حفاظت از آب و خاک محور افتتاح‌های هفته چهل و سوم

استان‌ها - ایرنا - قطار افتتاح‌های پنجشنبه دولت در هفته چهل سوم به طرح‌های حفاظت از آب و خاک سرزمین ایران رسید و این بار پروژه های زهکشی، آبخیزداری و منابع طبیعی به ارزش پنج هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان با اشتغالزایی برای ۱۰۵ هزار و ۷۷۱ نفر در استان های مختلف به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، آیین افتتاح این طرح ها روز پنحشنبه با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانس به صورت نمادین در ارتباط زنده با استان های گلستان، اردبیل و خوزستان افتتاح شد.

این طرح ها شامل اجرای شبکه آبیاری و زهکشی در ۲۵ هزار هکتار از اراضی غرب و شمال غربی کشور، اجرای ۷۸ هزار هکتار زهکشی اراضی استان گلستان و سه هزار و ۵۶۹ پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری در سراسر کشور بود.

بهبود عملکرد اراضی کشاورزی و افزایش درآمد کشاورزان 

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری در این آیین با بیان اینکه با بهره برداری از این طرحها ثروت کشاورزان به ۱۰برابر می رسد، گفت: وقتی در روستایی در خوزستان با روستاییان صحبت می‌کردم، می گفتند قیمت زمین های ما بیش از ۱۰ برابر شده است. زمین را پیشتر ۱۰ میلیون از ما می خریدند و بعد از اجرای این طرح به ۱۲۰ میلیون یعنی ۱۲ برابر افزایش پیدا کرد و این بسیار مهم است.

روحانی ادامه داد: علاوه بر این میزان محصولات کشاورزان هم به ۴ برابر افزایش یافت و این برای امنیت غذایی ما بسیار مهم است.

رییس جمهوری با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری با درخواست برداشت هشت میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آب و خاک در غرب و شمال غرب کشور، اظهارداشت: طرح‌های بزرگ کشاورزی و آبیاری در غرب و شمال غرب کشور در کنار سدها و کانال‌های متعدد، بخاطر این اقدام است و توانستیم تحول بزرگی به وجود بیاوریم.

«کاظم خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی نیز گفت: در دولت تدبیر و امید تاکنون حدود ۶.۲ میلیون هکتار آبخیزداری و آبخوانداری انجام شده و امید است تا پایان دولت این شاخص به هفت میلیون هکتار برسد.

وی انتقال، تامین و توسعه سیستم‌های آبیاری و زهکشی در شمال غرب، غرب و نواحی محدودی از شمال شرق و شرق کشور را از اقدامات دولت تدبیر و امید برشمرد که بر اساس آن در سال ۱۳۹۸ بیش از ۵۴ هزار هکتار و مرداد ماه امسال ۲۳ هزار هکتار دیگر از این اراضی مورد بهره برداری قرار گرفت و امروز با تخصیص اعتبار ۲۵ هزار هکتار دیگر افتتاح شد.

خاوازی ادامه داد: هدف‌گذاری در این طرح ۲۲۷ هزار هکتار است و در مجموع تاکنون ۱۰۲ هزار هکتار از این طرح افتتاح شده که مهمترین ویژگی ایم طرح ها تبدیل بخش قابل ملاحظه‌ای از اراضی دیم به اراضی آبی است که ارزش زمین و ثروت کشاورزان را اگر به طور محافظه‌کارانه و عدد کم بخواهیم برآورد کنیم ۱۰ برابر کرده و عملکرد به طور متوسط چهار برابر می شود.


بهره‌برداری از طرح های آبیاری نوین در ۲۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی

از جمله طرح های افتتاح شده امروز طرح آبیاری نوین چهار هزار و ۴۰۰ هکتاری اراضی کشاورزی استان اردبیل بود که بخشی از طرح ۲۵ هزار هکتاری آبیاری نوین به شمار می رود؛ این طرح ها در سه نقطه استان اجرا شده که شامل یک هزار و ۶۰۰ هکتار در اراضی شرق دره‌رود از سرشاخه‌های فرعی روز مرزی ارس، ۲ هزار هکتار از ناحیه دوم پایاب سد خداآفرین در دشت مغان و ۸۰۰ هکتار نیز در اراضی پایاب سد احمدبیگلو شهرستان مشکین‌شهر است.

با افتتاح این طرح که با یک هزار و ۲۲۵ میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده، اراضی زراعی ۲ هزار و ۴۸ بهره‌بردار کشاورزی استان اردبیل به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شد.

در قالب این افتتاح نمادین، طرح آبیاری نوین ۲۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور نیز به طور همزمان در استان‌های مختلف کشور به بهره برداری رسید.

علی‌مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این آیین گفت: این طرح‌ها برای استفاده ۹ هزار بهره‌بردار حوزه کشاورزی و با احداث ۱۸ هزار کیلومتر عملیات لوله‌گذاری و احداث ۱۰۰ دستگاه ایستگاه پمپاژ به اجرا درآمده است.

وی خاطر نشان کرد: با اجرای طرح‌های افتتاح شده ۱۹ هزار هکتار از اراضی مستعد کشور از کشت دیم به کشت آبی تبدیل شده و ۶ هزار هکتار از این اراضی نیز با بهبود سامانه آبیاری موجب جبران نیاز آبی این اراضی شد.

جزئیات طرح‌هایی که در گلستان افتتاح شد

امروز در استان گلستان بهره برداری از سه هزار و ۴۱۴ پروژه آبخیزداری، آبخوان‌داری، بیابان‌زدایی و جنگل‌ها در قالب ۹ طرح منابع طبیعی با سرمایه گذاری ۳۶ هزار ۱۹۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید که در نتیجه اجرای آن برای ۶۵ هزار و ۶۱۶ نفر شغل ایجاد شد.

سهم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان از این طرح‌ها، بهره برداری متمرکز از  ۲۸ پروژه آبخیزداری با هزینه ۲۱۰ میلیارد ریال است. این پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در حوزه‌های آبخیز کردکوی، گرگان، علی آباد، رامیان، آزادشهر، بندرگز، مراوه تپه، گالیکش و کلاله با حجم ۹۹ هزار و ۹۶۱ متر مکعب است.

به گفته کارشناسان اجرای پروژه‌های آبخیزداری در جلوگیری از افت سطح آب‌های زیر زمینی و ذخیره آب، کنترل و رسوب و کاهش خسارات ناشی از سیلاب، حفاظت آب و خاک و جلوگیری از فرسایش و بهبود شرایط زیست محیطی، کاهش خسارت ناشی از خشکسالی و تغذیه سفره‌های زیر زمینی، بهبود اشتغال و ارتقای سطح درآمد روستاییان و آبخیزنشینان و بالا بردن ارزش تفرجگاهی مناطق تحت پوشش پروژه‌های آبخیزداری موثر است.

مقابله با کنون های گرد و غبار در خوزستان 

افتتاح های مقابله با ریزگردها و کانون های گرد و غبار در استان خوزستان یکی دیگر از پروژه های امروز بود؛ پرویز گرشاسبی معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در این زمینه گزارش داد: ۲۹ میلیون هکتار از اراضی کشور تحت تاثیر مشکل بیابانزایی است که از این میزان ۱۴ میلیون هکتار فوق بحرانی ارزیابی می شود.

وی افزود: در دو سال گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هکتار از عرصه های فوق بحرانی کشور در طرح مقابله با بیابان زایی مورد توجه قرار گرفت که امروز شاهد افتتاح یکی از این طرح ها در استان خوزستان هستیم.

گرشاسبی از استان خوزستان به عنوان یکی از استان های پرمخاطره در بحث کانون های گرد و غبار یاد کرد و گفت: مطالعات سال ۱۳۹۵ نشان می دهد که ۳۶۰ هزار هکتار از اراضی این استان منشاء غبارخیزی بوده که هشت روستا و شهر اهواز را تهدید می کند.

وی افزود: در افتتاح امروز اقدام های انجام شده شامل ایجاد ۶۹ کیلومتر کانال اصلی و ۱۰۵ کیلیومتر کانال فرعی برای مرطوب سازی اراضی و هورها و نیز ۲۴ هزار هکار اراضی جنگلکاری و ۱۵ هزار هکتار طرح های آبخیزداری به بهره برداری می رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =