علوم پزشکی کرمانشاه در صدر رتبه‌بندی تحقیقات وزارت بهداشت قرار گرفت

کرمانشاه- ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از انتشار آخرین وضعیت ارزشیابی مراکز تحقیقاتی دانشگاه‌های کشور در تازه‌ترین رتبه‌بندی وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این دانشگاه در صدر رتبه‌بندی وزارت بهداشت قرار گرفت.

دکتر رضا خدارحمی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا در خصوص نحوه محاسبه این ارزشیابی افزود: فرآیند فعالیت‌های مراکز تحقیقاتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور براساس شاخص‌هایی مانند تعداد مقالات چاپ شده در پایگاه های معتبر بین المللی، تعداد مقالات، تعداد استنادات و شاخص اچ (محاسبه تأثیرگذاری علمی دانشگاه‌ها و دانشمندان یک کشور) هر مرکز محاسبه شده است.
وی عنوان کرد: براساس امتیاز ارزشیابی سال ۱۳۹۸ مرکز تحقیقات بیولوژی پزشکی با چاپ ۲۲۰ مقاله جایگاه چهارم را در بین ۲۳۱ مرکز بیومدیکال کسب کرد. همچنین مرکز تحقیقات عوامل محیطی موثر بر سلامت نیز با کسب جایگاه هفتم و مرکز تحقیقات علوم دارویی با کسب جایگاه ۱۴ در رتبه های بعدی قرار دارند.
وی افزود: در بین مراکز بالینی نیز مرکز تحقیقات اختلالات خواب نیز با چاپ ۵۰ مقاله علمی در بین ۱۳۱ مرکز تحقیقات بالینی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به رتبه پنجم دست یافته است.
خدارحمی در پایان کسب این موفقیت ها را به روسای پژوهشکده ها، روسای مراکز تحقیقاتی، همچنین اعضای هیات علمی و پژوهشگران دانشگاه تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد با تلاش تمامی مجموعه همکاران ضمن تثبیت جایگاه فعلی موجبات ارتقاء جایگاه مراکز تحقیقاتی فراهم شود.

علوم پزشکی کرمانشاهی دانشگاهی با قدمت ۵۲ ساله

به گزارش ایرنا؛ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه در سال ۱۳۴۷ با مدرسه عالی پرستاری کار خود را آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۵۴ با تبدیل شدن به دانشکده پزشکی به خدمت رسانی به مردم خطه غرب کشور همت گماشت.
دانشکده پزشکی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در سال ۱۳۶۴ با تبدیل شدن به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه قوام بیشتری گرفت و علاوه بر امر درمان و آموزش به پژوهش، نوآوری و تلاش برای پیشرفت علوم پزشکی و پیراپزشکی پرداخت.
این دانشگاه هم اکنون دارای هشت معاونت، هشت دانشکده، هفت مرکز آموزشی درمانی در شهرستان کرمانشاه، ۱۷ بیمارستان و ۱۴ شبکه بهداشت و درمان در شهرستان‌ها است.
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هشت دانشکده دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی، بهداشت، تغذیه، پیراپزشکی و دانشکده پرستاری سنقروکلیایی دارد.
۸۵ رشته تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مقاطع مختلف دایر است که از این تعداد ۱۴ رشته در مقطع PHD (دکترای تخصصی) است و ۲۰ رشته در دستیاری تخصصی، سه رشته دکترای عمومی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)، ۲۵ رشته کارشناسی ارشد، ۲۲ رشته کارشناسی و ۲ رشته کاردانی است.
این دانشگاه همچنین ۴۵۳ عضو هیأت علمی دارد.
۶۱۲ دانشجوی خارجی نیز در رشته‌های دکترای عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
براساس آمارها سالانه بیش از ۸۰۰ مقاله در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تولید و منتشر می‌شود.   

سرخط اخبار استان‌ها