدیر شعب بانک مسکن بیان داشت : میزان تسهیلات پرداختی به بافت فرسوده شهری امسال حدود ۱۰۰میلیارد ریال بوده است که استقبال زیادی برای دریافت آن از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی در این حوزه نشده است.
جعفری در خصوص اعطای تسهیلات ازدواج نیز گفت : میران تسهیلات پرداختی به زوج‌های جوان برای هر نفر ۵۰۰ میلیون ریال است که برای خانواده شهدا و ایثارگر تا سقف یک میلیارد ریال افزایش می‌یابد که حجم تسهیلات از ابتدای امسال تاکنون ۷۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای ۱۴۰ فقره بوده است.
وی در خصوص پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی نیز بیان کرد : سقف این تسهیلات به نهادهای حمایتی به ازای هر فرد ۵۰۰ میلیون ریال با نرخ چهار درصد و بازپرداخت  هفت ساله است که امسال تسهیلات این بخش ۶۴میلیارد ریال برای ۱۴۶ فقره بوده است.
مدیر شعب بانک مسکن در خصوص میزان پرداخت تسهیلات از محل اوراق در سال جاری هم گفت : پرداخت تسهیلات از محل اوراق در قالب‌های مختلف بوده که در بخش ساخت ۱۰۶ میلیارد ریال، در قالب خرید یک هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال برای هزار و ۵۰۰ فقره و در قالب فروش اقساطی مشارکتی حدود ۳۰۵ فقره با اعتبار ۱۲۸میلیارد ریال  است.

مشمولان طرح اقدام ملی مسکن  و افراد تحت تکفل آنان باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از ابتدای سال  ۱۳۸۴ به بعد بوده و از ۲۲ بهمن ماه ۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد و یا در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن) فرم ‹‹ج›› متقاضیان سبز باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها