کرونا ۶۴۸ شاغل بخش گردشگری خراسان شمالی را بیکار کرد

بجنورد - ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: با همه‌گیری ویروس کرونا و تعطیلی هتل‌ها و مراکز گردشگری، ۶۴۸ تن از شاغلان استان در این بخش بیکار شدند.

به گزارش ایرنا حبیب یزدان پناه روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: گردشگری از محورهای اصلی توسعه خراسان شمالی است و به همین دلیل برنامه های مختلف و متنوعی برای توسعه آن دیده شده است.  

وی گفت: در حوزه صنایع دستی نیز کارگاه های ما به کمترین حد فعالیت خود رسیده اند اما تعدادی از صنعتگران ما به ویژه سفالگران، به خاطر محدودیت های کرونایی و ماندن در خانه تولیدات خود را افزایش دادند.

وی با بیان اینکه صنایع دستی استان به حدی از رشد رسیده که نیاز به آموزش و ارائه بسته های آموزشی ندارد،  اظهار داشت: اکنون  برای برندسازی، تجاری سازی و احصای بازار فروش محصولات، آموزش های مختلفی به صنعتگران داده می شود.

وی گفت: با توجه به آسیب هایی که صنعتگران متحمل شده اند به آنها ۲ میلیارد ریال کمک بلاعوض و ۱۵ میلیارد ریال نیز تسهیلات دولتی پرداخت شده و در تفاهمنامه ای که با آستان قدس رضوی منعقد شده است نیز ۳۰ فعال حوزه صنایع دستی معرفی شده اند تا به آنها تسهیلات ارزان قیمت ارائه و تولیدات این افراد در فروشگاه های صنایع دستی آستان قدس عرضه شود.

یزدان پناه با بیان این که تلاش می شود تا پروژه های قابل واگذاری میراث فرهنگی، مرمت و به بخش خصوصی و نهادهایی مانند شهرداری ها و دهیاری ها واگذار شود، گفت: تا کنون ۴۰ اثر تاریخی برای این کار هدف گذاری کرده ایم که بخشی واگذار شده و بخشی نیز تا پایان دولت دهم واگذار می شود.

طرح بازآفرینی عمارت مفخم کلنگ‌زنی می‌شود 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی به پروژه احیا و بازآفرینی عمارت مفخم بجنورد نیز اشاره کرد و از کلنگ زنی آن در آینده ای نزدیک خبر داد.

وی با تاکید بر اینکه خراسان شمالی نیازمند حضور سرمایه گذار قدر بخش خصوصی برای توسعه این مجموعه است، گفت: گردشگری محور دوم توسعه استان است و برای حضور بخش خصوصی در این حوزه و سایر حوزه ها باید مشوق ها و انگیزه های لازم برای سرمایه گذار فراهم شود، در غیر این صورت سرمایه گذار ترجیح می دهد در استان های برخوردار، سرمایه گذاری کند.

یزدان پناه افزود: اگر  خواهان توسعه استان هستیم باید به این باور برسیم و با نگاه توسعه ای حرکت کنیم و با ایجاد مزیت‌هایی برای سرمایه‌گذاران، آنان را ترغیب به سرمایه‌گذاری کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی افزود: نباید شرایط را برای سرمایه‌گذاری در استان سخت‌ کرده و پیش پای آنان سنگ اندازی کنیم و این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته، شرایط برای سرمایه گذاران تسهیل و حتی مزیت آفرینی می شود.

وی در باره جزییات طرح بازآفرینی مجموعه مفخم گفت:  ۶.۷ هکتار از عرصه و حریم این اثر تاریخی قابلیت پیاده‌سازی طرح و اجرا را دارد که البته در آینده می‌توان با الحاق مقبره شهدای بجنورد طرح را گسترده‌تر کرد و مطالعات، نقشه‌ها و طراحی‌ها نیز از سوی مشاور طرح انجام‌شده است.

یزدان پناه با اشاره به تفاهم‌نامه استانداری با موسسه ملل، که در جریان سفر سال گذشته رییس‌جمهوری به خراسان شمالی امضا شد، خاطرنشان کرد: از هنگامی که  قرار بر سرمایه‌گذاری در این طرح شد،  قریب به پنج میلیارد ریال نیز از سوی این موسسه برای مطالعات اقتصادی، فنی و معماری طرح هزینه شده است.

وی گفت: حتی اگر سرمایه‌گذار نیز به علت هیاهوی ایجاد شده از اجرای این طرح انصراف دهد باز هم طرح با مشارکت شهرداری و اعتباراتی که می‌توان اختصاص داد، اجرایی می شود و با تبدیل‌ این فضا به یک محیط سرزنده شهری و مکانی برای اجتماعات عموم مردم، خانواده‌ها و برگزاری رویدادهای مختلف، این منطقه نیز متحول شده و رونق می گیرد.

او عنوان کرد: اجرای طرح و داشتن ضمانت اجرایی بازآفرینی عمارت مفخم در تمام کارگروه‌های تخصصی مربوطه در استان و وزارتخانه بررسی و چکش‌کاری شده و این روند ادامه دارد و اکنون هم‌افزایی خوبی با دستگاه‌های مربوطه از جمله راه و شهرسازی، اوقاف، شورای شهر و شهرداری بجنورد شکل‌ گرفته است.

یزدان پناه از آغاز بازگشایی های حریم این طرح نیز خبر داد و گفت: ۲۵ ملک در این طرح به راه و شهرسازی اختصاص داشت که به ما واگذار شده و تخریب می شود و ۳۵ واحد مسکونی نیز متعلق به بخش خصوصی است که فعلا اولویت ما تملک ۵ واحد آن در کوچه اطلسی است.

بی تفاوتی دانشگاه علوم پزشکی یک فرصت عالی را از بجنورد گرفت

وی با بیان اینکه اجرای این طرح می توانست فرصت خوبی برای مردم و توسعه فضاهای درمانی استاندارد ایجاد کند، افزود: با بی تفاوتی دانشگاه علوم پزشکی و پاسخ ندادن به مکاتبات ما، این فرصت از دست رفت و در حالی که ساختمان بیمارستان قدیم امام رضا(ع) اکنون ظرفیت گذشته را ندارد و با گذشت زمان عملاً بلااستفاده تر نیز خواهد شد، ساخت یک مرکز درمانی در نزدیکی این محل می توانست جایگزین خوبی برای این بیمارستان باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان شمالی اظهار داشت: ساختمان اصلی بیمارستان امام رضا(ع) به دلیل واقع ‌شدن در عرصه مجموعه مفخم نمی‌تواند نوسازی یا بهسازی شود و علیرغم مکاتبات شهرداری و پیشنهادهایی که برای زمین معوض داده شد،  دانشگاه علوم پزشکی پاسخی نداد.

یزدان پناه گفت: استانداری موضوع وقفی بودن زمین بیمارستان کنونی را حل و موافقت‌های لازم را برای اخذ کرد و برای ساخت بیمارستان نیز پیشنهادها و اعتباراتی را به علوم پزشکی اعلام کرد تا از این فرصت برای تجهیز و توسعه فضاهای درمانی بهره‌برداری مطلوب شود که هنوز پاسخی دریافت نشده است.

وی خراسان شمالی را استانی دانست که در زمینه گردشگری ظرفیت های ویژه ای مانند ارگ بلقیس دارد و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز در سفر سال ۹۱ خود به این ویژگی استان اشاره و از ارگ بلقیس به عنوان قابلیتی برای توسعه گردشگری منطقه یاد کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان شمالی گفت: باید تلاش ما به نحوی باشد که این ظرفیت بالقوه به فعل تبدیل شود تا به‌واقع شاهد رونق گردشگری در استان باشیم، طرح احیای مجموعه مفخم نیز به همین دلیل پیگیری می‌شود.

او رسانه ها و خبرنگاران را بخشی از خانواده میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان دانست و گفت: از نظرات و حتی انتقادات خبرنگاران استقبال می کنیم و یکی از پایه‌های توسعه استان رسانه است اما برخی با اجرای این طرح و کارهای توسعه‌ای بدون هیچ دلیل مستدل و منطقی مخالفت می‌کنند.

عمارت مفخم در دهه ۱۲۵۰ خورشیدی، همزمان با دوره حکومت ناصرالدین شاه قاجار، به فرمان یارمحمدخان شادلو، معروف به سردار مفخم، ایلخان طایفه کرد شادلو و حاکم آن روزگار منطقه شمال خراسان و استرآباد (گرگان کنونی) ساخته شد.

این مکان محل سکونت سردار مفخم و خانواده اش و نیز پذیرایی از مهمانان دولتی و رجال سیاسی آن روزگار بود و البته در همان دوران مراسم و تشریفات نظامی نیز در آن برگزار می شد و مشکلات و مسائل سیاسی ایل هایی که زیر لوای حکمرانی او بودند، در آن بررسی می شد.

نقشه عمارت مفخم توسط میرزامهدی خان شقاقی (ممتحن الدوله) کشیده شده است و او از نخستین معماران ایرانی بود که پس از تحصیل در دارالفنون، تحصیلات خود را در پاریس گذرانده بود.

وسعت عمارت مفخم که ۲ طبقه دارد، ۵۰ در ۲۳ متر است و همچنین ارتفاع آن به ۹ متر می رسد.

در دوره قاجار عمارت مفخم همراه با بناهای دیگری از جمله آیینه ‌خانه، کلاه فرنگی، حوضخانه و سردر آن در باغی بزرگ واقع بوده که مجموعه دارالحکومه مفخم را تشکیل می‌ داده است.

عمارت مفخم دارای ۳۲ اتاق و ۲ تالار با آیینه ‌کاری‌ ها، کاشی ‌کاری‌ ها و گچبری ‌های بسیار زیبا و تماشایی است و یکی از آثار بی ‌نظیر عصر ناصرالدین شاه محسوب می ‌شود.

از هزار و ۳۱۵ اثر تاریخی شناخته شده خراسان شمالی ۶۵۵ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که ۵۱۱ مورد آن اثر تاریخی، ۵۴ اثر طبیعی، ۷۵ اثر ناملموس و ۲۰ اثر منقول تاریخی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها