۹ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۹
کد خبرنگار: 3046
کد خبر: 84202301
۴ نفر

برچسب‌ها

قالیباف: در غنی سازی ۲۰ درصد از برنامه جلوتریم

قم - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی در بازید از مجتمع غنی سازی فردو در استان قم تصریح کرد: در غنی سازی ۲۰ درصد و هم در زمانبندی از برنامه جلوتر هستیم.

به گزارش ایرنا، محمدباقر قالیباف که به اتفاق هیات همراه روز پنجشنبه از مجتمع غنی سازی شهید علی محمدی (فردو) بازدید کرد، گفت: در غنی سازی اورانیوم بسیار جلوتر از برنامه زمانبدی شده هستیم.

رییس مجلس افزود: این نوید را به مردم عزیز کشورمان می‌دهم که اگر بحث مربوط به غنی سازی ۲۰ درصد ۱۲۰ کیلو در سال بود، در همین زمان کمتر از یک ماه متخصصان توانستند ۱۷ کیلو غنی سازی کنند یعنی از جهت زمان بندی نیز جلوتر هستیم. 

وی اظهار داشت: نصب سانترفیوژهای IR۲m نیز مسیر خودش را طی می کند؛ بخشی از آن نصب شده و بخشی هم در حال نصب است

قالیباف با تاکید بر اهمیت صنعت صلح آمیز هسته ای در روند توسعه کشورها از جمله برای ایران از همه متخصصان و دست اندرکاران این بخش قدردانی کرد. 

وی همچنین گفت که از طرف خود و نمایندگان مجلس از دولت به خاطر اجرای مرحله به مرحله و بدون درنگ و هم در موضعگیری هم در عمل، قانون هسته‌ای مصوب مجلس تشکر می کند. 

رییس مجلس افزود: در این خصوص بویژه از سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه که گام های جدی و اساسی برداشتند، قدردانی می‌کنم. 

قالیباف در بخش دیگری از سخنان گفت: گروه ۱+۵ به وظایف خود در چارچوب برجام عمل نکرد به همین دلیل ما هم هیچ وظیفه ای برای انجام تعهدات مذکور نداریم. 

وی تاکید کرد: هر وقت آنها به تعهدات خود عمل کنند، یعنی تحریم ها از جمله در فروش نفت و مسائل بانکی و تجارت رفع شد، در چنین شرایطی با ارایه گزارش به مجلس شورای اسلامی، بر اساس همان مواد ۳۶ و ۳۷ برجام، به این توافقنامه بر می گردیم و به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

قالیباف اظهار داشت: هدف از بازدید و نظارت میدانی  امروز در جریان قرار گرفتن از روند غنی سازی ۲۰ درصدی ایران در قالب قانون راهبردی رفع تحریم ها است؛ ما مصمم هستیم قانون رفع راهبردی تحریم ها را تا برداشته شدن کامل تحریم ها ادامه دهیم. 

رییس مجلس با تاکید بر اینکه صنعت هسته ای ایران گام بزرگی در رفع و خنثی سازی تحریم ها برداشته است، خاطرنشان کرد: اگر دشمن نمی خواهد کشور دارای این فناوری باشد، بخاطر این است که آنها از وجود یک ایران قوی و آگاه ناراحت هستند.

به گفته وی، صنعت هسته ای این کمک را به ما می کند که بتوانیم در صنایع مختلف خودکفا شویم و مشکلات امروز کشور را حل کنیم. 

قالیباف یادآور شد: برای برداشتن گام های جدی در مسیر پیشرفت و رشد کشور نیازمند پیشران هایی در حوزه های مختلف هستیم و یکی از پیشران های اصلی در مسیر پیشرفت کشور صنعت هسته‌ای است. 

وی اضافه کرد: صنعت هسته ای ترکیبی از علم و دانش های مختلف است که می تواند در حوزه های مختلف مانند دارو درمان، تشخیص بیماری ها، کشاورزی، افزایش راندمان تولید وغیره به کمک کشور بیاید.

قالیباف افزود: از تمام کسانی که در مسیر ایران قوی و عمل به منویات مقام معظم رهبری گام برداشته اند و گوشه ای از ایران قوی در این محل رقم خورده است، تشکر می کنم.

وی در پایان با اشاره به در پیش بودن ایام دهه فجر انقلاب اسلامی  گفت: امام راحل (ره) جز برای خدا حرفی نمی زد و جز برای خدا گام بر نمی داشت و این امام راحل بود که عزت جامعه اسلامی و احیای اسلام را به ملت ایران به ارمغان آوردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها