استاندار کرمان: دانشگاه جامع علمی کاربردی هدفمند دانشجو جذب کند

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی علاوه بر پاسخ به نیاز صنایع و معادن در حوزه‌های گردشگری، بازاریابی و برندینگ، مشاغل خرد و خانگی، کشاورزی و غیره، باید متناسب با نیاز جامعه به طور هدفمند دانشجو جذب کند.

به گزارش ایرنا، علی زینی وند روز پنجشنبه در دیدار با رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور افزود: نیمی از ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی خالی است و می‌توان رشته‌های هدفمند را در این دانشگاه تدوین و راه اندازی کرد.

وی با اشاره به کاهش جمعیت دانشجو در رشته‌های بدون بازار کار ، تصریح کرد: گسترش بی‌قد و قواره دانشگاه‌ها طی دولت‌های قبل اتفاق بدی را رقم زد و علاوه بر رقابت منفی میان دانشگاه‌ها به حیثیت علم آسیب زد و خسارتی به دولت و منابع ملی تحمیل شد.

استاندار کرمان با بیان اینکه بومی‌گزینی یکی از آسیب‌های وارده در نظام آموزش عالی است تاکید کرد: بومی‌گزینی مساله طبقاتی ایجاد کرده و دسترسی همه دانش‌آموزان را به کرسی‌های خوب دانشگاهی فراهم نمی‌کند.

وی اظهار داشت: دانشگاه‌هایی مانند علمی کاربردی و فرهنگیان آینده خوبی دارند و استقبال بالا از آنها نشان می‌دهد که هدفگذاری بهتری صورت گرفته است، ضمن اینکه تاثیرگذاری زیادی در آینده جامعه گذاشته و روند توسعه را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

زینی وند با تاکید بر تاسیس هدفمند رشته‌های دانشگاهی متناسب با ظرفیت‌های فعال استان کرمان افزود: سهم استان از اشتغال در بخش خدمات بسیار پایین بوده ضمن آنکه بخش کمی از ظرفیت گردشگری استان به فعلیت رسیده است و دانشگاه علمی کاربردی می‌تواند این موارد را در هدفگذاری‌های آموزشی خود قرار دهد.

وی ادامه داد: مشاغل کوچک خانگی به دلیل حجم بالای ایجاد شغل، سرمایه‌گذاری و زیرساخت کم و سرعت رسیدن به حجم مطلوب درآمد از مواردی است که دانشگاه های علمی کاربردی می‌توانند به آن بپردازند.

دستگاه های اداری نیازهای تحصیلی را به دانشگاه علمی کاربردی اعلام کنند

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با اشاره به تفاهمنامه این مجموعه با استانداران سراسر کشور مبنی بر ارائه آموزش‌های مورد نیاز بازار کار و برنامه توسعه استان‌ها گفت: هم اکنون ۱۶ مرکز علمی کاربردی در استان کرمان فعالیت می‌کنند که ظرفیت پذیرش دانشجو را دارند.
محمد حسین امید افزود: دانشگاه جامع علمی کاربردی در سطح کشور ظرفیت پذیرش ۶۰۰ هزار دانشجو را دارد که در حال حاضر نیمی از این ظرفیت اشغال شده است.

وی با اشاره به اشتغال‌پذیری بالاتر دانشجویان علمی کاربردر اظهار داشت: براساس برنامه‌های توسعه‌ای استان، دانشگاه جامع علمی کاربردی آمادگی ایجاد رشته‌های لازم را دارد و در همین راستا دستگاه‌های استان می توانند نیازهای تحصیلی و آکادمی خود را به ما اعلام کنند.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تاکید کرد: برای راه‌اندازی مراکز تخصصی علمی کاربردی مانند صنعت مس و توسعه مرکز دانشگاهی ارگ جدید بم آمادگی داریم.

وی با بیان اینکه دانشگاه برای برگزاری دوره‌های کوتاه مدت و تک پودمان آمادگی دارد بیان کرد: آماده‌ایم با تجمیع مراکز علمی کاربردی در شهرهای بزرگ کشور از جمله کرمان، دانشکده‌های علمی کاربردی را ایجاد کرده تا بتوانیم چند حوزه شغلی را در این دانشکده ها پوشش دهیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها