گرد و غبار دید افقی در قصرشیرین را به پنج هزار متر کاهش داد

قصرشیرین- ایرنا- ورود سامانه‌ای ناپایدار و یک توده هوای غبارآلود که از ساعاتی قبل امروز (پنجشنبه) آسمان قصرشیرین را فرا گرفت و همچنان نیز ادامه دارد، میزان دید افقی در این شهرستان مرزی را به پنج هزار متر کاهش داد.

سرپرست اداره هواشناسی قصرشیرین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: هم اکنون میزان دید افقی در این شهرستان، پنج هزار متر از حد استاندارد یک هوای سالم (۱۰ هزار متر) کمتر است.

وی اظهارداشت: هم اکنون باد با سرعت ۱۵ متر بر ثانیه معادل ۵۷ کیلومتر بر ساعت و به صورت لحظه ای در حال وزیدن است.

سرپرست اداره هواشناسی قصرشیرین گفت: دمای فعلی هوای قصرشیرین ۱۹درجه سانتیگراد بالای صفر و رطوبت هوا ۳۴ درصد و طبق پیش بینی های هواشناسی سامانه ناپایدار تا اواخر روز جمعه در جو منطقه حاکم است.
نجفی افزود: از ابتدای امسال تاکنون این شهرستان ۲۰ روز درگیر گرد و خاک بود که روزهای غبارآلود در فروردین یک روز، اردیبهشت هفت روز، خرداد ۶ روز، تیر یک روز، شهریور یک روز، آبان ۲ روز، آذرماه یک روز و بهمن یک روز بوده است.

وی ادامه داد: امسال از اول فروردین ماه تاکنون ۱۵۱.۴ میلی متر باران در قصرشیرین باریده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۰ درصد کاهش داشته است.

گرد و غبار موجود در هوای منطقه به ویژه نواحی مرزی کشور نتیجه وزش باد شدید در بیابان های عراق است که پس از مدتی وارد آسمان شهرهای مرزی و موجب آلودگی هوای این مناطق و دیگر شهرهای کشور شده است.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت و ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق در چند سال اخیر برخی از روزها، درگیر گرد و غبار و آلودگی هوا ناشی گرد و غبار بوده است.   

سرخط اخبار استان‌ها