افتتاح چهار طرح آبزی‌پروری مازندران در دهه فجر

ساری- ایرنا - شیلات مازندران اعلام کرد که همزمان با ایام الله دهه فجر چهار طرح آبزی پروری و شیلاتی با اعتبار ۱۸۳ میلیارد ریال به بهره‌برداری می رسد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی شیلات مازندران ، بهره‌برداری از طرح تکثیر و پرورش زالو با حجم سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد ریال در شهرستان نوشهر به عنوان مهمترین طرح پرورش آبزیان در استان است.

پرورش زالو به عنوان یکی از طرح های مهم آبزی پروری و شیلاتی از ۲ سال گذشته  با صدور چهار فقره پروانه تکثیر و پرورش زالو به ظرفیت ۸۰۰ هزار قطعه وارد بخش کشاورزی مازندران شده است.

زالو مصرف خوراکی ندارد اما خاصیت بالای درمانی آن در طب سنتی و تولید فرآورده های چون انواع پماد و دارو به ارزش ان افزوده است،امروزه پرورش زالو و تولیدآن به صنعتی  درآمدزا، پایدار و سودآور تبدیل شده است.

متخصصان طب سنتی معتقدند که زالو درمانی نوعی روش خونگیری از بدن است که اثرات مثبت و درمانی زیادی را به همراه دارد. حدود ۱۰۰ ماده در بزاق زالو وجود دارد که هیرودین به عنوان ماده ضد انعقاد خون از آن جمله است که لخته های خون را تجزیه می کند و در نتیجه استفاده از زالو در نقاط با لخته خون کمک کننده است.

شیلات مازندران همچنین اعلام کرد که طرح پرورش ماهی سردآبی قائمشهر با ظرفیت تولید ۴۰ تن و با سرمایه گذاری ۱۶میلیارد ریال و پرورش ماهیان خاویاری شهرستان فریدونکنار با سرمایه گذاری  ۲۷ میلیارد ریال با  تولید هفت تن گوشت و ۱۵۰ کیلوگرم خاویار از دیگر طرح های افتتاحی در دهه فجر استان است.

همچنین همزمان با این ایام یک واحد کارخانه تولید خوراک آبزیان با سرمایه گذاری ۸۰ میلیارد ریال و تولید ۱۴هزار تن خوراک آبزیان به بهره برداری می رسد.

بنابر این گزارش با بهره برداری از این طرح های ۳۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار می شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها